Inflacja „runęła". Rosną szanse, że bank centralny w czwartym kwartale zetnie stopy procentowe

Maciej Badowski
Opracowanie:
W sierpniu roczna dynamika CPI runęła z 61,8 do 52 proc. r/r. Od majowego, cyklicznego szczytu wskaźnik obniżył się aż o 23,5 pkt proc.
W sierpniu roczna dynamika CPI runęła z 61,8 do 52 proc. r/r. Od majowego, cyklicznego szczytu wskaźnik obniżył się aż o 23,5 pkt proc. Unsplash/ fikri rasyid ezeC8 cIZSs
Inflacja konsumencka w Turcji ostro hamuje drugi miesiąc z rzędu. Jak podaje analityk Bartosz Sawicki, w sierpniu roczna dynamika CPI runęła z 61,8 do 52 proc. r/r. – Od majowego, cyklicznego szczytu wskaźnik obniżył się aż o 23,5 pkt proc. – wskazuje i wyjaśnia, tak gwałtowna dezinflacja wynika przede wszystkim z potężnych efektów bazy. – Miesięczny skok cen wyniósł 2,5 proc. i był o 0,7 pkt proc. słabszy niż w lipcu, gdy weszły w życie podwyżki rachunków za prąd i wodę – dodaje.

Spis treści

Inflacja w Turcji ostro w dół

Inflacja konsumencka w Turcji hamuje drugi miesiąc z rzędu. W sierpniu roczna dynamika CPI runęła z 61,8 do 52 proc. r/r. – Od majowego, cyklicznego szczytu wskaźnik obniżył się aż o 23,5 pkt proc. Tak gwałtowna dezinflacja wynika przede wszystkim z potężnych efektów bazy – komentuje Bartosz Sawicki, analityk cinkciarz.pl. Miesięczny skok cen wyniósł 2,5 proc. i był o 0,7 pkt proc. słabszy niż w lipcu, gdy weszły w życie podwyżki rachunków za prąd i wodę.

– Sprzyjające efekty statystyczne osiągnęły już apogeum. W kolejnych miesiącach presja cenowa będzie nadal wygasać, ale w znacznie łagodniejszym tempie – prognozuje.

Jak dodaje, projekcje banku centralnego mówią, że w grudniu dynamika CPI osunie się do 38 proc. r/r. – Choć rynkowe prognozy są zdecydowanie mniej optymistyczne, to rosną szanse, że turecki bank centralny w czwartym kwartale zetnie stopy procentowe – wskazuje.

– Obniżka o 500 pb byłaby wycofaniem się z nieplanowanej, ratunkowej podwyżki z marca. Pojawiają się bowiem kolejne symptomy świadczące o tym, że restrykcyjna polityka pieniężna zaczyna przynosić pożądany efekt, a gospodarka wychodzi ze stanu chronicznego przegrzania. W drugim kwartale wzrost gospodarczy wyraźnie rozczarował. Dynamika PKB obniżyła się z 5,3 do 2,5 proc. r/r, a tłumiona przez 50-proc. stopy procentowe i szereg dodatkowych narzędzi koniunktura w drugim półroczu powinna pozostać słaba – tłumaczy Sawicki.

Działanie banku centralnego. Waluta w trendzie spadkowym

– Bank centralny pozostaje wierny ostremu, jastrzębiemu nastawieniu i zdaje się być świadom zagrożeń związanych z przedwczesnym złagodzeniem polityki. W końcu władze monetarne walczą o odzyskanie zaufania u międzynarodowych inwestorów, zszarganego przez dekady nieodpowiedzialnej, nieortodoksyjnej polityki forsowanej do ubiegłego roku przez prezydenta Recepa Erdogana. Brak powodzenia na tym polu uniemożliwi przyciągnięcie kapitału, odbudowę rezerw walutowych i umocnienie liry – podkreśla analityk.

Sawicki zwraca uwagę, że turecka waluta pozostaje w kontrolowanym, miarowym trendzie spadkowym. – W tym kwartale, pomimo słabości amerykańskiej waluty, lira straciła do dolara już ok. 3,5 proc. USD/TRY w minionym tygodniu po raz pierwszy w historii zbliżył się do pułapu 34,50 – podaje.

– W odpowiedzi bank centralny wprowadził kolejne regulacje mające absorbować nadpłynność z sektora bankowego i ograniczać popyt na tzw. twarde waluty. Prognozy fintechu Cinkciarz.pl zakładają, że w końcówce roku, gdy USD/TRY powinien miarowo dryfować do 35,00, USD/PLN ma szanse osunąć się do 3,85. W rezultacie lira w stosunku do złotego może potanieć o kolejne 4 proc. – podsumowuje.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu