Pogram „Mój prąd” ma według szacunków rządowych przyczynić się do powstania 200 tys. prosumenckich instalacji fotowoltaicznych (PV) o łącznej mocy rzędu 1000 MW, szczególnie na terenach słabiej zurbanizowanych. Obecnie w Polsce jest ok. 65 tys. takich instalacji.
Rząd daje miliard
- Głównym celem programu jest zwiększenie produkcji energii z mikroźródeł fotowoltaicznych. Budżet tego przedsięwzięcia to aż miliard złotych - podkreśla prezes firmy Blitzmann Paweł Czuk. - Dofinansowanie obejmuje do 50 proc. kosztów instalacji i wynosi maksymalnie 5000 zł. Wsparciem mogą zostać objęte instalacje o 2-10 kW mocy zainstalowanej. Program skierowany jest do gospodarstw domowych. Dodatkową korzyścią z instalacji systemu fotowoltaicznego firmy Blitzmann i udziału w konkursie ,,Moc słońca”, zorganizowanym przez naszą firmę i redakcję ,,Dziennika Polskiego są atrakcyjne nagrody dla klientów, w postaci rabatów przy zakupie instalacji. Nagrody to m.in. wycieczka do Dubaju dla dwóch osób, a także 100 proc. zwrotu kosztów za zajęcie drugiego miejsca oraz 50 proc. zwrotu za zajęcie trzeciego miejsca.
- Korzyści wynikają jednak przede wszystkim ze znacznego ograniczenia kosztów zużycia energii - podkreśla prezes Paweł Czuk. - Mogą one sięgnąć nawet 70, 90 proc. wydatków na ten cel. Wszystko zależy od wielkości instalacji.
Formalne wymagania nie są kłopotliwe
Termin ogłoszenia naboru i początek przyjmowania wniosków zaplanowano na przełom sierpnia i września 2019 roku. Nabór wniosków będzie prowadzony przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Instalacja fotowoltaiczna obejmuje panele z niezbędnym oprzyrządowaniem. Beneficjentem programu jest osoba fizyczna, będąca stroną umowy przyłączeniowej.
Warto wiedzieć, że wnioskodawca, który otrzymał dofinansowanie lub jest w trakcie realizacji inwestycji fotowoltaicznej w ramach innego programu, nie może ubiegać się o ponowne wsparcie w ramach programu „Mój prąd”. Wnioski o dofinansowanie składane będą w formie papierowej. Można je przesłać np. pocztą, kurierem lub złożyć osobiście w NFOŚiGW.
Kwalifikacja kosztów obejmuje okres od 23 lipca 2019 roku (datą poniesienia wydatku jest data opłacenia faktury). Projekt nie może zostać zakończony przed ogłoszeniem naboru. To znaczy, że wnioski mogą być składane po zakupie i montażu instalacji PV, podpisaniu umowy dwustronnej z dystrybutorem energii i zainstalowaniu licznika dwukierunkowego (co jest równoznaczne z zakończeniem inwestycji). Wnioskodawca składa wniosek o dofinansowanie, który po zatwierdzeniu staje się umową o dofinansowanie oraz wnioskiem o płatność.
Dofinansowanie może być udzielone jedynie na nowe urządzenia (wyprodukowane nie później niż 24 miesiące przed instalacją).
- Ohydztwa, które kazali nam jeść w dzieciństwie. Pamiętacie?
- Trwa budowa prywatnego akademika, zajrzeliśmy do środka
- Szkieletor zmieni się nie do poznania [ZDJĘCIA]
- Imponująca budowa zakopianki, wkrótce nią pojedziemy!
- W te miejsca polecisz z Krakowa za mniej niż 100 zł
- Kolejki do lekarzy. Tyle poczekasz na wizytę, badanie i operacje w Małopolsce
WIDEO: Krótki wywiad