Badanie: spadło poparcie dla wprowadzenia euro w Polsce

Maciej Badowski
PAP
Jak wynika z najnowszego badania, Polacy nadal wolą złotówki niż euro.
Jak wynika z najnowszego badania, Polacy nadal wolą złotówki niż euro. Fot. Marcin Królak/Polska Press
Poparcie dla przyjęcia europejskiej waluty euro w Polsce w ciągu najbliższych lat obniżyło się do 30,7%, co oznacza spadek w porównaniu z 34,9% zanotowanymi rok wcześniej, jak wynika z najnowszego badania przeprowadzonego na zlecenie Fundacji Wolności Gospodarczej. Badanie to ujawniło również, że sprzeciw wobec euro wzrósł z 50,8% do 56,5%. Uczestnicy badania odpowiadali na pytanie dotyczące ich stanowiska wobec pomysłu wprowadzenia euro w Polsce za kilka lat.

Zauważalny jest szczególnie duży spadek poparcia wśród kobiet, gdzie obecnie za wprowadzeniem euro opowiada się 28,5% respondentek, w porównaniu do 33,9% w roku 2023. Wśród mężczyzn poparcie to wynosi teraz 34,1%, co również jest spadkiem z poprzedniego roku, kiedy to wynosiło 36%. Badanie pokazało, że kobiety coraz bardziej decydują się na konkretną postawę wobec euro, co objawia się spadkiem liczby odpowiedzi "trudno powiedzieć".

Analiza poparcia dla euro wśród wyborców różnych partii politycznych ukazuje, że największe wsparcie dla tej idei wyrażają wyborcy Koalicji Obywatelskiej (57%), choć i tutaj odnotowano spadek o 10,6 punktów procentowych w porównaniu z rokiem ubiegłym. Ponadto, ponad 30% respondentów uważa, że Polska nie powinna w ogóle przyjmować wspólnej waluty euro.

Autorzy badania, Marek Góra i Robert Sobiech, podkreślają, że postawy wobec euro są w dużej mierze uwarunkowane sympatiami politycznymi, a mniej wiekiem, wykształceniem czy miejscem zamieszkania respondentów. Wskazują również na to, że choć wyborcy aktualnej koalicji rządzącej mogą być pozytywnie nastawieni do euro, reprezentujące ich partie polityczne rzadko poruszają ten temat.

Wyniki badania pokazują również, że większym poparcie cieszy się propozycja rozpoczęcia przygotowań do wprowadzenia euro. Blisko 40% ankietowanych jest za takim rozwiązaniem, z największym wsparciem wśród wyborców Koalicji Obywatelskiej (71,8%), Lewicy (60,7%) oraz Trzeciej Drogi (55,8%). Wśród wyborców Prawa i Sprawiedliwości oraz Konfederacji, poparcie dla tego pomysłu jest znacznie niższe, wynosząc odpowiednio 24,4% i 22,8%.

Badanie zostało przeprowadzone metodą CAWI przez SW Research w kwietniu 2024 r. na reprezentatywnej grupie 1017 dorosłych mieszkańców Polski, co pozwoliło na porównanie zmian w postawach społecznych wobec euro w ciągu ostatniego roku.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polska istotnym graczem w sektorze offshore

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu