Jest projekt ustawy wiatrakowej. Co z odległością instalacji od zabudowań?

Agnieszka Kamińska
Opracowanie:
Nowe przepisy zniosą dotychczasową zasadę 10H, która określała dotychczasową minimalną odległość wiatraków od zabudowań
Nowe przepisy zniosą dotychczasową zasadę 10H, która określała dotychczasową minimalną odległość wiatraków od zabudowań 123 rf
Projekt nowelizacji ustawy o inwestycjach w elektrownie wiatrowe przewiduje, że minimalna odległość wiatraków od zabudowań na lądzie wyniesie 500 metrów. Nowe przepisy umożliwią także lokalizowanie elektrowni wiatrowych na podstawie Zintegrowanego Planu Inwestycyjnego.

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt nowelizacji ustawy dotyczącej inwestycji w elektrownie wiatrowe oraz niektórych innych ustaw. Ministerstwo Klimatu i Środowiska, będące autorem tych zmian, w ocenie skutków regulacji podkreśliło, że nowe przepisy zniosą dotychczasową zasadę 10H, która określała minimalną odległość wiatraków od zabudowań oraz form ochrony przyrody.

Nowa minimalna odległość

W myśl nowelizacji, minimalna odległość między instalacjami lądowych elektrowni wiatrowych (LEW) a zabudową mieszkaniową wyniesie 500 metrów. Resort klimatu, powołując się na szacunki Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (PSEW), zaznaczył, że zmniejszenie minimalnej odległości z 700 metrów do 500 metrów może znacząco zwiększyć potencjał nowych projektów wiatrowych na lądzie.

"Wprowadzenie odległości 500 metrów oznacza szansę na budowę ponad 10 GW nowych wiatraków na lądzie do 2030 roku. To z kolei przekłada się na zwiększenie potencjału wzrostu mocy zainstalowanej w LEW o około 6 GW do 2030 roku" – stwierdzono w OSR.

Zintegrowany Plan Inwestycyjny

Nowe przepisy mają również na celu uregulowanie możliwości lokalizowania elektrowni wiatrowych na podstawie Zintegrowanego Planu Inwestycyjnego, który jest szczególnym rodzajem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Dzięki temu będzie można precyzyjniej planować i realizować inwestycje w sektorze energetyki wiatrowej, co ma przyczynić się do zwiększenia efektywności i optymalizacji procesów inwestycyjnych.

Nowelizacja ustawy to krok ku większemu wykorzystaniu energii wiatrowej w Polsce, co jest zgodne z celami klimatycznymi i dążeniem do zwiększenia udziału odnawialnych źródeł energii w krajowym miksie energetycznym.

Źródło: PAP

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu