EKSiT 2025
Polscy sportowcy - od lat w medalowej formie
Polska reprezentacja paraolimpijska od lat melduje się w czołówce klasyfikacji medalowych kolejnych igrzysk. W Paryżu w 2024 roku nasi paraolimpijczycy zdobyli 23 medale, w tym 8 złotych, 6 srebrnych i 9 brązowych. Zajęliśmy znakomite szesnaste miejsce w tabeli medalowej, wyprzedzając takie kraje jak Hiszpania, Belgia czy Chorwacja.
Sukcesy osiągnęła bardzo szeroka grupa sportowców. Zalicza się do nich Karolina Pęk, tenisistka stołowa, która do drużynowych złotych krążków z Rio de Janeiro i Tokio dołożyła indywidualne mistrzostwo paraolimpijskie. Jedną z największych gwiazd polskiej ekipy był Kamil Otowski, który sięgnął po najwyższy laur w pływaniu i to aż dwukrotnie, na 50 i 100 metrów stylem grzbietowym.
Jaką drogę przeszli, by wznieść się na wyżyny? Ile wyrzeczeń ich to kosztowało? Na te i inne pytania odpowiedź poznają goście III Europejskiego Kongresu Sportu i Turystyki, bo polscy mistrzowie znaleźli się wśród prelegentów nadchodzącej edycji.
Mistrzowie i eksperci - na arenach i na scenie
- Zależy nam, aby na kongresie pojawiali się bohaterowie polskiego sportu. Chcemy, aby dyskusje były barwne, żywe i merytoryczne, a także zawierały w sobie realne doświadczenie, prosto ze sportowych aren. Dlatego cieszymy się z obecności tak wspaniałych gości jak Karolina Pęk, czy Kamil Otowski, jak też z zaangażowania wielu innych osób związanych ze sportem osób z niepełnosprawnościami - mówi Bartłomiej Druziński, prezes Fundacji ARS Athletica, organizatora III Europejskiego Kongresu Sportu i Turystyki.
„Igrzyska (nie)Paralimpijskie. Sukcesy Polaków na Igrzyskach Paralimpijskich” - podczas tego panelu dyskusja będzie się skupiać nie tylko na omówieniu sukcesów Polaków w Paryżu, Tokio, czy Rio de Janeiro, ale także na roli sportu osób z niepełnosprawnościami oraz jego dalszym rozwoju. Będzie to więc unikatowa okazja do podsumowania dotychczasowych osiągnięć sportowców oraz rozmowy na temat tego, jak przekuć te sukcesy w działania budujące dobrą przyszłość wielu innych dyscyplin.
Wyjątkowi goście podczas EKSiT 2025
Wśród gości III Europejskiego Kongresu Sportu i Turystyki znalazło się sporo osób zajmujących się sportem osób z niepełnosprawnościami. Wśród nich są m.in. Bogusław Szczepański, prezes Tarnowskiego Zrzeszenia Sportowego Niepełnosprawnych START oraz Joanna Styczeń-Lasocka, dyrektor generalna Olimpiad Specjalnych Polska.
W Zakopanem pojawią się także przedstawiciele organizacji wspierających aktywizację sportową niepełnosprawnych - Małgorzata Tlałka-Długosz, prezes Fundacji HANDICAP skupiającej się na integracji dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością, a także Tomasz Koźmiński, założyciel i prezes Fundacji For Heroes zajmującej się wsparciem rozwoju sportu osób z niepełnosprawnościami.
- Podczas kongresu chcemy mówić o sporcie wielowymiarowo, pokazywać, że ludzie są różni - pełnosprawni i niepełnosprawni - ale sport w istocie jest jeden. I niezmienna pozostaje jego rola w społeczeństwie - rozwijanie kultury fizycznej, kształtowanie pasji, motywowanie do wielkich dokonań - mówi prezes Bartłomiej Druziński.
*****
III Europejski Kongres Sportu i Turystyki to niemal 30 paneli dyskusyjnych, pięć bloków merytorycznych oraz setki gości z całej Polski. Wydarzenie, organizowane przez Fundację Promocji i Rozwoju Sportu „ARS Athletica” we współpracy z Województwem Małopolskim, odbywa się pod Honorowym Patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Czas sportowych i turystycznych wyzwań w Zakopanem
Igrzyska Olimpijskie w Polsce, rywalizacja w duchu fair play, biznes i marketing, wyzwania polskiego i europejskiego sportu oraz turystyczne skarby Małopolski – oto najważniejsze tematy III Europejski...