Posiedzenie RPP. Dzisiaj decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych

Maciej Badowski
RPP na wrześniowym posiedzeniu najprawdopodobniej utrzyma stopy procentowe na dotychczasowym poziomie.
RPP na wrześniowym posiedzeniu najprawdopodobniej utrzyma stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Adam Jankowski/ Polska Press
Po niemal rocznej przerwie od ostatnich zmian stóp procentowych, wrześniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej budzi wiele oczekiwań. Ostatnia zmiana stóp procentowych miała miejsce 5 października 2023 roku. Od tego momentu sytuacja pozostaje bez zmian. – Po sierpniowej, wakacyjnej przerwie Rada Polityki Pieniężnej utrzyma stopy procentowe na poziomie 5,75 proc. – prognozuje analityk Bartosz Sawicki.

Spis treści

Niemal rok od zmiany stóp procentowych

– Rok temu Rada Polityki Pieniężnej rozpoczęła obniżki stóp procentowych ostrym i zaskakującym cięciem o 75 pb. Miesiąc później dokonano kolejnego, znacznie bardziej wyważonego i powściągliwego dostosowania. Łączna skala obniżek zatrzymała się na poziomie 100 pb już w październiku ub.r. – komentuje Bartosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl.

Od tego czasu węgierskie władze monetarne zdążyły przeprowadzić 10 redukcji, a czeskie zmniejszyły koszt pieniądza z 7,0 do 4,5 proc. – W minionych miesiącach luzowanie rozpoczynały także kolejne banki centralne gospodarek rozwiniętych, m.in. Szwajcarski Bank Narodowy, Europejski Bank Centralny i Bank Anglii. Przesądzone jest, że w połowie września również amerykańska Rezerwa Federalna zakończy kilkunastomiesięczny okres utrzymywania stóp w najwyższym od przeszło 20 lat przedziale 5,25-5,50 proc. – wymienia.

– Mimo to RPP niezmiennie opiera się globalnej fali luzowania polityki pieniężnej. Wprawdzie w sierpniu prezes NBP Adam Glapiński udzielił wywiadu, w którym złagodził nieco dotychczasowe nastawienie zakładające brak przestrzeni do obniżek przed 2026 r., ale cięcie wcześniej niż za trzy kwartały wciąż jest jednak bardzo mało realną perspektywą – wskazuje analityk. – Komunikacja została tak naprawdę uspójniona z przeważającymi rynkowymi oczekiwaniami mówiącymi o wznowieniu obniżek mniej więcej w połowie przyszłego roku – dodaje.

Jego zdaniem, „takie prognozy wynikają z najbardziej prawdopodobnego przebiegu ścieżki cen konsumenckich". Sawicki przypomina, że inflacja w Polsce osiągnęła dołek na poziomie 2,0 proc. r/r proc. w marcu i od tego czasu nieprzerwanie rośnie. W lipcu, po częściowym wycofaniu działań osłonowych w zakresie cen energii, dynamika CPI po pół roku opuściła dopuszczalne pasmo wahań wokół 2,5-proc. celu NBP, a w sierpniu przyspieszyła do 4,3 proc. r/r. – Ostateczny demontaż tarcz na początku przyszłego najpewniej wypchnie tempo wzrostu cen powyżej 6 proc. r/r. Cały czas uporczywa pozostawać będzie inflacja bazowa. Wskaźnik zakończył hamowanie na trudnym do zaakceptowania przez bankierów centralnych poziomie 3,6 proc. i rozpoczął już dryf w kierunku 4 proc. r/r. – dodaje.

Sawicki przyznaje ponadto, że „ostry kurs wynika także z siły polskiej gospodarki". Dynamika PKB w drugim kwartale wyniosła 3,2 proc. r/r, co było czwartym z najlepszych wyników w Unii Europejskiej. Gdy koniunktura w Niemczech, ale także w Czechach i na Węgrzech pozostaje anemiczna, odbicie tempa wzrostu spoczywa praktycznie wyłącznie na barkach wychodzącej z zapaści konsumpcji.

– Krzepnięciu spożycia prywatnego wywierającemu presję popytową na ceny sprzyja sięgająca niemal 15 proc. r/r dynamika wynagrodzeń w gospodarce narodowej. Nowym argumentem przeciwko szybkiemu otwieraniu dyskusji o obniżkach może być także polityka fiskalna rządu. W minionym tygodniu poinformowano, że w 2025 r. deficyt budżetowy (obliczany zgodnie z metodologią unijną) ma osiągnąć rekordowe 289 mld złotych, co stanowić będzie 5,5 proc. PKB – dodaje.

Jaką decyzję w sprawie stóp procentowych podejmie RPP we wrześniu 2024?

Zdaniem Sawickiego, po sierpniowej, wakacyjnej przerwie Rada Polityki Pieniężnej utrzyma stopy procentowe na poziomie 5,75 proc. – Stawki WIBOR 3M i 6M, które zakotwiczyły w okolicy 5,85 proc., nie zaczną się osuwać wcześniej niż w pierwszej połowie 2025 r., gdy inflacja zacznie mijać szczyt. Restrykcyjne nastawienie polskich władz wyróżnia się na tle globalnej fali luzowania polityki pieniężnej i w rezultacie jest fundamentem atrakcyjności złotego – wyjaśnia.

