Jak możesz dotrzeć z reklamą do właścicieli smartfonów?

Dominik Karbowski, Selectivv Mobile House
Selectivv
Przygotowując kampanię reklamową na urządzenia przenośne należy zastanowić się do kogo chcemy dotrzeć. Może wydawać się to oczywiste, ale zbyt wiele firm poświęca na to zbyt mało czasu. W efekcie kampania nie spełnia założonych rezultatów, a budżet się marnuje. Mobile marketing tymczasem daje różnorodne i bardzo precyzyjne możliwości wyboru odbiorców naszych reklam.

Po pierwsze można wykorzystać dane demograficzne, takie jak wiek i płeć, na udostępnianie których użytkownik wyraża zgodę instalując darmowe aplikacje. Tym sposobem możemy dotrzeć na przykład wyłącznie do kobiet, które znajdują się w pożądanej przez nas lokalizacji, bądź przygotować kampanię reklamową tylko do młodych osób. Na podstawie przypisanych do urządzenia indywidualnych numerów reklamowych GAID i IDFA możliwa jest identyfikacji danych technicznych urządzenia i skierowania reklamy tylko do właścicieli konkretnych modeli telefonów, użytkowników danego systemu operacyjnego czy klientów danego operatora.

Targetowanie kontekstowe

Niezwykle istotny może być kontekst w jakim wyświetla się reklama. Możemy ograniczyć emisję kampanii do wybranych stron, konkretnych kategorii aplikacji czy słów kluczowych. Możemy jednocześnie wykluczyć strony i aplikacje, na których nie chcemy by pokazywała się nasza oferta. Dzięki temu możemy dotrzeć do ludzi zainteresowanych konkretną dziedziną życia, poświęconych danej pasji, czy mających ustalone intencje zakupowe. Jeśli promujemy aplikację konkretnego sklepu z odzieżą, będziemy chcieli dotrzeć do osób zainteresowanych modą, instalujących aplikacje z tej kategorii, bądź kupujących ubrania poprzez strony mobilne. Jeżeli wypromować mamy produkt dla noworodków celować będziemy w użytkowniczki aplikacji dla młodych mam czy kobiet będących w ciąży.

Targetowanie behawioralne

Co więcej, dzięki zainstalowanym w telefonie aplikacjom i stronom, które użytkownik odwiedza możliwe jest poznanie nawyków i zachowań konsumentów, a co za tym idzie kierowanie reklamy na podstawie analizy treści, jakimi się interesuje. W ramach platformy DMP Selectivv Mobile House gromadzi i analizuje wyżej wymienione dane i na ich podstawie przygotowuje profile behawioralne użytkowników smartfonów. W jaki sposób tworzone są grupy profilowe?

Weźmy przykład osoby X. Wiadomo, że korzysta z aplikacji z quizami, która udostępnia informacje o rodzaju telefonu i oprogramowaniu, Facebooka (data urodzenia), Ask.fm (płeć), aplikacji pogodowej (położenie geograficzne), wyszukiwarki biletów lotniczych (prawdopodobnie planuje wakacje), aplikacji randkowej (jest singlem) i takiej do sprawdzania godzin odjazdów komunikacji miejskiej (nie ma samochodu).

To tylko kilka zainstalowanych w telefonie aplikacji, których jest o wiele więcej: dla karmiących matek, dla ćwiczących na siłowni, dla dzieci uczących się gotowania, dla amatorów śpiewu etc. Co ważne, użytkownik smartfona nie jest identyfikowany z imienia i nazwiska, a analizy odbywają się na grupach tysięcy osób.

Przykładowe grupy profilowe w bazie Selectivv to osoby często podróżujące, osoby słuchające muzyki, gracze czy przedsiębiorcy. Dane te są wysokiej jakości ponieważ, nie są to dane deklaratywne, a pokazujące rzeczywiste działania i aktywność użytkownika smartfonu czy tabletu. Dane te są zbierane w sposób ciągły, w sposób ciągły również aktualizowane i możliwe do wykorzystania w dowolnej kampanii reklamowej.

Targeotawanie w oparciu o lokalizację

Tym co wyróżnia reklamę mobile jest dostęp, dzięki danym GPS, do informacji o dokładnej lokalizacji osób z grupy docelowej. To umożliwia precyzyjne dotarcie do osób znajdujących się na danym obszarze, np. w pobliżu sklepów, w konkretnym mieście czy regionie. Mamy więc bardzo szczegółowe informację, gdzie znajdują się potencjalni klienci. W ten sposób umożliwiamy im w prosty sposób odnalezienie naszej oferty i skorzystanie z niej od razu po obejrzeniu reklamy. Dodatkowo emisja reklamy może być dopasowana do pory dnia, w której usługa jest świadczona, a użytkownicy są najbardziej skłonni do interakcji z reklamą.

Oprócz tradycyjnego podejścia do targetowania, tj. geotargetingu, czyli dotarcia do osób, które w danej chwili są w określonej lokalizacji możemy wyróżnić także geotrapping, czyli zebranie danych o osobach w danej lokalizacji i zrealizowanie do nich kampanii w czasie późniejszym np.: za kilka godzin, dni lub tygodni. Bez znaczenia czy osoba będzie w podobnej lokalizacji, w innym mieście lub nawet państwie, jeżeli będziemy tego chcieli, zobaczy naszą reklamę.

Odpowiednio przygotowana kampania reklamowa, właściwie dobrana grupa odbiorców pozwala na optymalizację kosztów dotarcia do klientów i maksymalizację efektów kampanii. Wybierając na przykład określony język używany w telefonie, możemy precyzyjnie dotrzeć np. do niemieckojęzycznych turystów w Warszawie, a geotargetując np. na firmy IT, możemy dotrzeć z naszą reklamą do programistów. Możliwości targetowania jest wiele i warto z nich umiejętnie korzystać.

Przykładem dobrze zaplanowanej kampanii była ta zrealizowana dla polskiego dewelopera. Zastosowano kilka sposobów targetowania. Po pierwsze reklama skierowana była do osób, które odwiedziły w poprzednich miesiącach targi mieszkaniowe (geotrapping) lub konkurencyjne inwestycje, jak również do osób, które znajdowały się w bliskiej okolicy inwestycji (geotargeting). Kreacje zachęcały do przyjścia na dni otwarte dewelopera.

Innym przykładem skutecznego targetowania może być kampania realizowana dla producenta samochodów na Ukrainie. Jej celem było dotarcie do kobiet majętnych, mieszkających w stolicy kraju. Płeć odbiorców została wybrana na podstawie danych demograficznych, natomiast majętność na podstawie danych geolokalizacyjnych. Wybrane zostały tylko te urządzenia, których właścicielki w godzinach nocnych (23-5) przebywały w droższych dzielnicach Kijowa.

Dominik Karbowski, wiceprezes Selectivv Mobile House

To warto wiedzieć. Po prostu - kliknij!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najem krótkoterminowy - czy zmienią się zasady?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

N
Natalia Rak

Social media to coś, co się sprawdzi. No Może akurat współpraca z uznanym grafikiem komputerowym, jak pan Sebastian Goyke również z Gorzowa Wielkopolskiego też może budować pozytywną reklamę. Dla mnie wizualna reklama jest stosunkowo bardzo ważna i nie na nią będę stawiać. Bo jednak w pamieci tak można zostać szybciej.

A
Adrian
No , ale przecież social media! To chyba najważniejsza ostatnio gałąź przez którą można się reklamować. Cały internet huczy o tym od dawna. W blogach, magazynach typu social media manager, nawet w telewizji już mówią, że reklama w social media jest lepsza...
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu