Stopy procentowe w dół. Jest decyzja. „Zasugerowano, że możliwe są zmiany stóp na każdym z pozostałych trzech posiedzeń"

Maciej Badowski
Opracowanie:
Stopy procentowe w Szwecji zostały ścięte z 3,75 do 3,5 proc. Gospodarka tego kraju od wielu kwartałów balansuje na krawędzi recesji.
Stopy procentowe w Szwecji zostały ścięte z 3,75 do 3,5 proc. Gospodarka tego kraju od wielu kwartałów balansuje na krawędzi recesji. 123RF/ liudmilachernetska
Stopy procentowe w Szwecji zostały obniżone z 3,75 do 3,5 proc. – Riksbank pozostał wierny strategii stopniowych obniżek wbrew rynkowej wycenie mówiącej o redukcji o pół punktu procentowego – komentuje analityk Bartosz Sawicki. – Zasugerowano, że możliwe są zmiany stóp na każdym z pozostałych trzech posiedzeń we wrześniu, listopadzie i grudniu – dodał.

Spis treści

Stopy procentowe w Szwecji w dół

Stopy procentowe w Szwecji zostały ścięte z 3,75 do 3,5 proc. – Riksbank pozostał wierny strategii stopniowych obniżek wbrew rynkowej wycenie mówiącej o redukcji o pół punktu procentowego – komentuje Bartosz Sawicki, analityk fintechu Cinkciarz.pl.

Jak podkreśla, łagodniejsza redukcja nie skutkuje silnym umocnieniem korony, gdyż jednocześnie uchylono furtkę do dodatkowego cięcia przed końcem roku. – Zasugerowano, że możliwe są zmiany stóp na każdym z pozostałych trzech posiedzeń we wrześniu, listopadzie i grudniu – zauważa i dodaje, że „taki scenariusz jest spójny z dotychczasowymi rynkowymi oczekiwaniami, więc nie prowadzi on zarazem do przeceny SEK".

– Sytuacja szwedzkich bankierów centralnych jest bardziej jednoznaczna niż większości władz monetarnych na świecie. Zdecydowanie nie jest to przy tym położenie godne pozazdroszczenia. Gospodarka od wielu kwartałów balansuje na krawędzi recesji, PKB w całym roku wzrośnie o około 0,5 proc. r/r – wylicza.

– Konsumpcja jest w zapaści, a pogłębia ją słabość rynku pracy obrazowana przez wzrost stopy bezrobocia do 9 proc. Przy inflacji pozostającej pod kontrolą konieczne jest szybkie i zdecydowane wsparcie koniunktury – dodaje.

Co dalej ze szwedzką walutą?

Jak zauważa Sawicki, luzowaniu i złagodzeniu tonu nie stoi na przeszkodzie słabość korony szwedzkiej, która w przeszłości miała znaczny wpływ na decyzje bankierów centralnych. – EUR/SEK od lipcowych szczytów 11,80 oddalił się w mych tygodniach na ok. 3 proc., a dziś narusza 11,40, nurkując na pułapy nienotowane od przeszło miesiąca – wylicza.

– Prognozy fintechu Cinkciarz.pl mówią o kontynuacji odreagowania w notowaniach SEK na fali krzepnięcia nastrojów inwestycyjnych pomimo niesprzyjającej sytuacji fundamentalnej. Wycena cięć stóp w najbliższych dwunastu miesiącach przekracza 180 pb i jest najwyższa w całym koszyku G-10, co powinno uodparniać koronę na kontynuację luzowania przez Riksbank. Spodziewamy się, że EUR/SEK zakończy rok w okolicy 11,00. W tym samym czasie EUR/PLN powinien zakotwiczyć wokół 4,25. W rezultacie SEK/PLN może wzrastać o dalsze 2,5 proc. i powracać w kierunku 0,3850 – podsumowuje Sawicki.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najem krótkoterminowy - czy zmienią się zasady?

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu