Jak w czasie koronawirusa radzą sobie emeryci? "Seniorzy dość szybko przystosowują się do zmieniającej się sytuacji"

AIP
Emeryci przyznają, że kwarantanna niewiele zmieniła w ich dotychczasowym życiu.
Emeryci przyznają, że kwarantanna niewiele zmieniła w ich dotychczasowym życiu. Mariusz Kapala/ polska Press
W czasach izolacji społecznej większość seniorów radzi sobie samodzielnie. Deklarują, że nie potrzebuje pomocy podczas kwarantanny. - Bardziej niż pomoc seniorom przydałoby się towarzystwo drugiego człowieka- zwraca uwagę ekspert.

– Trzeba pamiętać, że emeryci zazwyczaj twierdzą, że radzą sobie w życiu dobrze i nie potrzebują żadnej pomocy. To grupa społeczna doświadczona życiowo, która wychodzi z założenia, że nie ma sensu obarczać swoimi problemami, czy potrzebami bliskich, żeby ich nie martwić lub nie zajmować czasu. Deklaracjom o „radzeniu sobie” warto jednak przyglądać się z dużą uwagą, zwłaszcza w dobie koronawirusa, gdy wszyscy mierzymy się z niepewnością, strachem, przygnębieniem – mówi Robert Majkowski, Prezes Funduszu Hipotecznego DOM. – Co dziesiąta osoba biorąca udział w naszej ankiecie przyznawała wprost, że bardziej niż pomoc przydałoby się towarzystwo drugiego człowieka – dodaje.

8 proc. seniorów twierdziło, że potrzebna im pomoc w sprzątaniu np. myciu okien, załatwianiu spraw urzędowych lub zakupach (tak odpowiedziało 7 proc.) lub pomoc medyczna (7 proc.). Co piąty senior biorący udział w ankiecie twierdzi, że najbardziej przeszkadza mu konieczność chodzenia z zakrytą twarzą. Dla 15 proc. emerytów najgorsze w obecnej sytuacji jest siedzenie w domu, a dla 14 proc. brak bezpośredniego kontaktu z bliskimi.

Co dziesiąty senior wskazywał na brak dostępu do lekarzy, kolejne 10 proc. mówiło o tym, że doskwiera im brak możliwości swobodnego przemieszczania się. Jednocześnie 17 proc. ankietowanych odpowiedziało, że w obecnej sytuacji nic im nie przeszkadza.

– Są dwa wskaźniki, które mogłyby wskazywać, że seniorzy, mimo iż są grupą społeczną najbardziej narażoną na konsekwencje płynące z obecności koronawirusa, dość szybko przystosowują się do zmieniającej się sytuacji. Po pierwsze 43 proc. z nich przyznaje, że ich życie nie zmieniło się zbytnio w obliczu zachodzących zmian i samej kwarantanny, po drugie co piąty senior deklaruje, że nic mu w obecnej sytuacji nie przeszkadza- mówi.

Co trzeci senior oszczędza podczas kwarantanny

35 proc. emerytów twierdzi, że w dobie pandemii, ich codzienne wydatki są mniejsze. W tej grupie są zarówno osoby, które wydają „raczej mniej” (24 proc.) oraz te, które zdecydowanie zaciskają pasa (11 proc.). Blisko 30 proc. seniorów przyznaje, że w obecnej sytuacji wydaje więcej pieniędzy niż przed pandemią. Część z nich deklaruje, że większe wydatki wiążą się z robieniem zapasów, a to z kolei wynika z niepewności o przyszłość.

Fundusz Hipoteczny DOM przeprowadził ankietę wśród osób powyżej 60 roku życia. Zapytał ich m.in. o to jak radzą sobie podczas kwarantanny, które rzeczy doskwierają im najbardziej oraz jak kształtują się ich wydatki. W tej ostatniej kwestii badanych można byłoby podzielić na trzy, niemalże równe, grupy. Pierwsza z nich deklarowała, że podczas kwarantanny oszczędza (35 proc.), druga, że wydaje wręcz więcej (30 proc.). Trzecia grupa to osoby, które nie zauważyły żadnej różnicy, żyją na tym samym poziomie i wydają podobne kwoty aniżeli przed pandemią (32 proc.).

Obejrzyj wideo:

Kontrola NIK: 1/3 żołnierzy wymagających szkolenia w ogóle go nie odbyła

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu