W artykule „Największy w kraju termos stanie na Żeraniu" opublikowanym przez Magazyn GO! pojawiły się informacje dotyczące prowadzenia prac przygotowawczych do nowej inwestycji w Warszawie. Wiosną przyszłego roku na terenie Elektrociepłowni Żerań rozpocznie się budowa nowego akumulatora ciepła. Jak podkreślono w publikacji, będzie to „największy w Unii Europejskiej zbiornik magazynujący ciepłą wodę".
Zbiornik o średnicy 36 metrów oraz wysokości 70 metrów pomieści 61 tys. metrów sześciennych wody o temperaturze maksymalnej wynoszącej 98 stopni Celsjusza. Według wstępnych szacunków akumulator będzie mógł zmagazynować 10 GJ energii cieplnej, co umożliwi wyprowadzenie do warszawskiej sieci około 230 MWt mocy cieplnej.
Jak podkreślono w publikacji, głównym celem tej inwestycji jest „maksymalizacja produkcji ciepła w skojarzeniu z wytwarzaniem energii elektrycznej - kogeneracja oraz utrzymanie infrastruktury wytwórczej w Elektrociepłowni Żerań". Realizacja tego projektu będzie również miała wpływ na poprawę jakości powietrza.
Przeczytaj również:Dopłaty na pompę ciepła – ile można zyskać i jakie warunki trzeba spełnić?
Największy zbiornik na ciepłą wodę w UE
Magazynu GO! podkreśla, że obecnie największy taki zbiornik o pojemności 30 tys. metrów sześciennych, czyli tyle ile potrzeba, by wypełnić 11. basenów olimpijskich, zlokalizowany jest w Elektrociepłowni Siekierki, natomiast drugi o pojemności 24 tys. metrów sześciennych powstał w Poznaniu.
- Poziom zaawansowania żerańskiej inwestycji pozwala sądzić, że po niecałym roku PGNiG TERMIKA zostanie europejskim liderem pod względem wielkości posiadanego akumulatora, aby jak zwykle zapewniać bezpieczne i czyste ciepło dla Warszawy - zaznaczono w artykule periodyku Grupy Orlen.
Żerański akumulator ma przewyższać parametrami zbiornik powstający w Berlinie o pojemności 56 tys. metrów sześciennych. Jak podkreślono w publikacji, największy dotąd obiekt tego typu znajduje się w Mannheim i ma pojemność 60 tys. mkw.
W lutym tego roku zaktualizowano strategię Grupy Orlen do 2030 r., uwzględniając priorytetowe cele multienergetycznego koncernu, jaki powstał po fuzji z Grupą Energa, Grupą Lotos i PGNiG. Dokument ten zakłada, że do końca dekady nakłady inwestycyjne Grupy Orlen wyniosą ok. 320 mld zł.
Źródło:

Strefa Biznesu: Jaką decyzję podejmie w grudniu RPP?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?