Spis treści
Idziemy w dobrym kierunku – mówi Strefie Biznesu Mirosław Ptasiński, prezes zarządu Grupy Azoty Kędzierzyn
W jakiej kondycji obecnie znajduje się Grupa Azoty Kędzierzyn?
Pod koniec kwietnia będziemy publikować wyniki finansowe za 2024 rok, a w maju za I kwartał bieżącego roku. Za trzy kwartały 2024 roku wypracowaliśmy dodatnią EBIDTĘ i idziemy w dobrym kierunku. Jest to efekt między innymi naszych działań optymalizacyjnych i oszczędności, jak również zmaksymalizowania produkcji w obu segmentach - Agro i Oxoplast, co pozwoliło na ulokowanie większych wolumenów naszych produktów na rynku.
Nadal jednak mierzymy się z wyzwaniami, jak na przykład wysokie poziomy cen gazu, które powodują utrudnienie w generowaniu dodatniej marży na sprzedaży naszych produktów nawozowych. W obszarze Oxoplast podejmujemy działania w celu odbudowania relacji z klientami, mierząc się z silną konkurencją i tanimi produktami z kierunków azjatyckich.
Kluczowe będzie drugie półrocze?
Tak, musimy obserwować, co się wydarzy w drugiej połowie 2025 roku. Jak zachowa się europejska gospodarka, w jakim kierunku będzie się zmieniać i jak się obroni.
A jakieś pozytywne sygnały?
Wyczekujemy zapowiadanych ceł na import nawozów ze wschodu, jest kilka etapów formalnych w procesie ich zatwierdzania. Jeśli się uda, już w drugim półroczu spodziewamy się wprowadzenia pierwszych regulacji. Ponadto, w ramach Grupy Azoty podpisaliśmy aneks do porozumienia z instytucjami finansującymi, wydłużając okres finansowania do 15 maja. Toczące się wewnątrz procesy docelowo mają umożliwić nam utrzymanie płynności oraz bezpieczeństwa finansowania, przy bieżącej spłacie zobowiązań wskutek zastanego dużego zadłużenia Grupy - blisko 10 miliardów złotych.
Trwają też rozmowy z Orlenem w sprawie potencjalnej transakcji dotyczącej nabycia przez Grupę Orlen wszystkich lub części akcji Grupy Azoty Polyolefins należących do Grupy Azoty lub innej formy przeprowadzenia inwestycji.
Azoty pracują nad transformacją modelu biznesowego
No właśnie, Azoty podpisały aneks do porozumienia z instytucjami finansującymi.
Docelowo pracujemy nad wynegocjowaniem długoterminowego porozumienia z instytucjami finansującymi.
Pracujemy też nad kompleksową transformacją modelu biznesowego Grupy Azoty. Działania, realizowane w ramach Programu AZOTY BUSINESS, podzieliliśmy na filary centralne i segmentowe. Aktualnie wdrażamy konkretne inicjatywy, które docelowo mają spowodować poprawę EBITDY w Grupie i redukcję zadłużenia w szybkiej perspektywie czasowej.
O jakie obszary konkretnie chodzi?
Są to filary związane z biznesem, czyli z segmentami - Agro, Tworzywa czy Oxoplast, ale też z funkcjami wsparcia oraz oczywiście zakupy, inwestycje i rozwój, jak również strategia całej Grupy Azoty.
Czy Azoty w jakiś sposób dotknie decyzja prezydenta USA Donalda Trumpa o nałożeniu ceł?
Z perspektywy Kędzierzyna, naszych plastyfikatorów i alkoholi OXO w tym momencie jeszcze badamy ten temat. Przypomnę, że posiadamy swoje zbiorniki w Stanach Zjednoczonych.
Rośnie import nawozów ze wschodu
Ile nawozów w tym roku wjechało do Polski ze wschodu?
Według danych Eurostat import z Rosji nawozów ogółem do Polski w styczniu 2025 wyniósł 197 tys. ton (w styczniu 2024 r. wynosił 102 tys. ton). Te dane pokazują jak ważne jest wprowadzenie ceł.
Grupa Azoty potwierdziła, że aktywa rosyjskiego oligarchy Wiaczesława Mosze Kantora pozostają zamrożone na skutek polskich sankcji, pomimo że Unia Europejska zdecydowała o usunięciu Kantora z listy osób objętych sankcjami UE. Czy rosyjskie służby mogą wgląd w działanie Grupy Azoty?
Podkreślamy kolejny raz, aby rozwiać wszelkie wątpliwości, że sankcje krajowe nałożone na pana Wiaczesława Kantora w dniu 25 kwietnia 2022 roku, rozszerzone decyzją Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 15 marca 2025 roku oraz sankcje na podmioty z nim powiązane, nadal obowiązują.
W efekcie nałożonych sankcji, aktywa w odniesieniu do środków finansowych, w tym akcji, będące w posiadaniu ww. osób podlegają zamrożeniu. Akcjonariusze objęci sankcjami nie mogą wykonywać praw z akcji, w tym m.in. wnosić propozycji uchwał ani uczestniczyć w Walnych Zgromadzeniach. Nie są również uprawnieni do kierowania pytań podczas Walnych Zgromadzeń i poza nimi.
Spółka realizuje działania w kierunku budowy instalacji nitrocelulozy
Grupa Azoty będzie produkowała chemikalia wykorzystywane do produkcji amunicji. Czy możemy coś więcej powiedzieć na ten temat?
Od listopada ubiegłego roku realizujemy działania w kierunku budowy instalacji nitrocelulozy. Obecnie finalizowane są prace nad studium wykonalności tego projektu. Rozpoczęliśmy również prace nad dokumentacją środowiskową.
Warto wskazać, że jako Grupa Azoty posiadamy dostęp do głównych surowców niezbędnych w procesie produkcji nitrocelulozy, tj. kwas azotowy stężony, kwas siarkowy, ale również dostęp do mediów energetycznych oraz infrastruktury, która pozwoli na skuteczne zoptymalizowanie procesu produkcyjnego.
Kiedy pojawią się jakieś efekty tej współpracy?
To bardzo ważny projekt dla Grupy Azoty i prowadzimy intensywne prace, aby jak najszybciej móc poinformować o kolejnych ważnych decyzjach w tym zakresie.
O Grupie Azoty
Grupa Azoty zajmuje drugą pozycję w UE w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, a takie produkty jak melamina, kaprolaktam, poliamid, alkohole OXO, czy biel tytanowa mają również silną pozycję w sektorze chemicznym, znajdując zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Głównym udziałowcem spółki jest Skarb Państwa posiadający 33 proc. akcji.
