Ile wynoszą zarobki ratowników medycznych? W tym roku ich pensja wzrosła. Jak zostać ratownikiem medycznym?

Bartłomiej Ciepielewski
Bartłomiej Ciepielewski
Pensja minimalna ratowników medycznych wynosi obecnie 5965,38 zł brutto.
Pensja minimalna ratowników medycznych wynosi obecnie 5965,38 zł brutto. Krzysztof Kapica / Polska Press, PhotoMIX-Company / PixaBay
Jakie są pensje ratowników medycznych? Osoby pracujące w tym zawodzie każdego dnia pomagają w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia, co wymaga nie tylko ogromnej wiedzy, ale także opanowania i odporności na stres. Czy zatem stawiane im wymagania oraz zakres obowiązków idą w parze z wysokością wynagrodzeń? Wyjaśniamy, jak zostać ratownikiem medycznym i ile można zarobić na tym stanowisku.

Spis treści

Zadania ratowników medycznych

Ratownicy medyczni to specjaliści, którzy często jako pierwsi docierają na miejsca katastrof, wypadków czy innych zdarzeń, w których istnieje zagrożenie życia lub zdrowia. To od nich zależy sprawne przeprowadzenie oceny wstępnej pacjenta, a także udzielenie pierwszej pomocy.

Do głównych obowiązków ratowników medycznych można zaliczyć między innymi:

 • transport osób do placówek medycznych,
 • zabezpieczanie na miejscu zdarzenia osób poszkodowanych,
 • przeprowadzanie czynności ratunkowych,
 • podawanie leków,
 • obsługa sprzętu medycznego do udzielania pomocy,
 • tamowanie krwotoków i opatrywanie ran,
 • przyjmowanie porodów,
 • udzielanie wsparcia psychologicznego osobom poszkodowanym.

Osoby wykonujące ten zawód mogą pracować w prywatnych firmach medycznych, pogotowiu ratunkowym, służbach ratunkowych (np. wojsku, straży, policji), na izbie przyjęć, oddziałach intensywnej terapii oraz szpitalnych oddziałach ratunkowych. Warto jednak sprawdzić, czy praca tam może być opłacalna?

Zarobki ratownika medycznego - ile wynoszą w 2023 roku?

Według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń obecnie ratownicy medyczni zarabiają średnio 4860 zł brutto, czyli 3643 zł "na rękę". Najlepiej opłacani pracownicy mogą liczyć na pensję powyżej 5780 zł brutto.

Od 1 lipca 2023 roku najniższe wynagrodzenie zasadnicze ratowników medycznych wynosi 5965,38 zł brutto, co oznacza podwyżkę o 642,60 zł. Warto jednak pamiętać, że kwota ta może się różnić w zależności od rodzaju umowy, liczby przepracowanych godzin, miejsca zatrudnienia, a także oferowanych dodatków.

Ratownicy medyczni mogą też liczyć na dodatki stażowe, premie, dodatku za pracę w godzinach nocnych, a także w dni świąteczne. W przypadku firm porywanych można też liczyć na dofinansowania karty sportowej, kursów językowych i specjalistycznych, a także pakiety ubezpieczenia na życie.

Pracodawcy najczęściej oczekują od kandydatów wykształcenia kierunkowego, doświadczenia zawodowego, znajomości obsługi komputera, komunikatywności, a także chęci zdobywania nowej wiedzy. Niestety, nadal większość ofert dotyczy zatrudnienia na kontraktach indywidualnych, a nie na umowie o pracę.

Ile wynosi pensja ratownika medycznego za granicą?

Ratownicy medyczni zarabiają w Polsce około 8-13 tys. euro rocznie. W porównaniu do wielu krajów europejskich pensje te nie należą do wysokich.

Zarobki ratowników medycznych w innych krajach prezentują się następująco:

 • Niemcy - od 30 do 49 tys. euro rocznie,
 • Francja - od 29 do 48 tys. euro rocznie,
 • Wielka Brytania - od 27 do 85 tys. euro rocznie,
 • Hiszpania od 17 do 28 tys. euro rocznie.

W USA średnie wynagrodzenie roczne ratowników medycznych to 38 830 dolarów, czyli nieco powyżej średniej krajowej dotyczącej wszystkich zawodów.

Jak zostać ratownikiem medycznym?

Podstawowe warunki stawiane kandydatom do pracy na tym stanowisku to pełna zdolność do czynności prawnych, stan zdrowia umożliwiający pracę na tym stanowisku, a także znajomość języka polskiego na poziomie umożliwiającym wypełnianie obowiązków ratownika medycznego.

W przeszłości wystarczyło zdobyć wykształcenie średnie, by móc aplikować na to stanowisko. Obecnie wymagane jest ukończenie studiów na kierunku ratownictwa medycznego, a także uzyskanie tytułu licencjata lub magistra.

Poza studiami konieczne jest odbycie półrocznych praktyk (960h), a także przystąpienie do PERM, czyli Państwowego Egzaminu z Ratownictwa Medycznego. Wiąże się to z kosztem do 10 proc. średniego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw za rok ubiegły.

Od ratowników medycznych oczekuje się także dobrej sprawności i wydolności fizycznej, sprawnego wzroku, dobrego węchu i słuchu, a także niezaburzonej równowagi. Ratownik często musi wykazywać się zręcznością, refleksem koordynacją wzrokowo-ruchową.

Pracę w tym zawodzie mogą uniemożliwiać poważne problemy ze wzrokiem czy słuchem, niektóre choroby psychiczne, choroby wiążące się z ryzykiem utraty przytomności czy socjopatia. Na tym stanowisku nie sprawdzą się osoby, które nie są w stanie pracować pod wpływem stresu, presji czasu lub nie mają podzielnej uwagi.

Kurs ratownika - ile kosztuje, na czym polega?

Kurs ratownika, a dokładniej kurs Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy pozwala na uzyskanie tytułu „Ratownika” oraz uprawnień do udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy. Wspomniany wyżej tytuł wraz z certyfikatem KPP to najwyższy stopień przeszkolenia, dostępny dla osób, które nie mają wykształcenia medycznego.

- Udział w kursie Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy może wziąć każdy, kto chce nauczyć się jak ratować życia. Program dostosowany jest do osób początkujących - nie musisz posiadać żadnej wiedzy czy przygotowania. Kurs KPP zakończony jest egzaminem teoretyczno-praktycznym, po którym otrzymujesz zaświadczenie o uzyskaniu tytułu "Ratownika" - informuje Centrum Ratownictwa.

Czas trwania kursu KPP wynosi 66 godzin, z czego 41 godzin stanowią ćwiczenia praktyczne. Zajęcia prowadzone są w systemie weekendowym.

Cena kursu Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy wynosi obecnie 1390 zł. Osoby, które odbędą szkolenie i uzyskają pozytywny wynik egzaminu teoretyczno-praktycznego uzyskają tytuł Ratownika.

- Tytuł Ratownika umożliwia pracę w jednostkach współpracujących z Państwowym Ratownictwem Medycznym, a także pomoże w rekrutacjach do jednostek takich jak GOPR czy OSP - czytamy na stronie centrumratownictwa.com.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu