Już w październiku największa konferencja samorządowa w kujawsko –pomorskiem – „Czas na regiON”. Zapraszamy do Torunia

Justyna Wojciechowska-Narloch
Justyna Wojciechowska-Narloch
Do Torunia zaprasza jego prezydent Michał Zaleski oraz wojewoda Mikołaj Bogdanowicz. Tu na zdjęciu z premierem Mateuszem Morawieckim
Do Torunia zaprasza jego prezydent Michał Zaleski oraz wojewoda Mikołaj Bogdanowicz. Tu na zdjęciu z premierem Mateuszem Morawieckim Agnieszka Bielecka
Wszyscy, którym bliska jest idea samorządu, nie mogą obojętnie przejść obok wydarzenia zaplanowanego na 19 i 20 października 2022 roku w Toruniu. To I Konferencja Samorządowa "Czas na regiON" organizowana przez lidera na rynku mediów lokalnych Polska Press Grupa. Trwa sprzedaż biletów na to wydarzenie.

Konferencja samorządowa „Czas na regiON” to multitematyczne wydarzenie skierowane do samorządowców, pracowników jednostek samorządu terytorialnego wszystkich szczebli, przedstawicieli instytucji, organizacji i spółek samorządowych, przedstawicieli administracji publicznej z całej Polski oraz każdego zainteresowanego tematyką samorządową.
Rozpoczęła się już sprzedaż biletów na konferencję "Czas na regiON". Można je kupić poprzez stronę internetową czasnaregion.pl - wystarczy kliknąć "kup bilet". Na stronie znajdują się także wszelkie niezbędne informacje dla uczestników konferencji. Cena biletu to 499 złotych - obejmująca udział w dwóch dniach konferencji (22 wykłady). Organizator przygotował 200 miejsc.

Gospodarze zapraszają do Torunia

Kluczowymi partnerami konferencji „Czas na regiON” są marszałek województwa Piotr Całbecki, wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz oraz prezydent Torunia Michał Zaleski. Oni najlepiej wiedzą, czym jest samorządność, budowanie lokalnych marek i dbanie o własną tożsamość. Swoimi doświadczeniami i wiedzą podzielą się także przedstawiciele rządu, opiniotwórczych organizacji, ogólnopolscy eksperci, cenieni wykładowcy oraz samorządowcy z różnych regionów Polski.

- Samorządy – gminy, powiaty i województwa – spełniają pokładane w nich nadzieje. Można nawet powiedzieć, że spełniają je z nadwyżką – mówi Piotr Całbecki, marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego. - To one przeprowadzają rzeczywistą, widoczną dziś na każdym kroku, modernizację kraju w wymiarze infrastrukturalnym, funkcjonalnym, społecznym, a nawet mentalnym. To one odpowiadają za mądre inwestowanie solidnej części środków unijnych i związane w tym przemiany, które dokonały się w naszych miastach i wsiach, w naszym poziomie życia, a także w naszym myśleniu o nas jako członkach wspólnoty, o naszych powinnościach w niej i prawach. To one wytyczają kierunki, rozwiązują problemy, wprowadzają innowacje, zachęcają do partycypacji.

Piotr Całbecki zaznacza, że te sukcesy nie wzięły się znikąd. Stoją za nimi ludzie – samorządowcy. Odpowiedzialni, pragmatyczni, odważni, zaangażowani, wsłuchujący się w potrzeby mieszkańców – radni, wójtowie, burmistrzowie, prezydenci miast, członkowie zarządów województw.

- Kluczem do rozwoju regionów są przede wszystkim otwarte głowy, umiejętność wykorzystania potencjału, systemy wsparcia osób potrzebujących oraz współpraca i zaangażowanie samorządowców i mieszkańców, dlatego już dziś pragnę zaprosić Państwa do Torunia na konferencję „Czas na region” – mówi marszałek Całbecki. - Jestem przekonany, że prowadzone dyskusje będą okazją do wymiany wiedzy i doświadczeń, a także motywacją do poszukiwań kolejnych działań stymulujących lokalną aktywność oraz nowatorskich rozwiązań problemów, z którymi zmagają się jednostki samorządu terytorialnego. Serdecznie zapraszam do udziału!

Wicewojewoda kujawsko-pomorski Józef Ramlau podkreśla, że w zasady ustrojowe państwa polskiego wpisana jest decentralizacja. Zapewniają ją szerokie kompetencje samorządów, od których zależy wiele spraw ważnych dla obywateli. Dlatego też rozwój samorządu terytorialnego w Polsce jest w interesie nas wszystkich, nie tylko samorządowców, ale również administracji państwowej.

