Spis treści
RPP zdecydowała ws. stóp procentowych
Za nami kolejne, trzecie już w tym roku posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, która wzorem poprzednich posiedzeń utrzymała stopy procentowe na niezmienionym poziomie.
– Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła poziomu stóp procentowych na marcowym posiedzeniu, co było zgodne z oczekiwaniami rynkowymi. Oznacza to, że obecnie główna stopa procentowa pozostaje na poziomie 5,75 proc. i utrzymywana jest niezmiennie od 17 miesięcy. Ostatnia obniżka stóp procentowych nastąpiła w październiku 2023 roku – tłumaczy portalowi strefabiznesu.pl Michał Stajniak, wicedyrektor działu analiz XTB.
Jak podkreśla, obecna wycena rynkowa wskazuje, że w przeciągu najbliższych 3 miesięcy nie możemy liczyć na obniżkę stóp procentowych. Jednocześnie przyznaje, że patrząc na horyzont 6 lub 12 miesięcy, pojawia się przestrzeń od jednej do 3 obniżek, patrząc na wyceny rynkowe.
Tomasz Gessner, główny analityk firmy Tavex wskazuje, że do niedawna rynkowy konsensus wskazywał, że kolejnej obniżki stóp procentowych oczekiwać można najwcześniej na przełomie roku. – Jeśli z projekcji makroekonomicznych będzie wynikało, że ostatni wzrost inflacji jest tymczasowy, to w połączeniu ze skalą tegorocznego umocnienia złotego, ale i ostatnich spadków cen ropy, może to przesunąć rynkowe oczekiwania obniżki stóp na nieco bliższy termin, z przełomem II i III kwartału włącznie – prognozuje.
Stajniak podaje, że samo Goldman Sachs w ostatniej analizie wskazuje, że widzi przestrzeń nawet na 4 obniżki w tym roku, co oznaczałoby dojście do poziomu 4 75 proc., bazując na obniżającej się inflacji i mocnym złotym
– Jednym z głównych czynników, o którym w tym momencie mówią analitycy, są wybory prezydenckie. Profesor Adam Glapiński wielokrotnie wypowiadał się na temat tego, że nie angażuje się politycznie i nie odpowiada na pytania polityków dotyczących potrzeby obniżek stóp procentowych – mówi Stajniak.
– Jeśli ten czynnik stoi tak naprawdę na przeszkodzie przed obniżkami. Pierwszym możliwym terminem po majowych wyborach, jeżeli chodzi o potencjalną obniżkę, jest oczywiście czerwiec – dodaje.
Z drugiej strony, analityk zwraca uwagę, że Ludwik Kotecki, członek RPP wskazuje, że obniżki są możliwe od trzeciego kwartału tego roku, ale przy okazji nie wyklucza, że będzie to dopiero końcówka tego kwartału, czyli celowalibyśmy wtedy w termin wrześniowy. Wiele będzie zależało także od projekcji inflacyjnych, które na ten moment wskazują na dotarcie inflacji do celu w 2026 roku.
– Marcowe projekcje pokażą, jak inflacja ma kształtować się również w 2027 roku. Warto wspomnieć, że ostatnie dane CPI Polski dotyczą stycznia, kiedy to inflacja wzrosła do poziomu 5,3 proc. z poziomu 4,7 proc. Z drugiej strony inflacja bazowa obniżyła się do poziomu 4 proc. – podaje Stajniak.
– Polski złoty umocnił się w tym roku w stosunku do dolara o 7 proc., natomiast w perspektywie ostatnich 12 miesięcy o 2 proc. Złoty jest również mocniejszy w stosunku do euro o niecałe 2 proc. od początku tego roku i również w perspektywie 12 miesięcy ten wzrost również wynosi około 2 proc. – podsumowuje.
Ile wynoszą stopy procentowe w Polsce?
Podstawowe stopy procentowe NBP po marcowym posiedzeniu RPP:
Stopa referencyjna – 5,75
Stopa lombardowa – 6,25
Stopa depozytowa – 5,25
Stopa redyskontowa weksli – 5,80
Stopa dyskontowa weksli – 5,85
Harmonogram posiedzeń RPP na 2025 rok
Oto plan posiedzeń Rady Polityki Pieniężnej na 2025 rok:
1-2 kwietnia
6-7 maja
3-4 czerwca
1-2 lipca
26 sierpnia – posiedzenie jednodniowe niedecyzyjne
2-3 września
7-8 października
4-5 listopada
2-3 grudnia
