Kartami płacimy jak szaleni. Śednia transakcja wzrosła do 149 zł

Zbigniew Biskupski AIP
Anatol Chomicz
Z cyklicznego raportu Narodowego Banku Polskiego kartach płatniczych wynika, że najdynamiczniej rośnie liczba i wielkość transakcji, które opłacamy kartami z funkcją zbliżeniową.

Jak wyliczył Narodowy Bank Polski (NBP) w III kwartale 2016 r. pojedyncza transakcja dokonana przy użyciu karty płatniczej wynosiła ok. 149 zł, czyli była wyższa niż w poprzednim kwartale (145 zł). Karta płatnicza posłużyła na przestrzeni kwartału do realizacji średnio 28 transakcji, zarówno gotówkowych, jak i bezgotówkowych (analogicznie jak w poprzednim kwartale).

Według danych z banków, w III kwartale 2016 r. przy użyciu kart przeprowadzono 818 mln transakcji bezgotówkowych, co w porównaniu do poprzedniego kwartału stanowiło wzrost o 0,7 proc.
W III kwartale 2016 r. transakcje bezgotówkowe stanowiły 80,7 proc. łącznej liczby transakcji kartami, gdy pozostałe 19,3 proc. stanowią transakcje gotówkowe czyli wypłaty z bankomatów, kas banku lub wypłaty sklepowe tj. cash back. Wartość transakcji bezgotówkowych wyniosła 55,9 mld zł. Karta płatnicza została wykorzystana do realizacji płatności bezgotówkowych średnio 23 razy. Pojedyncza płatność bezgotówkowa wynosiła średnio 68 zł (w poprzednim kwartale 67 zł).

Terminal za każdym rogiem

Jak komunikuje NBP, na rynku akceptacji kart płatniczych zachodzą pozytywne zmiany. Przełomowym momentem w rozwoju sieci akceptacji w Polsce jest przekroczenie pułapu pół miliona udostępnionych terminali POS. Na koniec września 2016 r. liczba terminali POS w Polsce wynosiła 513 tys., czyli w kwartale przybyło 15,9 tys. nowych urządzeń, co stanowi wzrost o 3 proc.. Na przestrzeni III kwartału 2016 r., liczba działających akceptantów zwiększyła się do poziomu 213 tys. (wzrost o 3 proc.). Nastąpił także wzrost liczby punktów handlowo-usługowych, które są przystosowane do akceptacji kart płatniczych. Na koniec września 2016 r. było ich 405,3 tys., czyli w porównaniu do czerwca 2016 r. więcej o 15,9 tys. (wzrost o 4 proc.).
Na koniec III kwartału 2016 r. znajdowało się na rynku polskim 36,3 mln kart płatniczych, to jest o 539 tys. kart więcej niż w czerwcu 2016 r. (wzrost o 1,5 proc.).

Ponad 150 miliardów złotych!

Odnotowano dalszy wzrost liczby kart z funkcją płatności zbliżeniowych. Na koniec września 2016 r. było ich 28,8 mln szt. Udział kart płatniczych z funkcją zbliżeniową odnotowano na rekordowo wysokim poziomie, tj. 79,3 proc.
W III kwartale 2016 r. odnotowano nieznaczny wzrost liczby transakcji przeprowadzonych przy użyciu kart płatniczych. Po raz kolejny, odnotowano ponad 1 miliard transakcji na przestrzeni kwartału (podobnie jak w kwartale poprzednim). Przeprowadzone przy użyciu kart transakcje łącznie stanowiły wartość 151,2 mld zł, czyli o 4,3 mld zł więcej niż w II kwartale 2016 r.

Czytaj też:
Rekruter dzwoni z konkurencyjną ofertą pracy? Sprawdź, o ile wyższego wynagrodzenia można wymagać za zmianę pracodawcy

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu