W artykule „Największy w kraju termos stanie na Żeraniu" opublikowanym przez Magazyn GO! pojawiły się informacje dotyczące prowadzenia prac przygotowawczych do nowej inwestycji w Warszawie. Wiosną przyszłego roku na terenie Elektrociepłowni Żerań rozpocznie się budowa nowego akumulatora ciepła. Jak podkreślono w publikacji, będzie to „największy w Unii Europejskiej zbiornik magazynujący ciepłą wodę".
Zbiornik o średnicy 36 metrów oraz wysokości 70 metrów pomieści 61 tys. metrów sześciennych wody o temperaturze maksymalnej wynoszącej 98 stopni Celsjusza. Według wstępnych szacunków akumulator będzie mógł zmagazynować 10 GJ energii cieplnej, co umożliwi wyprowadzenie do warszawskiej sieci około 230 MWt mocy cieplnej.
Jak podkreślono w publikacji, głównym celem tej inwestycji jest „maksymalizacja produkcji ciepła w skojarzeniu z wytwarzaniem energii elektrycznej - kogeneracja oraz utrzymanie infrastruktury wytwórczej w Elektrociepłowni Żerań". Realizacja tego projektu będzie również miała wpływ na poprawę jakości powietrza.
Przeczytaj również:Dopłaty na pompę ciepła – ile można zyskać i jakie warunki trzeba spełnić?
Największy zbiornik na ciepłą wodę w UE
Magazynu GO! podkreśla, że obecnie największy taki zbiornik o pojemności 30 tys. metrów sześciennych, czyli tyle ile potrzeba, by wypełnić 11. basenów olimpijskich, zlokalizowany jest w Elektrociepłowni Siekierki, natomiast drugi o pojemności 24 tys. metrów sześciennych powstał w Poznaniu.
- Poziom zaawansowania żerańskiej inwestycji pozwala sądzić, że po niecałym roku PGNiG TERMIKA zostanie europejskim liderem pod względem wielkości posiadanego akumulatora, aby jak zwykle zapewniać bezpieczne i czyste ciepło dla Warszawy - zaznaczono w artykule periodyku Grupy Orlen.
Żerański akumulator ma przewyższać parametrami zbiornik powstający w Berlinie o pojemności 56 tys. metrów sześciennych. Jak podkreślono w publikacji, największy dotąd obiekt tego typu znajduje się w Mannheim i ma pojemność 60 tys. mkw.
W lutym tego roku zaktualizowano strategię Grupy Orlen do 2030 r., uwzględniając priorytetowe cele multienergetycznego koncernu, jaki powstał po fuzji z Grupą Energa, Grupą Lotos i PGNiG. Dokument ten zakłada, że do końca dekady nakłady inwestycyjne Grupy Orlen wyniosą ok. 320 mld zł.

Wkrótce Orlen rozpocznie budowę farmy wiatrowej na Bałtyku. Zapadła ważna decyzja
Rada Nadzorcza ORLEN podjęła warunkową decyzję inwestycyjną dla morskiej farmy wiatrowej Baltic Power, umożliwiającą finalizację etapu projektowego - informuje spółka. Faza budowy ruszy już w najbliżs...
Źródło:
