Spis treści
Zegar tyka. Czym jest dotacja SMART?
Ścieżka SMART to program dofinansowań z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG), który wspiera rozwój innowacji w polskich firmach. Finansowanie można przeznaczyć m.in.
na badania i rozwój,
wdrożenie nowych rozwiązań,
cyfryzację,
inwestycje prośrodowiskowe,
czy rozwój kompetencji.
Konkurs ma formułę modułową, co oznacza, że przedsiębiorca sam wybiera, które elementy projektu są dla niego najważniejsze i chce je realizować.
Kto może skorzystać z dofinansowania?
Dofinansowanie w ramach Ścieżki SMART mogą ubiegać się przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą na terenie Polski, zarówno mikro, małe i średnie firmy, jak i duże przedsiębiorstwa. Kryteria kwalifikacji są zgodne z definicją MŚP przyjętą przez Komisję Europejską i odnoszą się do liczby pracowników, obrotów rocznych lub bilansu rocznego.
Za mikrofirmę uznaje się przedsiębiorstwo zatrudniające mniej niż 10 osób i osiągające roczny obrót lub bilans do 2 mln euro. Mała firma to podmiot zatrudniający mniej niż 50 pracowników i mający obrót lub bilans nieprzekraczający 10 mln euro. W przypadku średnich firm limit to mniej niż 250 pracowników oraz obrót poniżej 50 mln euro lub bilans do 43 mln euro.
W praktyce oznacza to, że wiele aktywnych przedsiębiorstw w Polsce, od małych biur projektowych po ogromne firmy produkcyjne, kwalifikuje się do udziału w programie. Ważne jest, aby przed złożeniem wniosku upewnić się, że dane finansowe firmy z ostatniego roku mieszczą się w wymaganych progach.
Na szali miliony
Budżet naboru dla MŚP wynosi 1 miliard złotych, a dla dużych firm 50 milionów złotych. Maksymalna wartość dofinansowania zależy od rodzaju projektu i wybranych modułów. W przypadku prac badawczo-rozwojowych możliwe jest pokrycie nawet 80% kosztów badań przemysłowych i 60% kosztów prac rozwojowych.
Wyzwania z pozyskiwaniem środków
Program skierowany jest do przedsiębiorstw ze wszystkich sektorów, jednak oznacza konkretne wymagania.
To instrument wymagający i nie wszystkim udaje się spełnić warunki – podkreśłiła w rozmowie ze Strefą Biznesu Katarzyna Duber-Stachurska, prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. – Dlatego prowadzimy w całej Polsce warsztaty i spotkania informacyjne, które pomagają przedsiębiorcom przygotować dobre wnioski – dodała.
Jak wskazuje prezes PARP, największym wyzwaniem nie jest sama procedura, lecz zrozumienie definicji np. czym w rozumieniu funduszy unijnych jest „innowacyjność”. Wielu przedsiębiorców uważa swoje pomysły za nowatorskie, ale nie zawsze potrafi to wykazać zgodnie z wymaganiami.
Kiedy składać wnioski o dotację SMART?
Wnioski o dofinansowanie w ramach Ścieżki SMART można złożyć m.in. za pośrednictwem Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). Czasu jest już mało. Nabór dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw potrwa od 6 maja do 26 czerwca 2025 r. A duże firmy będą mogły zgłaszać projekty od 9 maja do 30 czerwca 2025 r.
