Hamowanie w przemyśle. GUS podał najnowsze dane dotyczące produkcji

Agnieszka Kamińska
Po wzroście produkcji w kwietniu, maj przyniósł spadek o 1,7 proc. W ogólnym rozrachunku najważniejsza gałąź przemysłu, tj. przetwórstwo przemysłowe zalicza spadek produkcji sprzedanej o 1,9 proc. Rekordowo w ciągu roku, bo aż o blisko 30 proc., skurczyła się produkcja urządzeń elektrycznych - wskazała ekspert Konfederacji Lewiatan
Po wzroście produkcji w kwietniu, maj przyniósł spadek o 1,7 proc. W ogólnym rozrachunku najważniejsza gałąź przemysłu, tj. przetwórstwo przemysłowe zalicza spadek produkcji sprzedanej o 1,9 proc. Rekordowo w ciągu roku, bo aż o blisko 30 proc., skurczyła się produkcja urządzeń elektrycznych - wskazała ekspert Konfederacji Lewiatan Canva
Produkcja przemysłowa w maju 2024 r. spadła o 1,7 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 4,6 proc. – poinformował GUS. „Przemysłowi nadal ciąży i będzie ciążyć brak zamówień z zagranicy” – ocenił ekonomista Mariusz Zielonka z Konfederacji Lewiatan.

GUS podał, że w maju 2024 r. produkcja sprzedana przemysłu była niższa o 1,7 proc. w porównaniu z majem 2023 r., kiedy notowano spadek o 3,4 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego. Natomiast w porównaniu z kwietniem 2024 r. spadła o 4,6 proc. „W okresie styczeń–maj 2024 r. produkcja sprzedana przemysłu była o 0,3 proc. wyższa w porównaniu z analogicznym okresem 2023 r., kiedy notowano spadek o 2,2 proc. w stosunku do porównywalnego okresu poprzedniego roku” – czytamy w komunikacie GUS.

Słabsze dane dotyczące przemysłu. Maj przyniósł spadek o 1,7 proc.

W ocenie eksperta Konfederacji Lewiatan Mariusza Zielonki "przemysł nadal nie może się zdecydować w jaką stronę podążać".

"Po wzroście produkcji w kwietniu, maj przyniósł spadek o 1,7 proc. W ogólnym rozrachunku najważniejsza gałąź przemysłu, tj. przetwórstwo przemysłowe zalicza spadek produkcji sprzedanej o 1,9 proc. Rekordowo w ciągu roku, bo aż o blisko 30 proc., skurczyła się produkcja urządzeń elektrycznych" - przekazał ekspert.

Zauważył, że przed większymi spadkami Polskę broni produkcja żywności, która notuje wzrost o 2,2 proc., oraz produkcja samochodów, gdzie notuje się utrzymanie poziomu sprzed roku. "Te dwie kategorie w przemyśle stanowią jednak ponad 27 proc. całości naszej produkcji. Stąd ich wzrosty lub brak spadku ratuje ogólną sytuację" - podkreślił ekspert. Zielonka dodał, że "częściowo kiepski wynik przemysłu może być spowodowany liczbą urlopów z powodu majówki, czy Bożego Ciała. Nie wyjaśnia to jednak całej skali spadku" - ocenił.

Ekspert Konfederacji Lewiatan: "ciąży brak zamówień z Zachodu"

"Przemysłowi nadal ciąży i będzie ciążyć brak zamówień z Zachodu. Nie pomoże nawet wzrost konsumpcji, który też nie oszukujmy się jest poniżej oczekiwań" - ocenił ekspert Konfederacji Lewiatan. "Przemysł zaczyna również podążać za wskazaniami indeksu PMI, co może oznaczać, że w najbliższym czasie nie czeka nas nic dobrego, jeśli chodzi o rozwój tej gałęzi gospodarki. Wszystko też wskazuje, że dodatni wkład przemysłu w PKB w I kwartale stał się już historią" - podkreślił Zielonka.

Dane skomentowali również analitycy mBank Research. Według nich, są one "negatywnym, majowym zaskoczeniem".

"Produkcja przemysłowa nieoczekiwanie notuje spadek o 1,7 proc. r/r, a patrząc na dane skumulowane obraz wygląda dość mizernie. Nie napawa to optymizmem dot. wzrostu PKB w Q2 po stronie przemysłowej" - ocenili eksperci.

Z kolei Polski Instytut Ekonomiczny wskazuje, że "krajowy przemysł, pomimo spowolnienia, pozostaje stosunkowo silny na tle Europy". W Niemczech oraz Czechach widoczna jest wyraźna stagnacja.

"Produkcja przemysłowa będzie stopniowo rosła w kolejnych miesiącach. Silny wzrost wynagrodzeń będzie stymulował konsumpcję i zwiększał popyt na towary. Stopniową poprawę zobaczymy również w regionie" - ocenili analitycy PIE.

Według wstępnych danych GUS w maju, w stosunku do maja ubiegłego roku, spadek produkcji sprzedanej odnotowano w 19 (spośród 34) działach przemysłu, między innymi w produkcji urządzeń elektrycznych o 29,7 proc., w wydobywaniu węgla kamiennego i węgla brunatnego (lignitu) – o 13,4 proc., w produkcji produkcji maszyn i urządzeń – o 8,2 proc., wyrobów z metali – o 8,0 proc., metali – o 6,9 proc., napojów – o 6,3 proc., mebli – o 5,0 proc., w naprawie, konserwacji i instalowaniu maszyn i urządzeń – o 3,7 proc. Z kolei wzrost produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z marcem ub. roku, wystąpił w 14 działach, m.in. w produkcji chemikaliów i wyrobów chemicznych – o 7,1 proc., w gospodarce odpadami; odzysku surowców – o 6,0 proc., w produkcji komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych – o 5,5 proc., pozostałego sprzętu transportowego – o 4,9 proc., wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny – o 3,3 proc., artykułów spożywczych – o 2,2 proc.

źródło: PAP/Konfedracja Lewiatan

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu