Dyskusja wróci zapewne za chwilę, bo za kilka dni, 9 i 10 sierpnia w Szczecinie odbywał się będzie jeden z najpopularniejszych w Polsce n festiwali - Pyromagic, czyli największy konkurs fajerwerków.
Pokazy sztucznych ogni posiadają długą i ciekawą historię. W różnych miejscach na świecie mają jednak nieco inną tradycję i znaczenie. Ich początki datuje się na około 206 r. p.n.e., w czasach dynastii Han w Chinach.
Jak głosiła tamtejsza legenda, potwór o imieniu Nian w Nowy Rok pojawiał się, aby zjeść wszystko, co żyje i zniszczyć każdy dom w chińskich wioskach. Mieszkańcy z czasem odkryli, że spalenie suchego bambusa w celu wytworzenia wybuchowego dźwięku oraz ognia odstraszało potwora. Z czasem zaczęło to być „lekarstwo” na wszelkie złe duchy.
W czasach Dynastii Południowych i Północnych sztuczne ognie zaczęto wykorzystywać również podczas modlitw o pomyślność i szczęście. Następnie znalazły one swoje zastosowanie w celach bojowych. Potem stały się tradycją kulturową podczas chińskiego Nowego Roku. Ogólnokrajowa tradycja odpalania fajerwerków w okresie noworocznym trwa do dziś, jedynie z niewielkimi zmianami, gdyż dawniej stosowano zupełnie inne techniki. Początkowo używano rac zawierających używany w Europie dymny proch strzelniczy. Obecnie popularne są bardziej widowiskowe i zaawansowane technologicznie rozwiązania.
Chińskie wesele
Do najbardziej spektakularnych pokazów zalicza się ten odbywający się co roku w Hong Kongu. Warto jeszcze wspomnieć o innej tamtejszej tradycji, a konkretnie o chińskim ślubie i weselu.
Tradycyjna ceremonia ślubna w Chinach ma obrazować podstawową zasadę chińskiej filozofii, w której dąży się do harmonii między Niebem, Ziemią, a ludzkością. Rozpoczyna się ona modlitwą oraz złożeniem wyrazów szacunku przodkom. W tym samym czasie uderza się w bębny i gongi oraz odpala fajerwerki, a konkretnie długie sznury petard, czyli tzw. firecrackers. Wszystkie te odgłosy mają zapewnić błogosławieństwo Nieba, a jednocześnie oznaczają dla małżonków rozpoczęcie wspólnej drogi przez resztę życia.
Symbol niepodległości
W USA również obecna jest tradycja sztucznych ogni. Związana jest ona z Dniem Niepodległości, który ma miejsce 4 lipca. Tradycja ta rozpoczęła się od Johna Adamsa, który miał nadzieję, że rocznica niepodległości przez lata będzie naznaczona „bronią, ogniskami i iluminacjami”. Obchody w tym czasie obejmowały również strzelanie z armat i dział zwiększających wybuchową naturę uroczystości. Dziś broń ta została ostatecznie wycofana z obchodów i niemal całkowicie zastąpiona fajerwerkami. Otrzymały one oficjalną pieczęć aprobaty w nadziei na przyciągnięcie obywateli do publicznych uroczystości.
Minimalizują skutki uboczne
Obecnie wszędzie na świecie fajerwerki używane są jako jedna z głównych atrakcji podczas największych wydarzeń, niektóre państwa decydują się na pokazy parę razy w roku. Równie często szuka się wtedy rozwiązań, aby jednocześnie zminimalizować ewentualne skutki uboczne.
Dobrym przykładem jest USA, gdzie podczas pokazów do schronisk zgłaszają się wolontariusze, którzy zajmują się głównie przytulaniem i uspokojeniem zwierząt, aby jak najmniej odczuły skutki trwającej zabawy.
W Kanadzie z kolei w tradycję wpisał się międzynarodowy konkurs fajerwerków w Montrealu (L’International des Feux Loto-Québec). To najbardziej prestiżowe i największe tego typu wydarzenie na świecie. Organizowane jest od 1985 roku i pozostaje jedną z najlepszych letnich atrakcji tego miasta. W spektakularnym pokazie uczestniczy wiele firm z całego świata, a podczas 30-minutowego spektaklu w niebo wypuszczanych jest około 6000 fajerwerków. Sam festiwal trwa około tygodnia, a każdy jego dzień jest poświęcony innej tematyce. Na koniec, w ramach finału, odbywa się widowiskowy pokaz zamykający cały konkurs.
W Niemczech z kolei fajerwerki towarzyszą licznym wydarzeniom już od wczesnego baroku. Oprócz nocy sylwestrowej, pokazy pirotechniczne możemy podziwiać m. in. na festiwalach w Hanowerze, Poczdamie, w zamku w Heidelbergu, czy też podczas Pyronale w Berlinie. Wydarzenia te należą do największych w Europie i co roku przyciągają tysiące widzów. Jednak zdecydowanie najwięcej ludzi odwiedza tamtejszy Rhein in Flammen (Ren w płomieniach), który jest największym tego typu wydarzeniem na Starym Kontynencie. Jego początki sięgają 1756 r., kiedy to w Koblencji postanowiono uhonorować wybór nowego księcia-elektora Trewiru Johanna Phillipa von Walderdorffa strzałami na jego cześć. Całość podzielona jest na pięć etapów, podczas których konwój podświetlonych statków płynie po rzece Ren i w trakcie zawijania do kolejnych portów witają je niesamowite salwy bengalskich ogni i fajerwerków.
Festiwal w Rio
Bez wątpienia najbardziej spektakularnym widowiskiem w noc sylwestrową może pochwalić się Rio de Janeiro w Brazylii. To tam, na plaży Copacabana, co roku zbiera się około dwóch milionów ludzi, z czego prawie milion to turyści. Hotele są z reguły zapełnione i to z dużym wyprzedzeniem. Widowisko łączy ludzi z całego świata w jednym wyjątkowym miejscu, pełnym latynoskiej muzyki, wspaniałej pogody, niesamowitych widoków i niepowtarzalnych atrakcji. Noc sylwestrowa to nie tylko sztuczne ognie, ale także liczne koncerty i pokazy taneczne, dlatego też Rio nie bez powodu nazywane jest Karnawałową stolicą Świata. Według tradycji, tego dnia Brazylijczycy ubierają się na biało, co ma przynieść szczęście i pokój. Przygotowania do tej wyjątkowej nocy trwają cały rok, a porządku w trakcie pilnuje ponad 50 tys. funkcjonariuszy. Wszystko jest bardzo precyzyjnie i starannie zaplanowane oraz wykonane. Zdecydowanie jest to jedno z tych wydarzeń, które zapadają w pamięć na całe życie.
W Polsce jednym z najpopularniejszych festiwali jest Pyromagic, czyli największy konkurs fajerwerków. Do Szczecina, gdzie odbywa się on co roku, przyjeżdżają najlepsze ekipy z całego świata. Festiwal ten znany jest już na całym świecie, a pokazy pirotechniczne przekształcane są tu w widowisko artystyczne. Wydarzenie gościło już ekipy z Włoch, Kanady, Chin, Korei, a nawet Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Impreza ma charakter turystyczny i cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem zarówno wśród lokalnych mieszkańców, jak i przyjezdnych. Wiele osób z całego świata przyjeżdża do Polski specjalnie na to wydarzenie. Tegoroczna edycja odbywać się będzie w dniach 9-10 sierpnia.
Magdalena Rytel-Kuc, prezes Fundacji Rozwoju i Edukacji Pirotechnicznej
Strefa Biznesu: Coraz więcej chętnych na kredyty ze zmienną stopą
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?