GUS: Wzrost PKB w IV kwartale 2022 roku o 2 proc. rok do roku. „Perspektywy inwestycji są lepsze”

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Wzrost PKB spowolnił w IV kwartale do 2 proc.
Wzrost PKB spowolnił w IV kwartale do 2 proc. Przemyslaw Swiderski/ Polska Press
– Według szybkiego szacunku produkt krajowy brutto (PKB) niewyrównany sezonowo w 4 kwartale 2022 r. zwiększył się realnie o 2 proc. rok do roku wobec wzrostu o 8,5 proc. w analogicznym okresie 2021 r – podał GUS. – Spowolnienie w strefie euro to słabsze wyniki polskiego przemysłu. Perspektywy inwestycji są lepsze – wzrost cen energii zachęca firmy do nakładów na efektywność energetyczną – wskazują eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

– Według szybkiego szacunku produkt krajowy brutto (PKB) niewyrównany sezonowo w 4 kwartale 2022 r. zwiększył się realnie o 2 proc. rok do roku wobec wzrostu o 8,5 proc. w analogicznym okresie 2021 r – poinformował we wtorek 14 lutego Główny Urząd Statystyczny.

Natomiast w 4 kwartale 2022 r. PKB wyrównany sezonowo (w cenach stałych przy roku odniesienia 2015) zmniejszył się realnie o 2,4 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem i był wyższy niż przed rokiem o 0,3 proc.

– PKB niewyrównany sezonowo (w cenach stałych średniorocznych roku poprzedniego) wzrósł realnie o 2,0% w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego – wskazał Urząd.

Spowolnienie w strefie euro to słabsze wyniki polskiego przemysłu

Wzrost PKB spowolnił w IV kwartale do 2,0%. Podwyżki stóp procentowych ograniczyły wydatki konsumpcyjne. Spowolnienie w strefie euro to słabsze wyniki polskiego przemysłu. Perspektywy inwestycji są lepsze – wzrost cen energii zachęca firmy do nakładów na efektywność energetyczną – komentują eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego we wpisie w mediach społecznościowych.

Ich zdaniem w I kw. 2023 czeka nas dołek koniunktury. Jednocześnie podkreślają, że polska gospodarka ma szanse uniknąć recesji. – Szacujemy, że wzrost spowolni do 0,4%. Obecnie obserwujemy poprawę sentymentu w gospodarkach europejskich. Indeks PMI odbił w Niemczech z 45,1 do 47,3, a w Polsce z 42,0 do 47,5 pkt. – prognozują.

Dodatkowo prognozują, że w dalszej części roku PKB będzie systematycznie odbijać. – Spodziewamy się, że w 2023 wzrośnie łącznie o ok. 1,4%. Nasza prognoza jest nieco wyższa od konsensusu rynkowego – ekonomiści ankietowani przez Focus Economics spodziewają się wzrostu o 0,9% – dodają.

Strefa Biznesu - Boże Ciało 2023. Gdzie i za ile wyjadą Polacy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu
Dodaj ogłoszenie