Ile wyniosła inflacja w marcu? GUS podał najnowsze dane

Maciej Badowski
Opracowanie:
Wideo
od 16 lat
GUS wskazał, że inflacja spadła w marcu do 16,1 proc., mocniej niż sugerował wskaźnik flash (16,2 proc.), a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 1,1 proc. Zdaniem ekspertów Polskiego Instytutu Ekonomicznego, wolniejszy wzrost związany jest z cenami paliw i energii, „co wpisuje się w tendencje widoczne w regionie”.

– Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu 2023 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 16,1 proc. (przy wzroście cen towarów – o 17,1 proc. i usług – o 13,3 proc.). W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług wzrosły o 1,1 proc. (w tym towarów –o 1,2 proc. i usług – o 0,8 proc.) – poinformował w piątek Główny Urząd Statystyczny.

– Wolniejszy wzrost związany jest z cenami paliw i energii, co wpisuje się w tendencje widoczne w regionie. Inflacja w Czechach, na Słowacji czy w Rumunii oscyluje między 14,5, a 15,5 proc. – wskazują eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego i przewidują, że „w kwietniu inflacja wyniesie ok. 14,5 – 15 proc.”.

– Zmiany dotyczyć będą cen żywności. Inflacja bazowa dalej będzie wysoka. Od początku roku obserwujemy drobne spowolnienie wzrostu cen usług. Szybki wzrost wynagrodzeń pozostawia małe szanse na wyraźną zmianę tego trendu – wskazują. – W takich warunkach obniżanie się inflacji będzie powolne – dodają.

Z kolei ekonomiści mBanku wskazują na inflację bazową, która ich zdaniem jest „niezmiennie wysoko”. - Szacujemy na 12,3% r/r. – podają.

– Pierwsza faza dezinflacji będzie szybka dzięki cenom energii. Wysoka inflacja bazowa sugeruje, że dalsze schodzenie z inflacyjnego „płaskowyżu” będzie trudniejsze, a cel inflacyjny nadal pozostaje odległą perspektywą – przewidują ekonomiści ING Banku Polskiego.

Polacy dokładniej planują zakupy

– Mimo spadku dynamiki wzrostu inflacja nadal jest bardzo wysoka i znacząco wpływa między innymi na krajobraz rynku handlowego. Z jednej strony kieruje ona zachowaniami konsumenckimi, popychając kupujących do dokładnego planowania zakupów i przeglądania ofert z naciskiem na poszukiwanie oszczędności, z drugiej zaś - odbija się na kondycji firm handlowych i dyktuje im niektóre warunki prowadzenia biznesu np. w obszarze zarządzania swoimi zasobami – zwraca uwagę w przesłanym nam komentarzu Maciej Pawłowicz, Dyrektor sprzedaży w ASM Group.

Z kolei prof. Stanisław Gomułka, główny ekonomista BCC, wskazuje: Istnieją oczywiście podstawy do tego, by przypuszczać, że w tym roku inflacja znacząco spadnie. Uzasadnione są szacunki spadku z bieżącego poziomu do około 10%. Problem polega na tym, że spadającej inflacji towarzyszyć będzie spowolnienie realnego wzrostu gospodarczego. O powrót do inflacyjnego celu będzie bardzo trudno.

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

e
ekonomista
Bla Bla Bla- Polska i Polacy sa w odbycie pisu i kaczana!!
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu