Spis treści
Polacy a zmiana waluty na euro
Zgodnie z wynikami badania, większość Polaków nie jest przekonana do zmiany polskiej waluty na euro. Aż 74% respondentów wyraziło sprzeciw wobec tej zmiany, podczas gdy tylko 26% opowiedziało się za wprowadzeniem euro.
Wśród przeciwników zmiany waluty dominują kobiety, które stanowią 80% tej grupy. Również osoby starsze, szczególnie te w wieku 55+ (32%), oraz młodsze, do 34. roku życia (24%), częściej wyrażają negatywne nastawienie do euro.
Warto zauważyć, że stosunek do wprowadzenia euro jest silnie związany z poglądami politycznymi oraz stosunkiem do Unii Europejskiej. Wśród osób pozytywnie nastawionych do UE, 49% popiera wprowadzenie euro. Natomiast wśród przeciwników Unii, niemal wszyscy są przeciwni zmianie waluty.
Poglądy polityczne a euro
Poglądy polityczne Polaków również wpływają na ich stosunek do wprowadzenia euro. Wśród zwolenników Platformy Obywatelskiej, 52% opowiada się za zmianą waluty na euro. Z kolei wśród sympatyków Prawa i Sprawiedliwości, tylko 8% popiera tę zmianę. Różnice te pokazują, jak silnie polityka wpływa na postrzeganie kwestii gospodarczych w Polsce.
Ankietowani zostali również zapytani o korzyści związane z przejściem na euro. Najczęściej wskazywanym plusem była eliminacja ryzyka kursowego (22%) oraz łatwiejsze rozliczenia międzynarodowe między firmami (18%). Na trzecim miejscu znalazła się większa stabilność gospodarcza (13%).
"Zarówno eliminacja ryzyka kursowego, jak i większa stabilność gospodarcza były zdecydowanie częściej wskazywane przez mężczyzn" - zauważyli autorzy.
Korzyści i obawy związane z euro
Pomimo pewnych dostrzeganych korzyści, blisko połowa Polaków (49%) nie widzi żadnych pozytywnych aspektów przechodzenia na euro. Wśród nich 56% stanowią kobiety, a 41% mężczyźni. W przypadku negatywnych konsekwencji, najczęściej wskazywano wzrost cen i obniżenie poziomu życia Polaków – taką odpowiedź wybrało 51% respondentów, z czego 59% to kobiety, a 43% mężczyźni.

Biznes
Na drugim miejscu wśród obaw znalazł się żal z powodu utraty własnej waluty, co wskazało 26% badanych. Natomiast 16% respondentów nie dostrzega żadnych negatywnych konsekwencji zmiany polskiej waluty na euro, przy czym 20% z nich to mężczyźni, a 12% kobiety.
Metodologia badania
Badanie zostało przeprowadzone dla Warsaw Enterprise Institute na potrzeby konferencji "Złote lata. Przyszłość pieniądza w Polsce". Zrealizowano je na ogólnopolskim panelu badawczym Ariadna, obejmującym próbę losowo-kwotową N=1109 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Kwoty dobrano według reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Badanie przeprowadzono w dniach 8 - 10 marca 2025 roku metodą CAWI.
Wyniki badania pokazują, że kwestia wprowadzenia euro w Polsce budzi wiele emocji i jest silnie związana z osobistymi przekonaniami oraz poglądami politycznymi. Decyzja o ewentualnej zmianie waluty wymaga więc nie tylko analizy ekonomicznej, ale także uwzględnienia społecznych nastrojów i obaw.
Źródło: PAP