Spis treści
W Polsce wkrótce zabraknie osób do pracy?
– Starzenie się społeczeństwa to trend obserwowany w wielu krajach na świecie, a jego konsekwencje dla rynku pracy są znaczące. Niedobór siły roboczej spowodowany zmianami demograficznymi może prowadzić do wzrostu zapotrzebowania na starszych pracowników – komentuje dla Strefy Biznesu Senior PR & CSR Specialist Grupa Pracuj S.A.
Z drugiej strony, nie brakuje raportów i analiz, z których wynika, że aktywizacja osób starszych, które są zdolne i chcą pracować, może być kluczowym elementem strategii łagodzenia skutków tego niedoboru. Wśród zalet osób starszych na rynku pracy przede wszystkim wymieniane są: doświadczenie zawodowe, umiejętności interpersonalne, czy wiedza specjalistyczna, które mogą być bardzo wartościowe dla pracodawców.
– Aktywizacja starszych pokoleń przyniesie wiele korzyści. Przede wszystkim, ta grupa może wpłynąć na zmniejszenie wspomnianego niedoboru pracowników, ale już sama różnorodność wiekowa w miejscu pracy może sprzyjać innowacyjności czy zrozumieniu potrzeb różnych grup klientów. Co jednak może się okazać szczególnie interesujące dla organizacji, starsi pracownicy często charakteryzują się większą stabilnością zatrudnienia i lojalnością wobec pracodawcy – zauważą Goreń.
Niska mobilność zawodowa starszych pracowników
Jak wynika z badania pracuj.pl, osoby w najstarszej badanej grupie wiekowej aktywnych pracowników (55-65 lat) w większości nie zmieniała pracy od ponad 10 lat (58 proc.). Jest to znacznie dłuższy okres stabilności zatrudnienia w porównaniu z młodszymi grupami wiekowymi, co odzwierciedla mniejszą mobilność zawodową wśród starszych pracowników.
– 14 proc. respondentów z pokolenia silver zmieniło pracę w okresie ponad 5 do 10 lat temu, 11 proc. w ciągu ostatnich 3 do 5 lat, a 7 proc. w ciągu ostatnich 1 do 2 lat. Znacznie mniejszy odsetek osób w wieku 55-65 lat zmieniał pracę w niedawnym okresie – decyzje o zmianie miejsca zatrudnienia są podejmowane przez nich znacznie rzadziej niż przez młodsze pokolenia. Tylko 1,7 proc. badanych silversów zmieniło pracę w ciągu ostatnich trzech miesięcy od momentu przeprowadzenia badania – wskazują autorzy badania.
– Dla 35 proc. przedstawicieli pokolenia silver już sama decyzja o zmianie pracy jest stresująca. Taki sam odsetek wskazuje na niepewność co do swojej pozycji na tle innych kandydatów. Istotne jest zatem, aby pracodawcy byli świadomi tych wyzwań i starali się je minimalizować, oferując wsparcie i jasne komunikaty na każdym etapie procesu rekrutacyjnego. A to się opłaci - aż 75 proc. badanych z tej grupy podkreśla, że w pracy cechuje ich wysokie zaangażowanie w wykonywane obowiązki – komentuje ekspertka.
Zdaniem autorów badania, w obliczu starzenia się społeczeństwa, starsi pracownicy mogą stanowić kluczowy zasób dla rynku pracy przyszłości. Polityki i strategie przedsiębiorstw powinny uwzględniać konieczność aktywizacji tej grupy, oferując elastyczne formy zatrudnienia, szkolenia i możliwości rozwoju, aby w pełni wykorzystać ich potencjał. Długoterminowo, podejście to może przynieść korzyści zarówno dla organizacji i gospodarki, jak i dla samych pracowników, poprawiając jakość życia i zwiększając integrację społeczną.