Również Katarzyna Biazik, ekspert finansowy Lendi, uważa, że RPP nie ma podstaw do zmiany wysokości stóp procentowych w Polsce. – Decyzje RPP opierają się na analizie sytuacji gospodarczej, poziomu inflacji i wzrostu gospodarczego. W tych obszarach ostatnio niewiele się zmienia, więc nie ma podstaw do podejmowania nowych decyzji. W ciągu ostatnich miesięcy rzeczywistość gospodarcza, zarówno w Polsce, jak i na świecie, była gorsza od oczekiwań – wskazuje.

– Jeśli RPP zdecyduje się na obniżenie stóp procentowych we wrześniu, może to wywołać większe zainteresowanie zakupem nieruchomości na kredyt. I choć niższe stopy procentowe zwiększą zdolność kredytową wielu osób, taka sytuacja może prowadzić do wzrostu cen mieszkań i domów – prognozuje i jako przykład podaje program „Bezpieczny Kredyt 2%". który pokazał, że choć warunki finansowania były atrakcyjne, to sprzedający szybko dostosowali się do sytuacji, podnosząc ceny nieruchomości. – W rezultacie, wielu kupujących musiało zmierzyć się z wyższymi kosztami zakupu, pomimo korzystniejszych warunków kredytowych – podkreśla Biazik.

– Pierwsze po wakacjach decyzyjne posiedzenie RPP nie przyniesie niespodzianki. Stopy procentowe pozostaną na niezmienionym poziomie. Wszystko co dzieje się obecnie w gospodarce odsuwa myślenie o obniżce stóp co najmniej do połowy przyszłego roku – dodaje Mariusz Zielonka, ekspert Konfederacji Lewiatan.

Ile wynoszą stopy procentowe w Polsce?

Podstawowe stopy procentowe NBP po lipcowym posiedzeniu RPP:

  • Stopa referencyjna – 5,75
  • Stopa lombardowa – 6,25
  • Stopa depozytowa – 5,25
  • Stopa redyskontowa weksli – 5,80
  • Stopa dyskontowa weksli – 5,85
Co to są stopy procentowe?

Wszystko co musisz wiedzieć o wysokości stóp procentowych w Polsce.

Ile aktualnie wynoszą stopy procentowe w Polsce?

Podstawowe stopy procentowe NBP po majowej decyzji:

  • Stopa referencyjna – 5,75
  • Stopa lombardowa – 6,25
  • Stopa depozytowa – 5,25
  • Stopa redyskontowa weksli – 5,80
  • Stopa dyskontowa weksli – 5,85

Ile wynosi cel inflacyjny NBP?

Cel inflacyjny w Polsce jest wyznaczony na poziomie 2,5 proc. z symetrycznym przedziałem odchyleń ±1 pkt proc. Zgodnie z najnowszymi danymi Głównego Urzędu Statystycznego inflacja w listopadzie wyniosła 6,5 proc.

Od czego zależy wysokość stóp procentowych?

Największy wpływ na wysokość stóp procentowych ma sytuacja gospodarcza oraz inflacja.

Harmonogram posiedzeń RPP w 2024 roku

Rada Polityki Pieniężnej w 2024 roku będzie się spotykała:

  • styczeń 8 – 9 (poniedziałek, wtorek)
  • luty 6 – 7 (wtorek, środa)
  • marzec 5 – 6 (wtorek, środa)
  • kwiecień 3 – 4 (środa, czwartek)
  • maj 8 – 9 (środa, czwartek)
  • czerwiec 4 – 5 (wtorek, środa)
  • lipiec 2 – 3 (wtorek, środa)
  • sierpień 20 (wtorek) posiedzenie jednodniowe niedecyzyjne
  • wrzesień 3 – 4 (wtorek, środa)
  • październik 1 – 2 (wtorek, środa)
  • listopad 5 – 6 (wtorek, środa)
  • grudzień 3 – 4 (wtorek, środa)

Co zależy od wysokości stóp procentowych?

Wysokość stóp procentowych przede wszystkim wpływa na oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych. Z kolei w przypadku kredytów z oprocentowaniem zmiennych od wysokości stóp procentowych zależy wysokość rat kredytu.

Kto decyduje o wysokości stóp procentowych w Polsce?

W Polsce stopy procentowe ustala Rada Polityki Pieniężnej, która jest organem decyzyjnym Narodowego Banku Polskiego.

Harmonogram posiedzeń RPP na 2024 rok

Oto plan posiedzeń Rady Polityki Pieniężnej na 2024 rok:

  • wrzesień 3-4 (wtorek-środa)
  • październik 1-2 (wtorek-środa)
  • listopad 5-6 (wtorek-środa)
  • grudzień 3-4 (wtorek-środa)

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polska istotnym graczem w sektorze offshore

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu