Cztery nowe formy wsparcia dla przedsiębiorców

Barbara Wesoła
Opracowanie:
Inwestycje w technologie krytyczne, współpraca z naukowcami oraz nowe mechanizmy finansowe to kluczowe elementy strategii, które mają pomóc Polsce w osiągnięciu większej autonomii i innowacyjności.
Inwestycje w technologie krytyczne, współpraca z naukowcami oraz nowe mechanizmy finansowe to kluczowe elementy strategii, które mają pomóc Polsce w osiągnięciu większej autonomii i innowacyjności. Fot. Jakub Steinborn/Polska Press
Minister funduszy i polityki regionalnej, Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, ogłosiła w Poznaniu uruchomienie czterech nowych programów wsparcia dla innowacyjnych przedsiębiorstw. Nowe programy mają ruszyć w ciągu najbliższych kilku miesięcy, co stanowi odpowiedź na dynamicznie zmieniające się potrzeby rynku. Czego dotyczy wsparcie?

Spis treści

Rewolucja w wsparciu innowacyjności

Podczas konferencji w Poznaniu, minister Pełczyńska-Nałęcz zapowiedziała znaczące zmiany w podejściu do wspierania innowacyjności w Polsce.

Uruchamiamy w ciągu najbliższych kilku miesięcy cztery nowe programy. Rzadko się zdarza, żeby taka duża zmiana w zakresie wsparcia przedsiębiorczości była w tak krótkim okresie realizowana, ale czasy są nadzwyczajne - zaznaczyła.

Nowe programy mają na celu wprowadzenie rewolucji w sposobie, w jaki polskie przedsiębiorstwa mogą uzyskać wsparcie finansowe. W obliczu globalnych wyzwań, takich jak pandemia czy konflikty międzynarodowe, polska gospodarka potrzebuje nowoczesnych narzędzi, które pozwolą jej na dynamiczny rozwój.

Fundusze na technologie krytyczne i cyberbezpieczeństwo

Jednym z kluczowych elementów nowych programów jest Fundusz Wsparcia Technologii Krytycznych, który ma wartość 4 miliardów złotych.

Minister Pełczyńska-Nałęcz wyjaśniła, że fundusz ten umożliwi wsparcie dla produkcji polskich leków oraz rozwój technologii związanych z cyberbezpieczeństwem, automatyzacją i energooszczędnością. Dodatkowo, planowane jest utworzenie pożyczkowego funduszu o wartości około 1 miliarda złotych, który będzie wspierał rozwój technologii w kluczowych obszarach.

Współpraca z naukowcami i nowe gwarancje kredytowe

Trzecim narzędziem wsparcia jest Fundusz Bezpieczeństwa i Obronności, wart 25 miliardów złotych, z czego 3 miliardy złotych zostaną przeznaczone na współpracę przedsiębiorców z naukowcami w zakresie nowych technologii.

Minister Pełczyńska-Nałęcz podkreśliła znaczenie tej współpracy dla rozwoju innowacyjnych rozwiązań w obszarze bezpieczeństwa i obronności.

"Po to, by miały szansę pozyskiwać tanie opłacalne kredyty" - zaznaczyła polityczka.

Czwarty program dotyczy udzielania gwarancji kredytowych dla przedsiębiorstw, co ma umożliwić im dostęp do korzystnych warunków finansowania. Program ten ma ruszyć do końca roku i będzie finansowany z Krajowego Planu Odbudowy.

Inwestycje w bezpieczeństwo i autonomia przedsiębiorczości

Minister Pełczyńska-Nałęcz zwróciła uwagę na potrzebę inwestycji w technologie podwójnego zastosowania, które mogą być wykorzystywane zarówno w celach cywilnych, jak i wojskowych.

Teraz to się zmieniło i niestety, musimy szykować się do wojny, po to, żeby tej wojny nie było, czyli zabezpieczać się przed wojną. A to oznacza, że potrzebne są inwestycje w wszelkiego rodzaju technologie podwójnego zastosowania - powiedziała.

W obliczu eskalacji międzynarodowej wojny ekonomicznej, Polska musi zwiększyć swoją autonomię gospodarczą i innowacyjność przedsiębiorstw.

Po to, aby utrzymać, a nawet rozwinąć poziom życia, potrzebujemy zwiększyć innowacyjność polskich przedsiębiorstw, tak, aby z tej samej pracy było więcej pieniędzy. Żeby ta wydajność pracy była dużo większa, musimy wskoczyć na wyższy poziom - dodała minister.

Wsparcie dla przedsiębiorców na szeroką skalę

Łącznie, na wsparcie przedsiębiorców w ramach nowych programów przeznaczone zostanie około 9 miliardów złotych. Te środki mają pomóc polskim firmom w osiągnięciu wyższego poziomu innowacyjności i konkurencyjności na rynku międzynarodowym.

Minister Pełczyńska-Nałęcz podkreśliła, że inwestycje realizowane z pieniędzy z KPO w Wielkopolsce już osiągnęły wartość 3,7 miliarda złotych, co przekłada się na około 65 tysięcy różnych umów na wsparcie.

W skali całego kraju, do końca kwietnia zawarto ponad 726,5 tysiąca umów o wsparcie na łączną kwotę 95,8 miliarda złotych, co stanowi 36,4% wszystkich środków KPO.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu