Grupa Azoty zakończyła pierwszy etap programu naprawczego
Od końca marca do końca października, Grupa Azoty przeprowadziła szereg działań naprawczych, które zaowocowały znacznymi oszczędnościami, m.in.
- w zakresie nadzoru właścicielskiego,
- struktur organizacyjnych,
- wynagrodzeń,
- sponsoringu,
- PR,
- a także kosztów zarządu.
Prezes Grupy Azoty, Adam Leszkiewicz, podkreślił, że równolegle trwają prace nad aktualizacją strategii grupy oraz nad programem dekarbonizacyjnym, mającym na celu adaptację do zmieniających się wymogów środowiskowych.
Program Azoty Business ma na celu stworzenie zintegrowanej, efektywnej kosztowo grupy kapitałowej, która utrzyma silną pozycję na europejskim rynku nawozów, tworzyw i produktów OXO. Jak tłumaczy spółka, nazwa programu nawiązuje do głównego założenia transformacji, czyli skupienia na segmentach biznesowych i poprawie rentowności.
Zarząd Grupy Azoty uważa, że realizacja programu Azoty Business jest kluczowa do odzyskania stabilizacji finansowej i rozwoju na konkurencyjnym rynku. Oczekuje się, że korzyści finansowe z programu zaczną się materializować od pierwszej połowy 2025 roku.
W ramach programu Azoty Business, powołany został Komitet Sterujący, który ma za zadanie nadzorować rozwój projektu i podejmować kluczowe decyzje. Program obejmuje m.in. stworzenie nowej struktury zarządczej, optymalizację kosztów, konsolidację i poprawę efektywności spółek zależnych oraz ścisłą kontrolę wydatków inwestycyjnych.
Prezes Leszkiewicz podkreślił, że podjęte od marca działania restrukturyzacyjne zapewniły płynność finansową Grupy oraz znacząco poprawiły wyniki finansowe. Zarząd ma również wizję dalszego rozwoju Grupy, opartą na wykorzystaniu synergi między zakładami i budowaniu pozycji na silnych segmentach biznesowych.
Adam Leszkiewicz: "Działania, które wdrożyliśmy od końca marca pozwoliły na osiągnięcie znaczących optymalizacji kosztowych i istotną poprawę wyników finansowych. W tym czasie podjęliśmy natychmiastowe, niezbędne działania restrukturyzacyjne, które zapewniły płynność finansową Grupy. Poprawiliśmy relacje z kluczowymi dostawcami i partnerami handlowymi, usprawniliśmy funkcjonowanie biznesów".
Program Azoty Business jest obecnie w fazie operacjonalizacji, która ma na celu uruchomienie inicjatyw mających szybko podnieść rentowność biznesu. Dla potrzeb programu powołany zostanie również zespół CAPEX Control Tower (CCT), który będzie nadzorować projekty inwestycyjne.
Grupa Azoty jest drugim co do wielkości producentem nawozów azotowych i wieloskładnikowych w Unii Europejskiej, oferując również produkty takie jak poliamid, alkohole ODO, plastyfikatory czy biel tytanowa. W strukturze akcjonariatu spółki, Skarb Państwa posiada 33% akcji.
Źródło:
