To z pewnością będą najdroższe wakacje Polaków i obywateli innych krajów europejskich na przestrzeni ostatnich dekad. Według prognoz właśnie bowiem koniec drugiego kwartału to termin, w którym trend wzrostu cen towarów i usług osiągnie swój szczyt. W wakacje powinien się ustabilizować, a potem odczyty wskaźnika inflacji z miesiąca na miesiąc powinny być coraz niższe.
Być może wtedy właśnie też Rada Polityki Pieniężnej ogłosi koniec procesu podwyższania stóp procentowych w Polsce. Być może, bo zdaniem analityków we wrześniu dojdzie do podwyżek stóp dla euro.
Inflacja zasadnicza w strefie euro wyniosła w kwietniu 7,5% w ujęciu rocznym (wzrost z 7,4% r/r w marcu), przy czym prawie 60% stanowiła inflacja związana z kosztami energii. Europa ucierpiała szczególnie mocno, biorąc pod uwagę jej większą zależność od importu energii oraz ostatnią deprecjację euro do najniższego od pięciu lat poziomu w stosunku do dolara amerykańskiego.
Inflacja w Europie: skąd się wzięła
Do strefy euro powróciła inflacja, która skutkuje wzrostem kosztów życia do rekordowo wysokiego poziomu. Poza bazowymi i jednorazowymi efektami związanymi z pandemią, zapchane globalne łańcuchy dostaw nie są w stanie nadążyć za popytem po pandemii.
Dodatkowo wojna na Ukrainie i szeroko zakrojone zamknięcia w związku z chińską polityką „zero Covid” jeszcze bardziej zakłóciły przepływy handlowe i przyczyniły się do gwałtownego wzrostu cen towarów - zwłaszcza energii. Europa została szczególnie dotknięta, biorąc pod uwagę jej silną zależność od importu energii i niedawną deprecjację euro do najniższego od pięciu lat poziomu - wskazują na przyczyny wysokiej, wciąż utrzymującej się inflacji w Europie autorzy raportu Zespołu Badań Ekonomicznych Allianz Trade.
Wysoka inflacja: czy najgorsze wciąż przed nami?
Bez embarga UE na import ropy i gazu z Rosji, inflacja zasadnicza najprawdopodobniej osiągnie szczyt w drugim kwartale 2022 roku. Dynamika inflacji będzie zależeć od rozwoju cen energii i żywności, które odpowiadają za około dwie trzecie obecnego skoku cen.
Ponieważ negatywne efekty bazowe z czasem ustąpią, wciąż podwyższona inflacja bazowa stanie się w przyszłym roku motorem presji na ceny konsumpcyjne.
Kiedy spadek trendu wzrostowego cen: jeszcze w tym roku?
Allianz Trade oczekuje, że inflacja w strefie euro wyniesie 6,5% r/r w tym roku i 2,5% r/r w przyszłym roku. Inflacja bazowa pozostanie niezwykle wysoka w okresie objętym prognozą, kształtując się na średnim poziomie 3,0% r/r i 2,5% r/r - ponad dwukrotnie wyższym niż w ciągu dekady poprzedzającej kryzys wywołany przez Covid-19. Tak twierdzą autorzy raportu.
Stopy procentowe: wzrosną także stopy dla euro?
Rosnące ryzyko stagflacji stawia EBC przed dylematem - prawdopodobna wydaje się pierwsza podwyżka stóp procentowych we wrześniu.
Wyższa inflacja i niższy wzrost gospodarczy narzucają trudne kompromisy polityczne w świecie, w którym klasyczne zagregowane wsparcie popytu ma niewielki wpływ w obliczu silnej presji kosztowej powodującej negatywne wstrząsy podażowe. Rozczarowujące wyniki PKB w strefie euro w I kwartale podkreślają koszty gospodarcze wojny na Ukrainie, jak również zwiększone ryzyko scenariusza stagflacji.
"W Allianz Trade oczekujemy, że w najbliższym czasie wzrost gospodarczy będzie się kształtował poniżej konsensusu, co powinno również stłumić presję płacową i sprzyjać przyjmowaniu bardziej łagodnego stanowiska. Jednak wyraźniejsze oznaki drugiej fali skutków w zakresie wzrostu płac i oczekiwań inflacyjnych mogą wymagać wcześniejszego zacieśnienia polityki pieniężnej."
