Jak zyskać przewagę na rynku pracy?

Materiał informacyjny Powiatowy Urząd Pracy w Jaworznie
Oficjalne wręczenie certyfikatów i spotkanie w ramach „Akademii Kompetencji"
Oficjalne wręczenie certyfikatów i spotkanie w ramach „Akademii Kompetencji"
Rynek pracy diametralnie się zmienia. Pracodawcy coraz częściej budują swoje zespoły w oparciu o kompetencje miękkie. Podejmują szereg działań, aby proces rekrutacyjny był szybszy i bardziej efektywny, co ma bezpośrednio przyczynić się do ograniczenia kosztów i zniwelowania rotacji wśród pracowników. Czy urząd pracy może wesprzeć pracodawców w tym procesie, a przede wszystkim – umożliwić znalezienie talentów, które wzbogacą jego zespół? Wychodząc naprzeciw potrzebom przedsiębiorców powstał autorski projekt pilotażowy pn.: „Certyfikacja kompetencji bazą stabilnego zatrudnienia” realizowany przez Powiatowy Urząd Pracy w Jaworznie.

Od pomysłu do realizacji

Pracodawcy zmagają się z niedoborem kompetencji miękkich wśród pracowników. Brakuje kandydatów wykazujących chęć do nauki i rozwoju. Natomiast otoczenie przedsiębiorstwa czy sytuacja rynkowa stwarzają nowe wyzwania, którym firmy muszą stawić czoła. Zdaniem przedsiębiorców kompetencje miękkie stają się równie ważne co umiejętności twarde. Bez nich nie sposób współpracować w grupie czy poszukiwać kreatywnych rozwiązań. Takie właśnie potrzeby zostały zauważone przez zespół pracowników Powiatowego Urzędu Pracy w Jaworznie na czele z Dyrektorem – Łukaszem Curyło, co stanowiło impuls do zainicjowania projektu.

I tak zrodziła się inicjatywa pod nazwą „Certyfikacja kompetencji bazą stabilnego zatrudnienia”, która z jednej strony zbada potrzeby pracodawców w zakresie kompetencji miękkich, a z drugiej stworzy rozwiązania upraszczające znalezienie pracowników o pożądanych kompetencjach. Pilotaż otrzymał aprobatę Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej i zyskał dofinansowanie w kwocie 578 600 złotych.

Przyjazny rynek pracy

Projekt rozpoczął się w 2022 roku i jednym z pierwszych było opracowanie modelowego programu badania kompetencji przy wykorzystaniu narzędzia, którego stworzenie zostało powierzone interdyscyplinarnemu zespołowi ekspertów (pracownicy HR, doradcy zawodowi, pedagodzy, psychologowie, headhunterzy). Ważnym elementem pracy nad narzędziem było przeprowadzenie wywiadów z pracodawcami, celem zdefiniowania problemów związanych z procesem rekrutacji oraz onboardingiem, a także zdiagnozowanie potrzeb i oczekiwań w zakresie zawartości aplikacji składanych przez kandydatów do pracy w procesie rekrutacji.

Wykorzystanie metody Design Thinking zapewniło pozyskanie kompleksowych informacji opartych na opiniach ludzi decydujących o zatrudnianiu pracowników, dzięki czemu narzędzie odpowiada na aktualne potrzeby rynku pracy. Wśród najbardziej pożądanych kompetencji na rynku pracy są: chęć dokształcania się, elastyczność, komunikacja, kreatywność, praca zespołowa i samoorganizacja. Powstał także wzór certyfikatu kompetencji, który zyskał aprobatę zarówno przedstawicieli samorządu, jak i biznesu.

Droga do certyfikatu czyli pierwsze efekty projektu

„Akademia Kompetencji” czyli wielki sprawdzian dla modelowego programu badania kompetencji! Cztery edycje i czterdzieści młodych osób, które poznały swoje mocne strony i zdobyły certyfikaty kompetencji! Absolwenci to osoby do 30 roku życia, które reprezentują grupę NEET (tj. nie uczą się, nie pracują i nie szkolą się). W akademii wykorzystano gry szkoleniowe, karty metaforyczne, testy diagnozujące oraz innowacyjne narzędzie. Z pewnością sporą dawką inspiracji były warsztaty przeprowadzone w Jaworznickim Laboratorium Biznesu – miejscu, w którym pasja przeradza się w biznes.

  • „Kurs kompetencji miękkich obdarzył nas nowymi doświadczeniami (…), był to czas pełen refleksji i udoskonalania siebie”,
  • „Zmieniło się moje podejście do urzędu pracy”,
  • „Pomysł Akademii to strzał w 10-tkę”.

To tylko niektóre opinie naszych absolwentów, którzy zgodnie potwierdzają, że udział w projekcie przyczynił się do budowania ich marki osobistej i podniósł ich świadomość o posiadanych kompetencjach. Jednocześnie podkreślili, iż takie rozwiązania powinny być wdrożone już na etapie edukacji szkolnej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu