Spis treści
Historia i rozwój złoża B3
Złoże B3, położone około 70 km na północ od Rozewia, jest eksploatowane za pomocą dwóch platform: Baltic Beta oraz bezzałogowej PG-1. Te instalacje obsługują łącznie 10 odwiertów eksploatacyjnych. Złoże B3 dostarcza lekką i niskosiarkową ropę naftową typu Brent, której średnie wydobycie wynosi 236 ton dziennie. Do tej pory z złoża wydobyto również ponad 535 milionów Nm3 gazu, którego eksploatacja potrwa do 2031 roku, zgodnie z aktualną koncesją.
Pierwsza ropa ze złoża B3 została wydobyta 16 maja 1992 roku z odwiertu B3-6, wykonanego z platformy wiertniczej Petrobaltic. Pierwsze 5497 metrów sześciennych ropy przetransportowano zbiornikowcem Tarnobrzeg do Portu Północnego w Gdańsku. Był to kluczowy moment dla przyszłości firmy, umożliwiający finansowanie kolejnych wierceń.
– Wydobycie z pierwszego polskiego złoża ropy naftowej, znajdującego się pod dnem Bałtyku, umożliwiło Orlen Petrobaltic rozwijanie się i odnoszenie sukcesów jako jedynej polskiej firmie naftowej w tej branży. Niekorzystne warunki morskie często wymagały maksymalnego zaangażowania i wykorzystania potencjału firmy oraz kompetencji naszych pracowników. Załoga platformy Baltic Beta pokazała, że ludzie to największy kapitał Orlen Petrobaltic i główne źródło naszych sukcesów – skomentował Wiesław Prugar, prezes zarządu Orlen Petrobaltic.
Dwa lata po rozpoczęciu wydobycia, 13 kwietnia 1994 roku, Petrobaltic otrzymał koncesję na wydobywanie ropy naftowej i gazu ze złoża B3. Platforma Baltic Beta stała się centrum produkcyjnym pierwszej w Polsce morskiej kopalni ropy.
W 2003 roku na platformie Baltic Beta zainstalowano system sprężania gazu, gazową turbinę energetyczną oraz podmorski gazociąg o długości 80 km do Władysławowa. Od tego czasu gaz towarzyszący ropie jest przesyłany na ląd, zasilając elektrociepłownię Energobaltic, a wytwarzane ciepło trafia do lokalnych odbiorców.
– Chcemy uczestniczyć w transformacji energetycznej i wykorzystać potencjał naszej spółki, unikatowe umiejętności i doświadczenia technicznej kadry Orlen Petrobaltic do realizacji nowych, innowacyjnych rozwiązań, m.in. projektów związanych ze składowaniem dwutlenku węgla (CCS) w obszarze Morza Bałtyckiego – dodał.
Znaczenie dla Polski
Orlen Petrobaltic to jedyne polskie przedsiębiorstwo zajmujące się poszukiwaniem i eksploatacją złóż ropy i gazu na polskim szelfie Morza Bałtyckiego. Firma od 34 lat przyczynia się do zwiększenia niezależności energetycznej Polski, wydobywając spod dna Bałtyku ropę naftową i gaz.
Dzięki kompleksowej obsłudze logistycznej przemysłu offshore, w tym morskiej energetyki wiatrowej, oraz zarządzaniu flotą, Orlen Petrobaltic odgrywa kluczową rolę w polskim sektorze energetycznym. Wydobycie ze złoża B3 nie tylko wzmacnia pozycję firmy, ale także przyczynia się do stabilności energetycznej kraju.