Milion polskich domów skorzysta na tej inwestycji

Barbara Wesoła
Opracowanie:
Projekt Baltic Power jest jednym z kluczowych elementów strategii Grupy Orlen, mającej na celu zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii w polskim miksie energetycznym.
Projekt Baltic Power jest jednym z kluczowych elementów strategii Grupy Orlen, mającej na celu zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii w polskim miksie energetycznym. 123fr
Polska energetyka odnawialna właśnie zrobiła kolejny duży krok naprzód. Dwie potężne konstrukcje opuściły polskie stocznie i wyruszyły w podróż, by stać się kluczowym elementem wielkiego projektu na Bałtyku. Co to oznacza dla przyszłości krajowej energetyki i dlaczego ten projekt jest tak przełomowy?

Spis treści

Elementy infrastruktury Baltic Power

Morskie stacje elektroenergetyczne są kluczowym elementem infrastruktury farmy Baltic Power. Wyprodukowane w stoczniach w Gdyni i Gdańsku, konstrukcje te opuściły port w Gdyni, kierując się do portu w Aalborgu w Danii. Tam zostaną wyposażone w niezbędny sprzęt, w tym główne transformatory, rozdzielnice wysokich napięć oraz systemy sterowania i nadzoru. Za ten etap prac odpowiada firma SEMCO.

Jesienią stacje wrócą na Bałtyk, gdzie zostaną zainstalowane na wysokości gminy Choczewo, 23 km od linii brzegowej. Instalacja obejmie montaż na monopalowych fundamentach oraz połączenie z turbinami i stacją lądową za pomocą kabli. Stacje te, o wymiarach 20 x 30 x 40 metrów, będą odbierać energię wytwarzaną przez 76 turbin o mocy 15 MW każda i przesyłać ją do infrastruktury na lądzie.

Wkład polskich firm w projekt Baltic Power

Budowa morskich stacji elektroenergetycznych to jeden z kluczowych pakietów farmy Baltic Power, za którego budowę odpowiadały polskie firmy. W całym cyklu życia farmy, od fazy rozwoju projektu aż do końca jej około 30-letniej eksploatacji, udział polskich firm wyniesie minimum 21%.

Poza morskimi stacjami, w Polsce wytwarzane są także elementy fundamentów i kable przyszłej farmy wiatrowej na Bałtyku. Inwestycja ta jest przykładem na to, jak polskie przedsiębiorstwa mogą uczestniczyć w dużych projektach energetycznych, przyczyniając się do rozwoju krajowej gospodarki i technologii.

Baltic Power: przełom w polskiej energetyce wiatrowej

Farma Baltic Power będzie jedną z pierwszych na świecie, na której zainstalowane zostaną turbiny wiatrowe o mocy 15 MW, i pierwszą operującą na Bałtyku polską morską farmą wiatrową. Inwestycja ta pozwoli pokryć około 3% krajowego zapotrzebowania na energię, co odpowiada potrzebom ponad 1,5 miliona gospodarstw domowych.

Baltic Power będzie wytwarzać w ciągu roku ok. 4 000 GWh zeroemisyjnej energii elektrycznej, co ograniczy emisje CO2 o około 2,8 miliona ton rocznie w porównaniu do produkcji ze źródeł konwencjonalnych - podkreśliła spółka Grupy Orlen.

Strategia Grupy Orlen na przyszłość

Grupa Orlen to multienergetyczny koncern, który rozwija się w wielu kierunkach, w tym w sektorze odnawialnych źródeł energii. Na początku stycznia Orlen ogłosił nową strategię do 2035 roku, zakładającą skumulowany zysk operacyjny EBITDA LIFO w wysokości 500-550 mld zł oraz skumulowane nakłady inwestycyjne od 350 do 380 mld zł.

Wśród priorytetowych przedsięwzięć Orlen planuje zwiększenie wydobycia gazu, budowę czterech morskich farm wiatrowych, wielkoskalowych magazynów energii oraz co najmniej dwóch małych elektrowni jądrowych. Te ambitne plany mają na celu zapewnienie zrównoważonego rozwoju energetycznego i zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego Polski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu