Podczas piątkowej konferencji wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin przyznał, że dzisiaj mamy kolejny krok w odmrażaniu gospodarki i luzowania obostrzeń. Szef resortu rozwoju przypomniał jakie obiekty i jakie branże wznowiły swoją działalność od piątku 12 lutego, w reżimie sanitarnym. I tak, otwarte zostały hotele i obiekty noclegowe przy obłożeniu do 50 proc. miejsc. Ponadto otwarte zostały baseny i obiekty sportowe na świeżym powietrzu, w tym stoki narciarskie, boiska i korty. Na koniec Gowin wymienił kina, teatry, opery i filharmonie.
Dodał, że jeżeli wszystko „będzie szło zgodnie z planem, to krok po kroku będą odmrażane kolejne branże”. - Nie wolno nam ani na chwilę zapomnieć, że od roku wspólnie walczymy o to co najważniejsze, czyli zdrowie i życie naszych bliskich, o zdrowie i życie wszystkich Polaków- podkreślił szef resortu rozwoju i dodał, że działania muszą być „rozważne i elastyczne na bieżąco dostosowywane do panującej sytuacji”.
- Obostrzenia w naszym kraju są łagodniejsze niż w wielu innych państwach w Europie. Na koniec stycznia, nasze ograniczenia są jednymi z mniej restrykcyjnych w regionie. Dla przedsiębiorców są one mniej dotkliwe, niż np. u naszych sąsiadów w Niemczech czy w Czechach- wyliczył.
Jak czytamy w tygodniku Polskiego Instytutu Ekonomicznego, wszystkie państwa Wspólnoty, z wyjątkiem Szwecji, ograniczyły codzienną aktywność obywateli w celu przeciwdziałania rozwojowi pandemii. Konieczność noszenia maseczek ochronnych w miejscach publicznych, zamknięte lokale gastronomiczne, odwołane zajęcia sportowe, rekreacyjne i kulturowe, ograniczenia w przemieszczaniu się, a także zamknięte galerie handlowe to codzienne warunki życia wielu Europejczyków.
Eksperci PIE wskazują, że w ramach przeciwdziałania pandemii najczęściej stosowany jest nakaz zasłaniania nosa i ust w miejscach publicznych. Ponadto w większości państw lokale gastronomiczne działają w ograniczonym trybie, oferując dania „na wynos” lub w dostawie.
W większości państw nie można również uczestniczyć w zajęciach i wydarzeniach o charakterze rekreacyjnym i kulturalnym. Istotnym ograniczeniem obowiązującym w ponad połowie państw Unii jest godzina policyjna, przy czym na Litwie obowiązywał ogólny zakaz wychodzenia z domu poza sytuacjami koniecznymi. Obywatele większości państw Wspólnoty nie wybiorą się również na zakupy do centrów handlowych i galerii.
Obecnie z największymi ograniczeniami zmagają się obywatele Litwy, w której do 28 lutego obowiązuje ścisły lockdown obejmujący między innymi zakaz wychodzenia z domu poza sytuacjami dotyczącymi realizacji potrzeb życiowych, a większość miejsc użyteczności publicznej jest zamkniętych. Jednocześnie w części państw rozpoczyna się proces stopniowego znoszenia restrykcji.