- Rząd wspiera działania samorządu na licznych polach, między innymi realizując programy dotyczące rozwoju infrastruktury, polityki społecznej, oświaty czy sportu. Dobra współpraca pomiędzy lokalnymi wspólnotami a władzami państwowymi daje efekty w postaci nowych dróg, sieci wodociągowych, szkół, przedszkoli, klubów seniora i wielu innych przedsięwzięć. Wszystkie one przekładają się na lepszy poziom życia mieszkańców i stwarzają solidne perspektywy rozwojowe dla gmin – przekonuje Józef Ramlau.

I dodaje:

- Cieszę się, że z inicjatywy Polska Press Sp. z o.o. odbędzie się w Toruniu konferencja samorządowa „Czas na regiON”. To znakomita okazja, aby nie tylko podsumować dotychczasową współpracę rządu z władzami lokalnymi, ale również zastanowić się nad perspektywami samorządu w Polsce. Zachęcam do udziału w tym forum, do wymiany doświadczeń, które z pewnością zaowocują dobrymi rozwiązaniami na przyszłość. Zapraszam do naszego pięknego województwa kujawsko-pomorskiego!

A tak do Torunia zaprasza Michał Zaleski, jego prezydent.

- Blisko 800-letni Toruń wita serdecznie w swoich murach uczestników konferencji „Czas na regiON”. Otwieramy przed Państwem gościnne bramy naszego pięknego miasta, wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO – mówi prezydent. - Opowiadamy z dumą o urodzonym w Toruniu blisko 550 lat temu Mikołaju Koperniku. Zachęcamy do spacerów po zabytkowych uliczkach i placach, do chłonięcia niepowtarzalnej atmosfery średniowiecznej starówki, ale i odwiedzenia nowoczesnych, zrewitalizowanych rejonów miasta. Częstujemy pysznymi piernikami i z niecierpliwością czekamy na konferencyjne spotkania, rozmowy i dyskusje z Państwem.

Michał Zaleski przekonuje też, że we współczesnym świecie kwestią kluczową, także w życiu samorządu terytorialnego, staje się przepływ informacji i umiejętność wyławiania z ogromnego zasobu treści, jaki każdego dnia dociera do nas za pośrednictwem mediów, tego, co ważne i wartościowe, co może być wsparciem rozwoju lokalnego. Na wagę złota jest dziś samorządowiec, który w miliardach bitów potrafi znaleźć informacje o ciekawych, wartych naśladowania pomysłach i rozwiązaniach komunalnych, godnych uwagi projektach społecznych czy zewnętrznych źródłach finansowania działań lokalnych. Ta wiedza jest dziś niezbędna w rozwoju, decyduje o tym, jakie miejsce zajmiemy w nieuchronnej rywalizacji miast i regionów o przyciągniecie uwagi inwestorów, turystów, a przede wszystkim o spełnienie oczekiwań mieszkańców.
Prezydent jest przekonany, że konferencja „Czas na regiON” to inicjatywa znakomicie wpisująca się w potrzebę wymiany informacji pomiędzy tymi, którzy pracują w samorządzie terytorialnym, jak i szeroką paletą instytucji naukowych, organizacji pozarządowych i firm eksperckich, które działają w jego otoczeniu. To forum spotkania ludzi doświadczonych i zainteresowanych życiem miast i gmin, ale też miejsce dyskusji o aktualnych problemach i wyzwaniach samorządu lokalnego.

- Tu, w Toruniu, chcemy mówić o tym, co się nam udało, z czego jako samorządowcy jesteśmy dumni, ale także o naszych trudnych doświadczeniach, o przeszkodach w rozwoju i realizacji powierzonych nam zadań, oraz o poszukiwaniu wartościowych pomysłów i rozwiązań samorządowych, zgodnych z nowoczesnymi trendami i potrzebami społecznymi. Chcemy dzielić się wiedzą, ale i czerpać z doświadczenia innych – tłumaczy Michał Zaleski.

- Serdecznie zapraszam do udziału w konferencji Czas na regiON, wierząc, iż przeżyjecie w Państwo naszym mieście wspaniałe, inspirujące spotkania i chwile, które zaowocują nowymi celami w Waszej aktywności samorządowej, naukowej, medialnej czy biznesowej – dodaje prezydent Torunia.

Lista ekspertów coraz dłuższa

Samorząd to precyzyjny organizm, który dla dobra nas wszystkich musi właściwie działać. A czy może działać wzorcowo? Tu szereg podpowiedzi i cennych rad dać mogą prelegenci, którzy wezmą udział w I Konferencji Samorządowej „Czas na regiON” w Toruniu. Ich lista wciąż się wydłuża, ale wiemy już na pewno, że swoją wiedzą i doświadczeniem z samorządowcami podzielą się prawdziwi eksperci. Będą to:

  • Marcin Skowron - radca generalny w Departamencie Unii Europejskiej i Współpracy Międzynarodowej w Urzędzie Zamówień Publicznych z 17-letnim doświadczeniem w zamówieniach publicznych oraz 15-letnim doświadczeniem w zakresie zrównoważonej polityki zamówień publicznych.
  • Elżbieta Siemiątkowska - dyrektorka Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego. W samorządzie zajmuje się wdrażaniem funduszy europejskich na rzecz rozwoju obszarów wiejskich.
  • Michał Rydzewski - zastępca dyrektora Narodowego Centrum Kultury ds. Profesjonalizacji i Wsparcia Sektora Kultury. Nadzoruje programy dotacyjne i szkoleniowe NCK, zajmuje się cyfryzacją domów kultury.
  • Elżbieta Piniewska - przewodnicząca Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Członkini Zgromadzenia Ogólnego Związku Województw RP. Zasiada w sejmiku od 2010 roku, posiada honorowy tytuł profesora oświaty.
  • Marcin Śpiewak - projektant z 20-letnim stażem w branży IT. Lider zespołu Laboratorium User Experience w Sieci Łukasiewicz Poznański Instytut Technologiczny.
  • Kamila Radziecka - menadżerka, praktyczka, członkini zespołów i grup eksperckich związanych ze środkami europejskimi i rozwojem regionalnym. Związana z procesami wykorzystywania funduszy europejskich na potrzeby finansowania rozwoju gospodarczego i regionalnego.
  • Jacek Brygman - wójt Gminy Cekcyn w Borach Tucholskich, członek Rady Ekspertów ds. Optymalizacji Inwestycji Drogowych oraz członek Zespołu Finansów KWRiST.
  • Mieczysław Kieca - prezydent miasta Wodzisławia Śląskiego,  wiceprzewodniczący Związku Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego.
  • Leszek Kuliński - wójt Gminy Kobylnica od 1998 roku, przewodniczący Zarządu Stowarzyszenia Gmin Przyjaznych Energii Odnawialnej.
  • Mariola Soczyńska - dyrektorka Wydziału Sportu i Rekreacji Urzędu Miasta Torunia, wiceprzewodnicząca Komisji Sportu Związku Miast Polskich.

Warto dodać, że wśród prelegentów znajdą się też przedstawiciele ministerstw i urzędów administracji rządowej, samorządowcy-praktycy, naukowcy z renomowanych uczelni, a także niezależni eksperci. Dla wszystkich, którzy chcą być na bieżąco, organizator uruchomił zapisy do newslettera. Aby się zapisać i otrzymywać regularnie aktualne wiadomości o konferencji wystarczy kliknąć poniżej i wypełnić krótki formularz.

O czym będzie mowa?

Konferencja potrwa dwa dni – to 19 i 20 października, czyli środa i czwartek. Rozpocznie się ona o godz. 10, a już 30 minut później wystartuje panel dotyczący czynników wpływających na życie mieszkańców lokalnej społeczności. O godz. 12 rozpoczną się prelekcje związane z trzema ścieżkami tematycznymi: promocja i komunikacja, gospodarka i finanse oraz administracja i sprawy społeczne. O czym będzie mowa? Między innymi o tworzeniu przyjaznych odbiorcom strony internetowych, migracjach i polityce prorodzinnej gmin, wykorzystaniu potencjału gminnych ośrodków kultury oraz systemach wsparcia dla osób niesamodzielnych i w podeszłym wieku.
Drugiego dnia uczestnicy rozmawiać będą o odpadach komunalnych, Polskim Ładzie i promocji gmin. Przedstawiony zostanie też TOP 10 najczęściej popełnianych przez samorządy błędów w komunikacji i promocji. Tematem zamykającym konferencję będzie: Trendy społeczne, ekonomiczne, technologiczne i ekonomiczne, które wpływają na przyszłość gmin.
Uczestnicy konferencji będą mogli przemieszczać się pomiędzy salami, a tym samym dowolnie kształtować swoją ścieżkę tematyczną, zgodnie z własnymi potrzebami i zainteresowaniami. Ponadto wszyscy spotkają się na panelach otwierających i zamykających każdy dzień konferencji z udziałem gości specjalnych.

Organizatorem konferencji jest największa grupa mediowa w Polsce, lider na rynku mediów lokalnych -Polska Press Grupa, wydawca 20 dzienników i właściciel 23 serwisów regionalnych. Nad jakością merytoryczną wydarzenia czuwa Rada Programowa, pod kierownictwem organizatora Polska Press Grupa z udziałem partnerów strategicznych. Są nimi: Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy, Województwo Kujawsko-Pomorskie i Miasto Toruń.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Już w październiku największa konferencja samorządowa w kujawsko –pomorskiem – „Czas na regiON”. Zapraszamy do Torunia - Nowości Dziennik Toruński

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu