Spis treści

Czterodniowy tydzień pracy także w Polsce?
Idea skrócenia czasu, w którym wykonujemy obowiązki służbowe, budzi w Polsce coraz większe emocje. Ze wstępnych analiz dokonanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, że model 4-dniowego tygodnia pracy byłby łatwiejszy do wdrożenia niż skrócenie tygodniowego wymiaru godzin z 40 do 35. Szefowa resortu, Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, zapewnia, że w obu wariantach zachowalibyśmy obecny poziom wynagrodzeń.
– Z naszego badania wynika, że nawet 66 proc. Polaków jest za wprowadzeniem czterodniowego tygodnia pracy. Z kolei 19 proc. jest przeciwna takiemu rozwiązaniu – tłumaczy w rozmowie ze Strefą Biznesu Wojciech Mulik, ClickMeeting.
Jednocześnie nie ukrywa, że autorów zaskoczyła liczba osób przeciwnych czterodniowemu tygodniowi pracy. – Z pewnością wynika to z tego, że w wielu branżach jakiekolwiek skrócenie tygodnia pracy będzie wymagało wprowadzenia różnych rozwiązań – mówi i dodaje, że w części branż takie rozwiązanie wiązałoby się na pewno z koniecznością zatrudnienia dodatkowych pracowników.

Zdecydowana większość ankietowanych uważa, że pracujemy więcej niż Europejczycy
Nawet 70 proc. osób twierdzi, że pracujemy więcej, a 18 proc. sądzi, że tyle samo, co inni Europejczycy. Z kolei 8 proc. nie jest pewna swojej opinii, a zaledwie 5 proc. uważa, że jako naród pracujemy mniej niż inni.
– Dyskusja na temat czterodniowego tygodnia pracy dopiero się rozpoczęła ale sam fakt rozpoczęcia jest istotny, ponieważ zgodnie z naszym badaniem, nawet 7 na 10 Polaków uważa, że pracujemy więcej niż inni Europejczycy.
Czy 4-dniowy tydzień pracy wpłynąłby na poziom obciążenia obowiązkami zawodowymi? – Nawet 65 proc. Polaków przyznaje, ze z powodu skrócenia czasu pracy możemy odczuwać większą satysfakcję. Natomiast jednocześnie 30 proc. ankietowanych w naszym badaniu bierze pod uwagę fakt, że może się to wiązać z większą liczbą obowiązków do wykonania w ciągu dnia pracy – mówi.
Jednocześnie najwięcej, bo 53 proc. ankietowanych sądzi, że przy takim rozwiązaniu liczba naszych zadań do wykonania w trakcie dnia pozostałaby bez zmian. Jednak 29 proc. uważa, że ich liczba by się zwiększyła. Zdaniem 12 proc. badanych moglibyśmy mieć mniej obowiązków służbowych, natomiast 6 proc. nie ma zdania w tej kwestii. Pomocna w ograniczeniu ich ilości mogłaby być automatyzacja, która zdaniem 80 proc. badanych pomaga wykonywać zadania w firmach.
Z kolei 4 proc. ankietowanych sądzi, że utrudnia ona pracę, a zdaniem 8 proc. nie ma ona wpływu na wykonywanie obowiązków. Opinii w tej kwestii nie ma 8 proc. badanych pracowników.