Instalacja fotowoltaiczna w zasięgu ręki: rządowe dofinansowanie, tania energia elektryczna i... perspektywa wakacji w Dubaju

Janusz Michalczak
Janusz Michalczak
Dofinansowaniem zostaną objęte mikroinstalacje fotowoltaiczne o mocy zainstalowanej od 2 do 10 kW
Dofinansowaniem zostaną objęte mikroinstalacje fotowoltaiczne o mocy zainstalowanej od 2 do 10 kW Fot. Blitzman
Konkurs. Warto sięgnąć po korzyści: aż miliard złotych na dopłaty z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej do nowych prosumenckich mikroinstalacji fotowoltaicznych zakłada rządowy program „Mój prąd”. Ministerstwo Energii we współpracy z Ministerstwem Środowiska przygotowało program dofinansowania instalacji fotowoltaicznych w Polsce, który nosi nazwę „Mój prąd”.

Pogram „Mój prąd” ma według szacunków rządowych przyczynić się do powstania 200 tys. prosumenckich instalacji fotowoltaicznych (PV) o łącznej mocy rzędu 1000 MW, szczególnie na terenach słabiej zurbanizowanych. Obecnie w Polsce jest ok. 65 tys. takich instalacji.

Rząd daje miliard

- Głównym celem programu jest zwiększenie produkcji energii z mikroźródeł fotowoltaicznych. Budżet tego przedsięwzięcia to aż miliard złotych - podkreśla prezes firmy Blitzmann Paweł Czuk. - Dofinansowanie obejmuje do 50 proc. kosztów instalacji i wynosi maksymalnie 5000 zł. Wsparciem mogą zostać objęte instalacje o 2-10 kW mocy zainstalowanej. Program skierowany jest do gospodarstw domowych. Dodatkową korzyścią z instalacji systemu fotowoltaicznego firmy Blitzmann i udziału w konkursie ,,Moc słońca”, zorganizowanym przez naszą firmę i redakcję ,,Dziennika Polskiego są atrakcyjne nagrody dla klientów, w postaci rabatów przy zakupie instalacji. Nagrody to m.in. wycieczka do Dubaju dla dwóch osób, a także 100 proc. zwrotu kosztów za zajęcie drugiego miejsca oraz 50 proc. zwrotu za zajęcie trzeciego miejsca.

- Korzyści wynikają jednak przede wszystkim ze znacznego ograniczenia kosztów zużycia energii - podkreśla prezes Paweł Czuk. - Mogą one sięgnąć nawet 70, 90 proc. wydatków na ten cel. Wszystko zależy od wielkości instalacji.

Formalne wymagania nie są kłopotliwe

Termin ogłoszenia naboru i początek przyjmowania wniosków zaplanowano na przełom sierpnia i września 2019 roku. Nabór wniosków będzie prowadzony przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Instalacja fotowoltaiczna obejmuje panele z niezbędnym oprzyrządowaniem. Beneficjentem programu jest osoba fizyczna, będąca stroną umowy przyłączeniowej.

Warto wiedzieć, że wnioskodawca, który otrzymał dofinansowanie lub jest w trakcie realizacji inwestycji fotowoltaicznej w ramach innego programu, nie może ubiegać się o ponowne wsparcie w ramach programu „Mój prąd”. Wnioski o dofinansowanie składane będą w formie papierowej. Można je przesłać np. pocztą, kurierem lub złożyć osobiście w NFOŚiGW.

Kwalifikacja kosztów obejmuje okres od 23 lipca 2019 roku (datą poniesienia wydatku jest data opłacenia faktury). Projekt nie może zostać zakończony przed ogłoszeniem naboru. To znaczy, że wnioski mogą być składane po zakupie i montażu instalacji PV, podpisaniu umowy dwustronnej z dystrybutorem energii i zainstalowaniu licznika dwukierunkowego (co jest równoznaczne z zakończeniem inwestycji). Wnioskodawca składa wniosek o dofinansowanie, który po zatwierdzeniu staje się umową o dofinansowanie oraz wnioskiem o płatność.

Dofinansowanie może być udzielone jedynie na nowe urządzenia (wyprodukowane nie później niż 24 miesiące przed instalacją).

WIDEO: Krótki wywiad

Wideo

Materiał oryginalny: Instalacja fotowoltaiczna w zasięgu ręki: rządowe dofinansowanie, tania energia elektryczna i... perspektywa wakacji w Dubaju - Dziennik Polski

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

A
Anonim
Polecam poczytać opinie o tej firmie:

https://www.gowork.pl/opinie_czytaj,21556055

Nie wygląda na wiarygodną, a na naciągaczy
g
gosc
Skawina: zapora przy drodze bez elektrowni wodnej, moc mogła by sięgnąć ok 100 kW, turbina Archimedesa i zwiększony poziom wód gruntowych w czasie suczy. Kiedy rząd dostrzeże potencjał w tych budowlach ?
Dodaj ogłoszenie