Jak często i dlaczego zmieniamy pracę? „Podwyżka czy awans to często za mało". Pojawił się nowy trend na rynku pracy?

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
27 proc. Polaków deklaruje, że po raz ostatni zmienili pracę ponad 10 lat temu. Z drugiej strony co piąty badany dokonał zmiany zatrudnienia na przestrzeni ostatniego roku. Jednocześnie więcej niż co czwarty badany poszukuje nowej pracy lub planuje w najbliższym czasie zmienić obecną. – Znaczna część społeczeństwa jest otwarta na zmianę pracy, co odzwierciedla ewolucję naszych oczekiwań wobec zatrudnienia – komentuje dla nas Anna Goreń z Pracuj.pl. Jak firmy próbują zatrzymać pracowników?

Spis treści

Ponad połowa pracowników szuka nowej pracy po to, by więcej zarabiać.
20 proc. badanych dokonało zmiany pracy na przestrzeni ostatniego roku. Jednocześnie 85 proc. wskazuje, że są oni otwarci na nowe, ciekawe oferty pracy. Unsplash/ Van Tay Media

Ponad połowa pracowników szuka nowej pracy

Z najnowszego badania Pracuj.pl wynika, że coraz większa część społeczeństwa aktywnie rozważa zmianę miejsca zatrudnienia. Zdaniem autorów badania, zjawisko to pokazuje, jak bardzo zmieniły się nasze podejście i oczekiwania wobec pracy na przestrzeni ostatnich lat.

– Znaczna część społeczeństwa jest otwarta na zmianę pracy, co odzwierciedla ewolucję naszych oczekiwań wobec zatrudnienia. Pomimo iż 27 proc. ankietowanych nie zmieniało pracy od co najmniej dziesięciu lat, to aż 20 proc. z nich dokonało tej zmiany w ostatnim roku. Pokazuje to, że zainteresowanie nowymi możliwościami zawodowymi pozostaje wysokie, a Polacy podążają za swoimi marzeniami i potrzebami w tym obszarze – komentuje dla Strefy Biznesu Anna Goreń, Starsza specjalistka ds. PR i CSR w Pracuj.pl.

– Trend ten napędzają takie motywacje, jak chęć uzyskania lepszego wynagrodzenia, rozwoju osobistego, większej satysfakcji z pracy czy docenienia ze strony pracodawcy – dodaje.

Co ciekawe, z badania wynika, że 43 proc. badanych przyznaje, że wykonywana praca nie stanowi dla nich ważnego elementu życia, a jedynie źródło utrzymania. Ta sytuacja ma swoje odzwierciedlenie w liczbie osób poszukujących pracy. – Z danych wynika, że obecnie aż 44 proc. badanych poszukuje nowej pracy lub planuje zmianę. To wzrost w porównaniu do 41 proc., które notowaliśmy w zeszłym roku, przy czym największą gotowość do zmian wykazują młodzi ludzie: pracę planuje zmienić 56 proc. osób w wieku 18-24 lat i 54 proc. w wieku 25-34 lat – dodaje ekspertka.

Dlaczego Polacy zmieniają pracę?

Tutaj nie ma zaskoczenia. Powody, dla których Polacy poszukują pracy, pozostają stosunkowo niezmienne. Ponad połowa (52 proc) z nas rozgląda się za nowymi możliwościami zawodowymi po to, by więcej zarabiać. Pośród najważniejszych powodów pozostają:

  • brak możliwości rozwoju lub awansu w obecnym miejscu pracy (27 proc.),
  • poczucie bycia niedocenianym, które odczuwa 24 proc. badanych,
  • chęć zmiany branży lub zawodu (19 proc.),
  • zła atmosfera panująca w obecnej firmie (17 proc.).

Poza respondentami deklarującymi aktywne poszukiwanie nowego miejsca pracy, 85 proc. badanych wskazuje, że są otwarci na nowe, ciekawe oferty pracy, jeśli takie pojawiłyby się w najbliższych miesiącach. W tym wypadku zaobserwować możemy niewielki wzrost z poziomu 84 proc. respondentów otwartych na oferty w poprzednim pomiarze.

– Finanse i brak możliwości rozwoju to najczęstsze powody, przez które Polacy odchodzą z pracy. Jednak dziś sama podwyżka czy awans to często za mało dla pracowników – zwłaszcza jeśli są rozchwytywanymi specjalistami. Tu liczą się inne korzyści, niekoniecznie materialne, a związane np. z panującą w firmie atmosferą. Na rynku międzynarodowym już panuje wyścig o to, „kto da więcej” i pozyska, a potem utrzyma największe talenty – komentuje Sylvia Johnson, ekspert ds. umiejętności językowych i międzykulturowych w Preply.

Lokalizacja i dobra atmosfera w firmie ważniejsze niż wynagrodzenie?

Wśród Polaków, którzy nie poszukują aktywnie nowej pracy, przeważają ci, dla których obecne miejsce zatrudnienia w pełni odpowiada ich oczekiwaniom i potrzebom. Największą wagę przywiązują oni do lokalizacji – dla 46 proc. badanych pasuje ona idealnie, co w połączeniu z dobrą atmosferą w firmie (40 proc.) tworzy komfortowe środowisko pracy.

Na dalszych miejscach znalazły się relacje interpersonalne oraz dobre relacje z szefem. Ponadto, adekwatne wynagrodzenie i poczucie docenienia są kluczowe dla odpowiednio 29 proc. i 28 proc. pracowników, podkreślając, że aspekty finansowe i emocjonalne odgrywają dużą rolę w decyzji o pozostaniu na obecnym stanowisku. Przywiązanie do pracodawcy i chęć dalszego rozwoju w znanej sobie branży czy zawodzie, jak również możliwości awansu, są kolejnymi czynnikami, które sprawiają, że pracownicy wolą nie zmieniać pracy. Część badanych wskazuje, że na rynku po prostu brakuje odpowiednich dla nich ofert pracy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu