Zarabianie w internecie. Jak można dorobić w sieci do etatu?

Barbara Wesoła
Odkryj, jak dzięki freelancingowi, sprzedaży produktów cyfrowych i usługom online możesz dorobić do pensji bez konieczności rezygnowania z etatu.
Odkryj, jak dzięki freelancingowi, sprzedaży produktów cyfrowych i usługom online możesz dorobić do pensji bez konieczności rezygnowania z etatu. MoMo Productions/Getty Images
Zarabianie w internecie staje się coraz popularniejszym sposobem na dodatkowy dochód. Dzięki różnorodnym możliwościom, takim jak freelancing, sprzedaż produktów czy współprace online, Polacy mogą dorobić do pensji bez konieczności rezygnowania z bezpieczeństwa, jakie daje praca na etacie. Jak zarabiamy w sieci?

Spis treści

Zarabianie w internecie

Oglądasz filmy na YouTube albo czytasz ulubione blogi i myślisz: „ten to ma fajnie! Gada sobie w internecie i zarabia na swojej pasji!” Cóż, po pierwsze, ty też możesz. Po drugie, pamiętaj, że monetyzacja kanału na YouTube czy bloga jest często poprzedzona miesiącami regularnej pracy, obrania strategii i nieustannego rozwoju w marketingu cyfrowym, content marketingu, komunikacji i sprzedaży.

Więc to prawda – zarabianie w internecie jest możliwe i nie jest to opcja zarezerwowana dla wybranych. Wielu twórców cyfrowych, edukatorów i przedsiębiorców decyduje się na pełnoetatowe działania online, ale wymaga to długofalowych działań i przemyślanego biznesplanu. Jest jednak również miejsce dla osób, które chcą po prostu dorobić do domowego budżetu, poświęcając kilka godzin tygodniowo na proste formy zarobku w sieci.

Usługi online, czyli w rytmie zleceń

Freelancing to forma pracy zdalnej, w której realizujesz zlecenia dla różnych klientów, często na zasadzie umowy o dzieło lub zlecenie. Możesz wykonywać rozmaite zadania, takie jak tworzenie grafik, projektowanie stron internetowych, pisanie tekstów, tworzenie e-booków, ulotek, prezentacji, a także korekta tekstów, research czy analiza danych. Jeśli posiadasz umiejętności z różnych dziedzin, możesz oferować swoje usługi jako wirtualna asystentka/asystent.

Jeśli chcesz skupić się na jednym obszarze, np. tworzeniu stron internetowych lub pozycjonowaniu wizytówek Google, możesz specjalizować się w tej niszy i szukać zleceń, które dotyczą tylko tego tematu. Zlecenia znajdziesz na platformach takich jak Upwork, Useme, a także w grupach tematycznych na Facebooku.

Szkolenia i konsultacje online: wiem, to sprzedam

Konsultacje i szkolenia online możesz oferować zarówno firmom, jak i osobom indywidualnym. Niezależnie od tego, czy jesteś specjalistą w danej dziedzinie, czy hobbystą, możesz dzielić się swoją wiedzą w ramach swoich umiejętności, doświadczenia lub pasji.

Promować swoje usługi można przez media społecznościowe, stronę internetową lub grupy tematyczne. Na rynku dostępnych jest coraz więcej intuicyjnych i wysokiej jakości aplikacji, które to wszystko ułatwiają, automatyzując i upraszczając wiele procesów. Na przykład Calendly umożliwi łatwe umawianie konsultacji na konkretne dni i godziny, a spotkania możesz przeprowadzać przez Google Meet. Platformy takie jak naffy umożliwiają prowadzenie sklepu z produktami cyfrowymi i konsultacjami, bez potrzeby ponoszenia kosztów za rejestrację i utrzymanie strony – rozliczenia są oparte na prowizjach od sprzedaży.

