Przeżywający rozkwit rynek nieruchomości na wynajem jest coraz bardziej wymagający. Zwiększa się konkurencja zarówno ze strony graczy indywidualnych, jak i profesjonalnych firm. Wiele może na nim zmienić także realizacja rządowych planów rozwoju rynku mieszkaniowego, choć skalę ich wpływu na rynek najmu trudno przewidywać na obecnym etapie. W tych warunkach jeszcze bardziej ujawniają się zalety inwestycji w obiekty typu condo.
Rośnie podaż wynajmowanych mieszkań
Oznacza to, że na rynek najmu trafia kilkadziesiąt tysięcy mieszkań rocznie. Z czasem będzie coraz trudniej uzyskać na nim wysokie czynsze, które obecnie pozwalają osiągnąć stopę zwrotu rzędu 4-6 proc.
Dodatkowo popyt ze strony najemców zacznie się wyraźnie zmniejszać, na co wpływ będzie miał m.in. rządowy program rozwoju budownictwa czynszowego. Zakłada on budowę kilkudziesięciu tysięcy mieszkań rocznie i oferowanie ich na wynajem po konkurencyjnych stawkach.
Patrząc na długofalowe skutki takiego scenariusza rozwoju sytuacji, lepszym rozwiązaniem zapewniającym osiąganie wysokiego zysku w długim okresie, może być inwestowanie w pokoje i apartamenty w obiektach condohotelowych. Już teraz przynoszą one stopy zwrotu sięgające 6-8 proc., a więc wyższe niż wynajem standardowych mieszkań. Jest to możliwe dzięki efektywniejszemu zarządzaniu najmem oraz - z reguły - znakomitej lokalizacji.
Oprócz wysokich zysków, dodatkową zaletą o niebagatelnym znaczeniu dla inwestora, jest odciążenie go od prawie wszelkich czynności związanych z obsługą posiadanego lokalu. Zajmuje się tym wyspecjalizowana firma zarządzająca nieruchomością.
Podaż condohoteli nie jest jeszcze zbyt duża, stąd też najbardziej atrakcyjne lokale sprzedawane są na ogół bardzo szybko, co daje możliwość zarabiania także na wzroście ich cen.
Początkowo condohotele budowane były w Polsce przede wszystkim w miejscowościach wypoczynkowych, co pozwalało wykorzystać rosnący popyt na noclegi ze strony turystów. Istotnym ograniczeniem jest jednak w wielu przypadkach duża sezonowość frekwencji oraz zależność od warunków pogodowych. Tych ograniczeń pozbawione są obiekty lokalizowane w największych miastach, gdzie istnieje możliwość wykorzystania zarówno ruchu turystycznego, jak i biznesowego. Jednym z atrakcyjniejszych pod tym względem miast jest Wrocław, zajmujący bardzo wysokie pozycje w rankingach dynamicznie rozwijających się polskich metropolii.
Na wykorzystaniu tych walorów koncentruje się projekt wrocławskiego condohotelu Gwarna 12, zlokalizowanego naprzeciwko głównego dworca kolejowego, a jednocześnie nieopodal zabytkowej starówki. Takie usytuowanie umożliwia efektywne wykorzystanie potencjału ruchu turystycznego i biznesowego, co pozytywnie przekłada się na przychody z najmu.
Optymalizację korzyści inwestorów zapewnia oferowany model biznesowy, zakładający w ciągu pierwszych trzech lat gwarantowaną stopę zwrotu w wysokości 6,5 proc. rocznie, a w kolejnych latach sięgający 85 proc. udział w przychodach uzyskiwanych z najmu. W ten sposób inwestor ma pewność zysków w pierwszym okresie użytkowania hotelu, zaś wraz z osiąganiem większej rozpoznawalności i renomy, możliwość partycypacji w rosnących przychodach.
Jakub Nieckarz, prezes PVI - Property Value Investments
INTERNAUCI POLECAJĄ:
Nowy kodeks pracy 2018. Zostawią stary kodeks, ale i tak zabiorą gotówkę za nadgodziny.
ZUS 2018. Od 1 kwietnia zmiana w składce: kto zyska, kto straci
Wynagrodzenia 2018. Od maja podwyżki dostaną policjanci, strażacy i inni mundurowi
Kredyty 2018. Pożyczamy coraz wyższe kwoty oraz na coraz dłużej. I bynajmniej nie na mieszkanie
Przed nami naprawdę długi weekend. Coraz trudniej o wolne miejsca w hotelach
Reforma edukacji. Aż o 48 procent wzrosła liczba uczniów w prywatnych podstawówkach
