Minister Domański: od II kw. oczekujemy pierwszego ruchu ze strony RPP

Maciej Badowski
PAP
Obecnie główna stopa procentowa NBP, stopa referencyjna, wynosi 5,75 proc. Minister Domański wyjaśnił, że prognozy dotyczące obniżki stóp zostały oparte na wycenach rynkowych. Powiedział także, że w prognozowanej w budżecie ścieżce inflacji – która ma wynieść średniorocznie 5 proc. – „nie ma mrożenia cen energii”.
Obecnie główna stopa procentowa NBP, stopa referencyjna, wynosi 5,75 proc. Minister Domański wyjaśnił, że prognozy dotyczące obniżki stóp zostały oparte na wycenach rynkowych. Powiedział także, że w prognozowanej w budżecie ścieżce inflacji – która ma wynieść średniorocznie 5 proc. – „nie ma mrożenia cen energii”. fot. 123 rf/ screen NBP/X.com
Minister finansów Andrzej Domański wskazał, że od drugiego kwartału 2025 roku oczekiwane są pierwsze działania ze strony Rady Polityki Pieniężnej. Informacja ta została przedstawiona w kontekście przyjęcia przez rząd projektu budżetu na rok 2025, który zakłada dochody na poziomie 632,6 miliarda złotych oraz limit wydatków ustalony na 921,6 miliarda złotych.

Spis treści

Deficyt budżetowy nie ma przekroczyć 289 miliardów złotych, co stanowi 7,3% PKB. Porównując do ustawy budżetowej na rok 2024, deficyt na poziomie porównywalnym wyniósłby 180,8 miliarda złotych, czyli 4,6% PKB.

Prognozy dotyczące obniżek stóp procentowych

Projekt budżetu na 2025 rok przewiduje wzrost gospodarczy na poziomie 3,9% oraz inflację na poziomie 5%. Ministerstwo Finansów spodziewa się, że w kolejnych latach inflacja będzie stopniowo spadać, osiągając 3,1% w 2026 roku i 2,6% w 2027 roku.

Domański podkreślił, że prognozy dotyczące obniżek stóp procentowych oparte są na wycenach rynkowych, przy czym obecna główna stopa procentowa Narodowego Banku Polskiego (NBP), stopa referencyjna, wynosi 5,75%. Minister finansów zaznaczył również, że w przygotowanym budżecie nie uwzględniono zamrożenia cen energii.

W kontekście wsparcia konsumentów w związku z cenami energii, w budżecie zaplanowano 2 miliardy złotych. Ponadto, Andrzej Domański wspomniał, że nie ma planów dotyczących wpłaty z zysku NBP, co jest zgodne z otrzymanym listem od prezesa NBP, Adama Glapińskiego, odnośnie prognozowanego braku zysku banku centralnego w 2024 roku.

Budżet rezygnuje z przekazywania obligacji

Minister finansów wyraził preferencję za czteroletnią ścieżką dostosowania w ramach procedury nadmiernego deficytu Unii Europejskiej, podkreślając, że jest to jego wstępna opinia. Dodał również, że wkrótce zostanie przedstawiona strategia zarządzania długiem publicznym.

Andrzej Domański zaznaczył, że budżet rezygnuje z przekazywania obligacji, z wyjątkiem Uniwersytetu Warszawskiego, na rzecz obejmowania udziałów, jako przykład wskazując energetykę jądrową. Minister zapewnił również, że nie są prowadzone prace nad zmianami w Pracowniczych Planach Kapitałowych (PPK) ani nad wprowadzeniem podatku wojennego.

W budżecie na 2025 rok zaplanowano również 4 miliardy złotych na ewentualne zmiany w składce zdrowotnej oraz 4,28 miliarda złotych na budownictwo mieszkaniowe, choć nie zostały jeszcze określone konkretne cele tych środków. Minister finansów wspomniał o omówieniu kredytu 0% na najbliższym Komitecie Ekonomicznym Rady Ministrów, choć nie spodziewa się ostatecznych wniosków.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najem krótkoterminowy - czy zmienią się zasady?

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu