Jest dodatkowe 77 milionów dla otwierających firmę. Sprawdź, jak skorzystać ze wsparcia

Zbigniew Biskupski AIP
Tomasz Holod
Najwięcej jest chętnych na preferencyjnie oprocentowane pożyczki. Biorą nawet 80 tys. zł i otwierają własną firmę, głównie świadczącą usługi albo działającą w branży budowlanej, usługowej albo informatycznej.

W 2016 r. w ramach programu „Wsparcie na starcie” udzielono 681 pożyczek w kwocie ponad 43,7 mln zł. Dzięki programowi udzielono 2 792 pożyczki, w tym 2 720 na podjęcie działalności gospodarczej oraz 72 na utworzenie miejsca pracy dla osoby bezrobotnej.

Łącznie na ten cel przeznaczono ponad 171,1 mln zł. Dodatkowe 77 mln zł właśnie do programu skierowała minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

W ramach programu „Wsparcie w starcie” można skorzystać z pomocy publicznej w jednej z trzech form. Przede wszystkim są to niskooprocentowane pożyczki na podjęcie działalności gospodarczej. Maksymalna kwota pożyczki to ponad 81 100,80 zł. Pożyczka udzielana jest na okres siedmiu lat.

Obejrzyj:
Będzie specjalna ustawa o kredytach hipotecznych. Sprawdź czy będziesz miał szanse na pożyczkę i czy skończy się ryzyko kredytów walutowych

Ponadto - niskooprocentowane pożyczki na tworzenie nowych miejsc pracy dla osób bezrobotnych. Maksymalna kwota pożyczki to ponad 24 330,24zł. Są też bezpłatne szkolenia i doradztwo dla pożyczkobiorców.

Z pożyczki na podjęcie działalności gospodarczej mogą skorzystać absolwenci szkół i wyższych uczelni, studenci ostatnich lat studiów oraz bezrobotni.

O pożyczkę na tworzenie nowych miejsc pracy ubiegać się mogą absolwenci szkół i wyższych uczelni, studenci ostatnich lat studiów, bezrobotni, w tym pożyczkobiorcy korzystający z pożyczek na podjęcie działalności gospodarczej (po co najmniej 3 miesiącach spłacania rat kapitałowo-odsetkowych), a także podmioty prowadzące działalność gospodarczą, żłobki i kluby dziecięce, niepubliczne szkoły i przedszkola.

Pożyczki udzielane są za pośrednictwem pośredników finansowych. Działają oni na terenie całego kraju, który podzielony został na regiony i makroregiony. Dzięki temu zapewniono łatwy dostęp do programu.

Lista pośredników finansowych wraz z danymi kontaktowymi zamieszczona jest na stronie internetowej www.wsparciewstarcie.bgk.pl.

Kto już wziął pieniądze

66,4 proc. pożyczkobiorców to osoby bezrobotne. Ponad 27 proc. z nich to absolwenci szkół i wyższych uczelni, a 6,1 proc. to studenci ostatnich lat studiów.

Na wzięcie pożyczki najczęściej decydują się osoby w wieku 30 lat i więcej – ponad 48 proc. W większości pożyczkobiorcami są mężczyźni (58,8 proc.). Pożyczki przeznaczane są najczęściej na otwarcie działalności usługowej (1552 umów) oraz handlu (730 umów).

Firmy otwierane są także w branży budowniczej, produkcyjnej, transportowej czy IT.

Na naszych oczach jasełka dla gawiedzi przekształcają się w szlachetne przedsięwzięcie. Przekonaj się jak i komu to służy

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu