EKSiT 2025
- Europejski Kongres Sportu i Turystyki na stałe wpisał się w harmonogram ważnych wydarzeń w Małopolsce. Jako Samorząd Województwa Małopolskiego cieszymy się, że możemy wsłuchiwać się w głos ekspertów i czerpać inspirację z ich pomysłów. Jestem pewien, że jak co roku zyskamy cenną wiedzę i poznamy spostrzeżenia, dzięki którym rozwój sportu i turystyki w naszym regionie, ale i w całej Polsce będzie jeszcze bardziej dynamiczny - mówi Łukasz Smółka, Marszałek Województwa Małopolskiego.

III Europejski Kongres Sportu i Turystyki to kilkuset gości, wśród nich najwybitniejsi polscy sportowcy, świetni trenerzy oraz wybitni eksperci, samorządowcy i politycy, a także 30 paneli tematycznych podzielonych na 5 bloków.
Polskie marzenia o igrzyskach olimpijskich
Jakie kroki trzeba podjąć, by Polska została gospodarzem igrzysk olimpijskich? Ile to będzie kosztowało? Czy taka inwestycja się opłaci? Na jakie dyscypliny postawić, by można było marzyć o olimpijskich medalach? O tym m.in. dyskutować będą uczestnicy panelu „Droga do igrzysk - jak Polska może stać się gospodarzem największej imprezy sportowej świata?”. To będzie odpowiednie miejsce, by porozmawiać również o roli igrzysk paralimpijskich w budowaniu inkluzywnego sportu.
- Małopolska jest kolebką polskiego sportu, to tu powstawały najstarsze kluby i organizacje sportowe, a wśród nich Polski Komitet Olimpijski. Małopolska to Arena Mistrzostw, region kompletny do uprawiania sportu i przygotowany do rozgrywania wydarzeń najwyższej rangi takich jak mistrzostwa świata i mistrzostw Europy. Najlepszym potwierdzeniem hasła „Małopolska kocha sport, sportowcy kochają Małopolskę” jest siedem medali Małopolan podczas ostatnich Igrzysk Olimpijskich w Paryżu - powiedział wicemarszałek Witold Kozłowski.

W Zakopanem zapewne nie zabraknie także rozmowy o doświadczeniach płynących z organizacji III Igrzysk Europejskich Kraków – Małopolska, największej ubiegłorocznej imprezy sportowej na świecie. Czy na tych zrębach oraz wielkim sukcesie sportowym i organizacyjnym, można budować starania o kolejne wielkie imprezy w Małopolsce? Zapewne dowiemy się tego 6 i 7 maja w Zakopanem.
Czy można przeciwdziałać spadkowi aktywności fizycznej wśród młodzieży? W jaki sposób sport wspiera integrację społeczną i równość płci? Jak zachęcać młodych do trenowania? Jak rozwijać sport w lokalnych społecznościach? O tym rozmawiać będą sportowcy, eksperci i działacze, w ramach bloku „Społeczne znaczenie sportu i rozwoju kultury fizycznej”. - Sport to nie tylko rywalizacja, ale także fundament zdrowego społeczeństwa – podkreślają gospodarze kongresu.
O kobiecej twarzy sportu dyskusja toczyć się będzie w ramach panelu „Sukces sportowy czy parytety, czyli jak wspierać kobiecy sport”. Nad tym zastanawiać się będą nasze mistrzynie - Renata Knapik-Miazga, brązowa medalistka igrzysk w Paryżu w drużynie szpadzistek, Monika Pyrek-Rokita, wiceprezeska Polskiego Związku Lekkiej Atletyki i Aleksandra Jagieło, była reprezentantka Polski w siatkówce oraz przewodnicząca Komisji Siatkówki Kobiecej w Polskim Związku Piłki Siatkowej. Kto bowiem lepiej wie, z jakimi wyzwaniami mierzą się we współczesnym, szybko zmieniającym się świecie, zawodniczki, trenerki, ale także szefowe klubów i związków sportowych. Czy wciąż widzą przed sobą bariery, ograniczenia i nierówne traktowanie. Czy kobiecy sport w Polsce się rozwija? - to jedno z najważniejszych pytań jakie padnie podczas III Europejskiego Kongresu Sportu i Turystyki.
Małopolskie skarby turystyczne
Małopolska to perła w turystycznej koronie Polski. W minionym roku odwiedziło nasz region ponad 26 milionów turystów, (23,1 mln to turyści krajowi). Pozostawili u nas blisko 20 mld zł.
Kto najchętniej wypoczywa w naszym regionie, oczywiście oprócz Małopolan? Najczęściej zaglądają do nas mieszkańcy Śląska, Mazowsza i Podkarpacia. Gdy spojrzymy na turystów zagranicznych to okazuje się, że chwili wytchnienia szukają u nas obywatele Wielkiej Brytanii, Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Francji. Szczególnie warto zwrócić uwagę na turystów z Bliskiego Wschodu, którzy wręcz pokochali Podhale oraz zatorską Energylandię. I trzeba dodać, że co czwarty turysta, którzy przejeżdża do Polski, wybiera na wypoczynek Małopolskę.
– Ponad 26 mln turystów w 2024 roku odwiedziło Małopolskę. Dochody z branży turystycznej są bardzo znaczące. Przedsiębiorcy turystyczni rosną jak grzyby po deszczu. 700 podmiotów w tej branży i pierwsze miejsce wśród hoteli to znak, że mamy bardzo dużo do zaoferowania. Przyroda nas obdarowała takimi walorami, o których inni nie mogą nawet pomarzyć. Do tego ludzie dający poczucie bezpieczeństwa, gościnność, uśmiech i dobrą energię. To przyciąga do Małopolski. Nie mogłabym sobie wymarzyć lepszego miejsca i czasu na ogłoszenie tych ważnych informacji - zaznacza Iwona Gibas, członek zarządu Województwa Małopolskiego.
Co zrobić, aby nasz region oferował więcej atrakcji turystycznych? Gdzie inwestować, które rejony rozwijać? Jaki potencjał drzemie jeszcze w Małopolsce? Na te pytania odpowiedzą m.in. Grzegorz Biedroń, prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej, Łukasz Strutyński, prezes Kraków Airport, Radosław Kociumbas z Krakowskiej Izby Turystyki oraz Wiktor Wróbel, prezes spółki Nosalowy Dwór.
Nie tylko sport i turystyka
- Chcieliśmy, aby kongres był czymś więcej niż tylko przeglądem kluczowych tematów dla środowiska sportowego i turystycznego. Zależało nam, by stał się przestrzenią dialogu – podkreśla Bartłomiej Druziński, prezes Fundacji Promocji i Rozwoju Sportu „ARS ATHLETICA”, organizator III Europejskiego Kongresu Sportu i Turystyki.
Małopolska Gala Ambasadorów Sportu i Turystyki
Małopolska Gala Ambasadorów Sportu i Turystyki będzie wyrazem uznania i podziękowania dla osób oraz instytucji, zaangażowanych w rozwój sportu i turystyki oraz promowanie naszego regionu i kraju, a także okazją do wręczenia specjalnych nagród.
To honorowe wyróżnienia nadawane osobom, instytucjom, organizacjom, bądź innym podmiotom, za szczególne osiągnięcia w dziedzinie rozpowszechniania i popularyzacji szeroko rozumianej kultury fizycznej, a także za wspieranie sportu, kreowanie postawy godnej naśladowania oraz budowanie tożsamości narodowej poprzez sport. Nagroda ta jest również wręczana w obszarze turystyki dla osób, instytucji, które przyczyniły się do rozwoju turystyki, zarówno na poziomie lokalnym, jak i ogólnokrajowym. Została zapoczątkowana wraz organizacją pierwszego Europejskiego Kongresu Sportu i Turystyki w 2022 roku jako wyraz wdzięczności dla podmiotów wspierających rozwój potencjału sportowego i turystycznego.
Kategorie nagród:
· Nagroda w kategorii OSOBOWOŚĆ SPORTU
· Nagroda w kategorii WSCHODZĄCA GWIAZDA SPORTOWA
· Nagroda w kategorii MECENASA SPORTU
· Nagroda w kategorii AMBASADOR TURYSTYKI
· Nagroda w kategorii OSOBOSOWŚĆ TURYSTYKI
EKSiT - rośnie liczba wyjątkowych gości
Do grona gości III KSiT w Zakopanem dołączyli m.in. Weronika Nowakowska, była biathlonistka, dwukrotna medalistka mistrzostw świata; Joanna Jóźwik, lekkoatletka, medalistka mistrzostw Europy i olimpijka z Rio de Janeiro; Marcin Możdżonek, były siatkarski mistrz świata; Kamil Otowski, mistrz paralimpijski w pływaniu; Karolina Pęk, mistrzyni paralimpijska w tenisie stołowym. Podczas Gali Ambasadorów Sportu i Turystyki wystąpi Zespół PECTUS.
III Europejski Kongres Sportu i Turystyki, który odbywa się w Hotelu Nosalowy Dwór Resort & Spa, to kolejna odsłona unikatowego projektu na sportowej mapie Polski i Europy. Tegoroczna edycja organizowana jest wspólnie przez Fundację Promocji i Rozwoju Sportu „Ars Athletica” i Województwo Małopolskie.
