Ile uchodźców pracuje w Polsce? Ministerstwo podało dane. Uchodźcę zatrudnić możesz prosto i bez zbędnych formalności

Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Od czasu, gdy na Ukrainie rozpoczęła się wojna, w Polsce prace podjęło co najmniej 209 tys. uchodźców ukraińskich.
Od czasu, gdy na Ukrainie rozpoczęła się wojna, w Polsce prace podjęło co najmniej 209 tys. uchodźców ukraińskich. Tomasz Bolt/Polska Press
Od czasu, gdy na Ukrainie rozpoczęła się wojna, w Polsce pracę podjęło co najmniej 209 tys. uchodźców ukraińskich - podało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Zatrudnienie uchodźców stało się możliwe dzięki wprowadzeniu przepisów, które uprościły procedury związane z zatrudnianiem Ukraińców. Nowe prawo weszło w życie w połowie marca. Na jakich zasadach można zatrudnić w Polsce uchodźcę?

Najwięcej spośród uciekających przed wojną Ukraińców znalazło pracę w województwie mazowieckim - prawie 47 tys. osób. To 20 proc. z zatrudnionych w Polsce uchodźców.

Jak zatrudnić Ukraińca? Jeśli to uchodźca, będzie to prostsze

Nowe prawo pozwoliło na dostęp do rynku pracy ukraińskim obywatelom oraz możliwość zarejestrowania się w urzędach pracy. Pracodawca jedynie informuje urząd pracy, że powierzył pracę obywatelowi Ukrainy. Odbywa się to za pomocą systemu teleinformatycznego praca.gov.pl. Dzięki temu ministerstwo jest w stanie policzyć, ilu Ukraińców znalazło w Polsce zatrudnienie.

- Nam przede wszystkim zależy na tym, żaby rozwiązania w polityce długofalowej były systemowe. Stąd ułatwienia w dostępie do rynku pracy dla uchodźców z Ukrainy. Jeśli chodzi o procedury, zostały one maksymalnie uproszczone – pracodawca zgłasza konkretną osobę z Ukrainy, i praca staje się legalna - powiedziała Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.

Według danych, które zaprezentowała w czasie konferencji "Polka XXI", pod koniec maja 1,1 mln osób z Ukrainy miało już nadany numer PESEL. Osoby te można podzielić na dwie podobnej wielkości grupy - jedną z nich są kobiety, a drugą - dzieci.

- Przybyło do nas ponad 500 tys. osób w wieku produkcyjnym, a 180 tys. pań podjęło zatrudnienie. To nas cieszy - powiedziała minister. Jak dodała, pozwala to zaspokajać potrzeby polskiego rynku pracy.

Jak długo uchodźca może przebywać na terenie Polski?

Dzięki specustawie ws. wojny na Ukrainie, Ukraińcy którzy wjechali do Polski od 24 lutego mogą przebywać na terenie Polski legalnie przez 18 miesięcy. Nie potrzebne są dodatkowe formalności poza pieczątką, którą wbija Straż Graniczna w paszporcie.

Sprzęt Apple w najlepszych cenach

Materiały promocyjne partnera

Jeżeli wjazd ukraińskiego obywatela nie został zarejestrowany na granicy, a uchodźca nie posiada w paszporcie stosownej pieczątki, wówczas konieczne jest złożenie wniosku w terminie do 60 dni licząc od dnia wjazdu na teren Polski. Wniosek składa się do Komendanta Głównego Straży Granicznej.

Prawo do przebywania na terenie RP traci się, jeżeli uchodźca wyjedzie z Polski na okres dłuższy, niż 1 miesiąc.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu