Już trzeba płacić podatek od sprzedaży detalicznej

Zbigniew Biskupski AIP
Mikołaj Suchan
Udostępnij:
Od dziś, czwartku 1 września br. obowiązuje ustawa o podatku od sprzedaży detalicznej. Zgodnie z tym aktem prawnym przedmiotem opodatkowania jest miesięczny przychód ze sprzedaży detalicznej, czyli sprzedaży dokonywanej na rzecz konsumentów, a więc osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych.

Przychód ze sprzedaży detalicznej nie będzie obejmował należnego podatku VAT. W podstawie opodatkowania nie będzie uwzględniana sprzedaż na rzecz przedsiębiorców. Ustawa przewiduje kwotę wolną od opodatkowania na poziomie 17 mln zł miesięcznie. Podatnicy, którzy przekroczą tę kwotę, będą płacili podatek i będą musieli złożyć deklarację podatkową.

Podatek od sprzedaży detalicznej jest podatkiem progresywnym. Obowiązują dwie stawki i dwa progi podatkowe: 0,8 proc. od nadwyżki przychodu w przedziale od 17 do 170 mln zł miesięcznie i 1,4 proc. od nadwyżki przychodu ze sprzedaży przekraczającej 170 mln zł miesięcznie.

Płatnikami nowego podatku są sprzedawcy detaliczni dokonujący zbycia towarów. Zapłacony przez nich podatek stanowi u nich koszt uzyskania przychodu w podatku dochodowym.

Zgodnie z ustawą, z nowego podatku wyłączona jest sprzedaż detaliczna m.in.: węgla kamiennego, gazu ziemnego (gazu przeznaczonego do butli gazowych) i olejów napędowych używanych do celów opałowych. Nowy podatek również nie dotyczy m.in. leków oraz wyrobów medycznych refundowanych ze środków publicznych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Strefa Biznesu
Dodaj ogłoszenie