Inflacja „runęła". Rosną szanse, że bank centralny w czwartym kwartale zetnie stopy procentowe

Maciej Badowski
Opracowanie:
W sierpniu roczna dynamika CPI runęła z 61,8 do 52 proc. r/r. Od majowego, cyklicznego szczytu wskaźnik obniżył się aż o 23,5 pkt proc.
W sierpniu roczna dynamika CPI runęła z 61,8 do 52 proc. r/r. Od majowego, cyklicznego szczytu wskaźnik obniżył się aż o 23,5 pkt proc. Unsplash/ fikri rasyid ezeC8 cIZSs
Inflacja konsumencka w Turcji ostro hamuje drugi miesiąc z rzędu. Jak podaje analityk Bartosz Sawicki, w sierpniu roczna dynamika CPI runęła z 61,8 do 52 proc. r/r. – Od majowego, cyklicznego szczytu wskaźnik obniżył się aż o 23,5 pkt proc. – wskazuje i wyjaśnia, tak gwałtowna dezinflacja wynika przede wszystkim z potężnych efektów bazy. – Miesięczny skok cen wyniósł 2,5 proc. i był o 0,7 pkt proc. słabszy niż w lipcu, gdy weszły w życie podwyżki rachunków za prąd i wodę – dodaje.

Spis treści

Inflacja w Turcji ostro w dół

Inflacja konsumencka w Turcji hamuje drugi miesiąc z rzędu. W sierpniu roczna dynamika CPI runęła z 61,8 do 52 proc. r/r. – Od majowego, cyklicznego szczytu wskaźnik obniżył się aż o 23,5 pkt proc. Tak gwałtowna dezinflacja wynika przede wszystkim z potężnych efektów bazy – komentuje Bartosz Sawicki, analityk cinkciarz.pl. Miesięczny skok cen wyniósł 2,5 proc. i był o 0,7 pkt proc. słabszy niż w lipcu, gdy weszły w życie podwyżki rachunków za prąd i wodę.

– Sprzyjające efekty statystyczne osiągnęły już apogeum. W kolejnych miesiącach presja cenowa będzie nadal wygasać, ale w znacznie łagodniejszym tempie – prognozuje.

Jak dodaje, projekcje banku centralnego mówią, że w grudniu dynamika CPI osunie się do 38 proc. r/r. – Choć rynkowe prognozy są zdecydowanie mniej optymistyczne, to rosną szanse, że turecki bank centralny w czwartym kwartale zetnie stopy procentowe – wskazuje.

– Obniżka o 500 pb byłaby wycofaniem się z nieplanowanej, ratunkowej podwyżki z marca. Pojawiają się bowiem kolejne symptomy świadczące o tym, że restrykcyjna polityka pieniężna zaczyna przynosić pożądany efekt, a gospodarka wychodzi ze stanu chronicznego przegrzania. W drugim kwartale wzrost gospodarczy wyraźnie rozczarował. Dynamika PKB obniżyła się z 5,3 do 2,5 proc. r/r, a tłumiona przez 50-proc. stopy procentowe i szereg dodatkowych narzędzi koniunktura w drugim półroczu powinna pozostać słaba – tłumaczy Sawicki.

Działanie banku centralnego. Waluta w trendzie spadkowym

– Bank centralny pozostaje wierny ostremu, jastrzębiemu nastawieniu i zdaje się być świadom zagrożeń związanych z przedwczesnym złagodzeniem polityki. W końcu władze monetarne walczą o odzyskanie zaufania u międzynarodowych inwestorów, zszarganego przez dekady nieodpowiedzialnej, nieortodoksyjnej polityki forsowanej do ubiegłego roku przez prezydenta Recepa Erdogana. Brak powodzenia na tym polu uniemożliwi przyciągnięcie kapitału, odbudowę rezerw walutowych i umocnienie liry – podkreśla analityk.

Sawicki zwraca uwagę, że turecka waluta pozostaje w kontrolowanym, miarowym trendzie spadkowym. – W tym kwartale, pomimo słabości amerykańskiej waluty, lira straciła do dolara już ok. 3,5 proc. USD/TRY w minionym tygodniu po raz pierwszy w historii zbliżył się do pułapu 34,50 – podaje.

– W odpowiedzi bank centralny wprowadził kolejne regulacje mające absorbować nadpłynność z sektora bankowego i ograniczać popyt na tzw. twarde waluty. Prognozy fintechu Cinkciarz.pl zakładają, że w końcówce roku, gdy USD/TRY powinien miarowo dryfować do 35,00, USD/PLN ma szanse osunąć się do 3,85. W rezultacie lira w stosunku do złotego może potanieć o kolejne 4 proc. – podsumowuje.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polska istotnym graczem w sektorze offshore

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu