Jak PKN Orlen stał się koncernem multienergetycznym? Czesi wymieniają największe wyzwania spółki

AA.
PKN Orlen stał się kluczowym koncernem naftowo-energetycznym w Europie
PKN Orlen stał się kluczowym koncernem naftowo-energetycznym w Europie Adam Jankowski / Polska Press
PKN Orlen prowadzi działalność nie tylko w Polsce, ale też za granicą. Czeskie media zwracają uwagę na dynamiczny rozwój spółki, nacisk na dywersyfikację energetyczną, a także dostosowywanie się do realiów współczesnej gospodarki. Jak podkreśla tygodnik Euro, Orlen dzięki dynamicznemu rozwojowi stał się jednym z najważniejszych koncernów naftowo-energetycznych w całej Europie.

Czeski tygodnik Euro postanowił przeanalizować, z jakimi wyzwaniami współczesnego świata musi mierzyć się PKN Orlen, który od lat prowadzi działalność w Czechach oraz zarządza dwiema tamtejszymi rafineriami. Dziennikarze zwrócili uwagę, że kluczowym wyzwaniem, na które przygotowuje się polska firma, jest zakaz produkcji aut spalinowych od 2035 roku. Słabnący popyt na paliwa zostanie zrekompensowany dzięki inwestycjom w rozwój segmentu petrochemicznego, które pozwolą wzmocnić pozycję i dostosować się do zmian rynkowych.

Kolejnym wyzwaniem wskazanym przez czeskich dziennikarzy jest potrzeba przeprowadzenia dywersyfikacji energetycznej, czyli inwestowanie w źródła niskoemisyjne.

Orlen chce zostać „zieloną firmą”. Z tego powodu buduje i kupuje farmy wiatrowe na Bałtyku. Chce też budować elektrownie jądrowe i widzi szanse nie tylko w dużych elektrowniach jądrowych, ale także małych reaktorach modułowych (SMR – przyp. red.) - wylicza czeski portal.

Trzecim ważnym wyzwaniem jest zmniejszenie zależności od ropy naftowej sprowadzanej z Rosji. Jak podkreślają Czesi, jeszcze w 2015 roku prawie 100 proc. ropy, która trafiała do rafinerii Orlenu, pochodziło z Rosji. Kontrakt na dostawy tego surowca od naszych wschodnich sąsiadów wygasa w 2023 roku i nie zostanie przedłużony. W tym celu zawarta została umowa z innym dostawcą, czyli Saudi Aramco.

Jak Orlen stawał się koncernem multienergetycznym?

Tygodnik Euro zauważa, że PKN Orlen w ostatnich latach przekształcił się w gigantyczny koncern multienergetyczny. Przyczyniło się do tego przejęcie gdańskiej Energii, co poszerzyło portfolio spółki o produkcję, dystrybucję, a także sprzedaż energii elektrycznej.

Kolejnym krokiem było połączenie z Lotosem, które zostało sfinalizowane w sierpniu 2022 roku. Powodem przedłużającego się procesu fuzji była konieczność zdobycia zgody od organów antymonopolowych zarówno z Polski, jak i Unii Europejskiej. Podczas kontroli postawiono warunek sprzedaży 30 proc. udziałów gdańskiej rafinerii Lotos niezależnemu inwestorowi. Transakcja ta została zrealizowana w ubiegłym roku po podpisaniu umowy z arabskim koncernem Saudi Aramco.

Ostatnim krokiem w tworzeniu multienergetycznego koncernu ORLEN jest przejęcie w ostatnim kwartale 2022 roku PGNiG (Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo). Spółka ta zajmuje się głównie poszukiwaniem, wydobyciem i dystrybucją gazu. Jest także współwłaścicielem gazociągu Baltic Pipe, który jest alternatywnym źródłem gazu dla Polski z Norwegii i Danii. PGNiG dostarcza gaz do siedmiu milionów klientów w Polsce, a co nie mniej ważne, spółka ta wybudowała terminal LNG w Świnoujściu - podkreśla czeski tygodnik.

Były minister przemysłu i handlu Czech Jana Mladka zaznacza, że po przeprowadzonych fuzjach Orlen stał się jednym z kluczowych koncernów naftowo-energetycznych w całej Europie.

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu