Inwestując w whisky można zarobić krocie, zwłaszcza zachowując cierpliwość. Jak to robić w Polsce - radzi ekspert

OPRAC.:
Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Osoby zainteresowane inwestowaniem w whisky mogą zdecydować się na jedną z dwóch, podstawowych, metod.  Pierwsza to zakup beczek w destylarniach, które uruchomiły program, tzw. private cask.
Osoby zainteresowane inwestowaniem w whisky mogą zdecydować się na jedną z dwóch, podstawowych, metod. Pierwsza to zakup beczek w destylarniach, które uruchomiły program, tzw. private cask. Krystian Dobuszyński / Polska Press
Udostępnij:
Whisky zyskuje w Polsce coraz więcej zwolenników nie tylko wśród koneserów trunków, ale i inwestorów szukających alternatywnych możliwości na pomnażanie kapitału lub odczuwających potrzebę znacznego zdywersyfikowania swoich portfeli. Dzięki temu coraz łatwiej jest w whisky zainwestować konkretne pieniądze.

Spis treści

Jak inwestować w whisky i co trzeba o niej wiedzieć, by dać sobie szanse na zyski, wyjaśnia ekspert - Jarosław Buss.

We współczesnych, bardzo zmiennych czasach inwestorzy poszukują nowych klas aktywów oraz możliwości dywersyfikacji swojego portfela. Coraz częściej swoją uwagę kierują w stronę alkoholi mocnych, wśród których silną pozycję zajmuje whisky, stanowiąca ciekawą alternatywę dla niskooprocentowanych lokat bankowych.

Dobre czasy dla inwestujących w whisky

Pozycja whisky jako instrumentu inwestycyjnego umocniła się szczególnie w latach 2007 – 2009 - kiedy gospodarkę dotknął światowy kryzys gospodarczy. Whisky okazała się być odporna na wahania rynkowe, stając się dużym i atrakcyjnym rynkiem inwestycyjnym.

Rosnące zainteresowanie inwestowaniem w whisky to efekt trwającej od kilku lat hossy na tym rynku. Na świecie powstaje coraz więcej destylarni, a oferta konkretnych marek stale się powiększa. Popyt na ten alkohol dotarł również do Polski, gdzie nie tylko coraz bardziej doceniamy ten trunek w konsumpcji, ale także widzimy w nim okazję do zarobku.

Dobra passa whisky w Polsce

Obecnie segment whisky to, według raportu IWSR (International Wine&Spirit Research), druga największa i najszybciej rosnąca kategoria alkoholi w Polsce. Co istotne, ostatnich wzrostów – w dłuższej perspektywie czasu – nie zahamowała ani pandemia koronawirusa, ani wzrost akcyzy, czy nawet Brexit.

Premier Mateusz Morawiecki: – Szukamy rozwiązań, dyskutujemy i konsultujemy po to, żeby nasz system podatkowy był jak najbardziej prosty, jak najbardziej sprawiedliwy i jednocześnie taki, który by skłaniał do pracy oraz do przedsiębiorczości.

Teraz odzyskasz to, co w podatkach zabrał Polski Ład. Obniżk...

Dalsze wzrosty dynamiki są bardzo możliwe – zwłaszcza w przypadku droższych odmian tego trunku. Potwierdzają to dane opublikowane w 11. edycji raportu „Rynek dóbr luksusowych w Polsce”, przygotowanej przez firmę doradczą KPMG. Wynika z nich, że napoje wysokoprocentowe odpowiadają za 75% całego segmentu, z czego aż 87,6% to część przypadająca na whisky i whiskey. Równocześnie autorzy raportu zwracają uwagę na fakt, że w kolejnych latach whisky ma jeszcze umocnić swoją pozycję w Polsce, z prognozowanym średniorocznym wzrostem wynoszącym 6,2% .

Potencjał inwestycyjny whisky: ile można zarobić

Indeks Rare Whisky Apex 1000, śledzący zachowanie 1000 butelek whisky o największym potencjale inwestycyjnym, w ciągu ostatnich 12 miesięcy wzrósł o ponad 10-proc. (10.14%). Z kolei w perspektywie ostatnich trzech lat indeks ten zwiększył swoją wartość o 35,76-proc.

Inny indeks - Rare Whisky Icon 100, który dla odmiany monitoruje zachowanie stu najbardziej pożądanych inwestycyjnie butelek whisky, urósł w ciągu ostatnich 12 miesięcy o 26.07%. Dla porównania, najlepsze lokaty dają zwrot z inwestycji w skali roku na poziomie 3 proc.

W zestawieniu Rare Whisky Icon 100 znajdują się dwie pozycje pochodzące z destylarni Glendronach: 25-letnia wersja zabutelkowana w 1993 roku oraz 33-letnia Oloroso sherry casks.

Potencjał inwestycyjny whisky GlenDronach można zaobserwować również na przykładzie selekcji BATCH 11, w której znajdowała się zabutelkowana beczka numer 2920 (cask 2920) - Pedro Ximenez, 43 yo, 1971. Jej rekomendowana cena wynosiła 890 funtów za tę butelkę. Dziś okazyjnie można ją nabyć w cenie 3600 funtów, w jej wartość rynkowa sięga poziomu nawet 8000 funtów (9500 euro). Na początku roku do unikalnych ekspresji, pochodzących z tej szkockiej destylarni dołączyła The GlenDronach Aged 50 Years, która niewątpliwie również stanie się ciekawą propozycją inwestycyjną.

Inwestowanie w whisky: jak to zrobić w Polsce

Osoby zainteresowane inwestowaniem w whisky mogą zdecydować się na jedną z dwóch, podstawowych, metod. Pierwsza to zakup beczek w destylarniach, które uruchomiły program, tzw. private cask.

Whisky spoczywa wówczas na miejscu w destylarni, a klient, regularnie otrzymując próbki, ma możliwość kontrolowania tego, jak z biegiem lat rozwija się jej jakość. Druga metoda, to nabywanie kolekcjonerskich butelek poprzez aukcje lub bezpośrednio od importerów.

O potencjale inwestycyjnym danej whisky świadczą przede wszystkim takie cechy trunku jak: wiek, rocznik, jakość oraz renoma destylarni. Szczególnie istotna przy cenach whisky jest informacja o tym, czy dana destylarnia prowadzi jeszcze działalność, czy też zamknęła już swoje podwoje.

Liczy się również sposób zabutelkowania, liczba wypuszczonych na rynek egzemplarzy, oprawa, czy unikatowe cechy trunku, a więc elementy, które decydują o tym, że dana butelka jest rzadkim okazem kolekcjonerskim.

Ważne są również przyznane nagrody i wyróżnienia. Dlatego też osoby zainteresowane inwestowaniem w whisky powinny śledzić wyniki najbardziej prestiżowych konkursów branżowych, między innymi, corocznego World Whiskies Awards w Londynie.

Jarosław Buss
Ekspert od ponad 25 lat związany jest ze światem whisky oraz innych luksusowych trunków. Organizator corocznego Whisky Live Warsaw, największego i najbardziej prestiżowego festiwalu whisky w Polsce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Strefa Biznesu
Dodaj ogłoszenie