Warto również pamiętać, że według światowych badań rynkowych obszar e-learningu (czyli edukacji online dzięki kursom online, konsultacjom, szkoleniom, e-bookom itp.) do 2025 roku ma urosnąć do wartości 325 miliardów dolarów! To pokazuje, jak dynamicznie rozwija się ten sektor. W dodatku, według raportu Forbes, marketing cyfrowy został uznany za jedną z najszybciej rozwijających się umiejętności w 2024 roku. Każdy, kto sprzedaje usługi lub produkty online, zajmuje się marketingiem cyfrowym – bardziej lub mniej świadomie.

Sprzedaż produktów cyfrowych

Zarabianie na produktach cyfrowych, takich jak e-booki, tutoriale wideo, kursy online, to świetny sposób na dochód pasywny. Dzięki platformom takim jak Canva czy Publigo, można łatwo stworzyć profesjonalne materiały edukacyjne. Często wystarczy telefon z dobrym aparatem i odpowiednie oświetlenie, by zacząć produkcję treści.

Co możesz sprzedawać? Poradniki, tutoriale, techniki i metody. Przykłady:

  • Finanse osobiste: planer budżetu domowego,
  • Beauty: przepisy na domowe maseczki ziołowe,
  • Dieta: zdrowe przepisy z dużą ilością białka,
  • Turystyka: przewodniki po campingach,
  • DIY: jak zrobić makramę na okno,
  • Relacje: ćwiczenia komunikacyjne dla par,
  • Biznes: jak zbudować skuteczny zespół?

Odpowiedz na pytania takie jak: o czym mogę mówić bez końca? Po jakie porady ludzie do mnie przychodzą? W czym jestem dobry? Pomoże zdefiniować, jakie produkty cyfrowe możesz stworzyć.

Sprzedaż produktów fizycznych: nie tylko ubrania

Sprzedaż produktów fizycznych to kolejna popularna forma zarobku. Jeśli tworzysz rękodzieło, biżuterię, dekoracje czy odzież, możesz je sprzedawać na platformach takich jak OLX, Allegro, Facebook Marketplace, a także międzynarodowych serwisach jak Amazon.

Inną możliwością jest sprzedaż używanych ubrań. Znane w Polsce Vinted, czyli firma, która zaczynała na Litwie jako start-up w 2008 roku, urosła go europejskiego lidera w branży, zyskała renomę i dziś zatrudnia ponad 2000 pracowników. Ta świetnie prosperująca marka pomogła wypromować handel używanymi rzeczami w Polsce. Na platformie możesz sprzedawać rzeczy, które zalegają w szafie, ale także rękodzieło czy dekoracje do domu.

Uwaga na oszustów

Warto być ostrożnym i weryfikować źródła. W internecie można natrafić na wiele podejrzanych ogłoszeń. Cechy takich ofert to brak konkretów – brak danych o zleceniodawcy, brak strony internetowej, czy informacji o wynagrodzeniu i zasadach współpracy. Często obiecywane są wysokie zarobki w krótkim czasie, co może wskazywać np. piramidę finansową.

Piramida finansowa to model, w którym uczestnicy zarabiają głównie na werbowaniu kolejnych osób i ich wpłatach inwestycyjnych. Takie działanie jest nielegalne. Ponadto należy uważać na cyberhakerów, którzy mogą podsyłać niepewne linki i ukraść nasze dane. Każdą usługę online, zwłaszcza w freelancingu, należy podejmować dopiero po podpisaniu umowy, co zapewnia ochronę w razie problemów z płatnościami lub nieporozumień dotyczących obowiązków.

Jak się rozliczać z zarabiania w sieci?

Jeśli dorabiasz do pensji na etacie, warto wiedzieć, że istnieje opcja prowadzenia działalności nierejestrowanej, która pozwala legalnie zarabiać dodatkowe pieniądze bez konieczności zakładania firmy. Warunek jest prosty – miesięczny przychód nie może przekraczać 75 proc. minimalnego wynagrodzenia. Od 1 stycznia do 30 czerwca 2024 roku, ten próg wynosił 3 181,50 zł, a od 1 lipca wynosi 3 225 zł. Z zarobionych przez internet pieniędzy konieczne musisz się rozliczyć. Zrobisz to w swoim rocznym PIT.

Internet otwiera drzwi do elastycznego zarobku, który możesz dostosować do swoich potrzeb, umiejętności i dostępnego czasu.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu