Ile Polska może zarobić na Euro 2024? Premie mogą przynieść fortunę. Pieniądze za remisy i wygrane

Redakcja
Adam Jankowski
Euro 2024 zbliża się wielkimi krokami, a emocje związane z nadchodzącymi meczami rosną nie tylko wśród fanów piłki nożnej, ale i wśród ekspertów finansowych. Polska reprezentacja, która swój pierwszy mecz rozegra 16 czerwca przeciwko Holandii, ma szansę nie tylko na sportowy sukces, ale również na znaczące korzyści finansowe. UEFA przewiduje bowiem sowite premie za udział w turnieju, a także za każdy mecz – niezależnie od jego wyniku. Jakie kwoty mogą trafić do kasy Polskiego Związku Piłki Nożnej (PZPN) i jak wpłyną one na polską piłkę?

Premie UEFA: Motywacja finansowa na Euro 2024

Polska, rozpoczynając swoje zmagania na Euro 2024 meczem z Holandią, ma przed sobą nie tylko sportowe wyzwanie, ale i szansę na znaczące zyski finansowe. UEFA ustaliła pokaźną pulę nagród dla uczestników turnieju, która wynosi aż 371 mln euro. Już sam awans do fazy grupowej gwarantuje każdej drużynie premię w wysokości 9,25 mln euro. Dodatkowo, za każdy wygrany mecz zespoły otrzymają 1,5 mln euro, a za remis – 750 tys. euro. Te liczby pokazują, że nawet jedno zwycięstwo może znacząco zwiększyć budżet związku.

Polska, mimo że nie jest uważana za faworyta swojej grupy, ma szansę udowodnić swoją wartość na boisku. Spotkania z Holandią, Austrią oraz Francją będą nie tylko próbą sportowej waleczności, ale również okazją do poprawy finansowej kondycji polskiej piłki. Brak awansu na Euro byłby nie tylko wizerunkową katastrofą, ale również finansowym ciosem dla PZPN.

Potencjalne zyski Polski z Euro 2024

Analizując możliwe scenariusze, warto rozważyć, jakie premie mogą trafić do Polski w zależności od osiągniętych wyników. Awans do fazy grupowej już zagwarantował Polsce 9,24 mln euro. Dalsze etapy turnieju oferują jeszcze większe premie: za awans do fazy pucharowej przewidziano 2 mln euro, do ćwierćfinału – 3,25 mln euro, do półfinału – 5 mln euro, a zwycięstwo w całym turnieju to już 10 mln euro premii. Drugie miejsce również jest wysoko wyceniane i oznacza 7 mln euro.

Takie kwoty pokazują, że Euro 2024 to nie tylko sportowa uczta, ale również okazja do znaczącej poprawy finansów związku. Każdy mecz, niezależnie od jego wyniku, jest szansą na zwiększenie przychodów, co może mieć długoterminowe pozytywne skutki dla polskiej piłki nożnej. Inwestycje w infrastrukturę, szkolenia młodzieży czy też spłata zobowiązań – to tylko niektóre z możliwości wykorzystania dodatkowych środków.

Euro 2024 to dla Polski nie tylko sportowe wyzwanie, ale również finansowa szansa. Premie za udział i wyniki w turnieju mogą przynieść PZPN znaczące środki, które w długoterminowej perspektywie przyczynią się do rozwoju polskiej piłki nożnej. Wszystko zacznie się 16 czerwca, kiedy to Biało-Czerwoni staną do walki z Holandią. Czy uda się im nie tylko odnieść sportowy sukces, ale również zapewnić sobie solidne finansowanie na przyszłość? Odpowiedź na to pytanie poznamy już niebawem.

od 7 lat
Wideo

Magazyn GOL 24 - podsumowanie kolejki Ekstraklasy

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu