Kiedy skończy się epidemia koronawirusa? W Polsce chorych ma być 10 tys. Szczyt w maju. Nowa prognoza i analiza ExMetrix 26.04.2020

Dorota Niećko
Dorota Niećko
Kiedy skończy się epidemia koronawirusa?
Kiedy skończy się epidemia koronawirusa?
Chorych będzie 10 tys., może nawet 12 tys. Szczyt zachorowań przypadnie 25 kwietnia. Eksperci Exmetrix przygotowali model prognostyczny dla epidemii SARS-CoV-2. Oto ich najnowsze prognozy dotyczące koronawirusa w Polsce. Szczyt epidemii 25 kwietnia należy rozumieć jako datę, kiedy powinniśmy obserwować wyraźne zahamowanie przyrostu krzywej. Ale według najnowszej reestymacji Exmetrix, będzie 20 proc. więcej wykrytych zarażeń COVID-19 niż prognozowano wcześniej. Analitycy odkryli, że rozwój epidemii oraz liczba zgonów jest najbardziej skorelowana z liczbą ludzi starszych oraz ze wskaźnikami otyłości. Sprawdzalność ich prognoz wynosi do tej pory 95,5 proc.

Po raz pierwszy eksperci z firmy Exmetrix, zajmujący się na co dzień analizą i prognozami gospodarczymi i społecznymi przedstawili w marcu. Wtedy obliczyli, że w szczycie epidemii w Polsce będzie 9 tys. zarażonych koronawirusem osób, a szczyt ten przypadnie ok. 20 kwietnia. Na początku kwietnia ponownie przeanalizowali dane, dodali nowe dane - np. informacje o epidemii z innych krajów, kondycję naszej służby zdrowia.

AKTUALIZACJA
ExMetrix wydał zaktualizowaną prognozę zachorowań na koronawirusa wraz z wyznaczeniem szczytu zachorowań. Zobaczcie koniecznie

Kiedy skończy się epidemia koronawirusa w Polsce

Ważne było też to, że w Polsce wprowadzono nowe restrykcje, m.in. dystans społeczny, co spowalnia rozprzestrzenianie się wirusa. Nadal mowa była o szczycie z 9 tys. zachorowań, ale nieco później - 25 kwietnia. Najnowsza analiza Exmetrix z 16 kwietnia 2020 mówi juz jednak o 10 a nawet 12 tysiącach zachorowań w szczycie, który nastąpi 25 kwietnia 2020. Na dodatek skorelowano liczbę chorych z liczbą osób starszych w społeczeństwie oraz osób otyłych. Oto najnowsza analiza Exmetrix:

"Nowe dane spływające do ExMetrix na temat rozwoju epidemii w poszczególnych krajach, pozwoliły na doprecyzowanie modelu z którego wynika, że maksymalna ilość wykrytych zakażeń wzrośnie z ok 10 tys. do 12 tys. Bez zmian pozostaje 25 kwietnia jako data kiedy powinniśmy obserwować wyraźne zahamowanie przyrostu krzywej. Jednocześnie pozytywna informacja jest taka, że liczba testów potrzebnych do wykrycia jednego zakażenia wzrosła z 19 do 21 (liczba wszystkich dotychczas przeprowadzonych testów odniesiona do liczby wykrytych zakażeń). Jeżeli ta tendencja się utrzyma, to oznaczać będzie stopniowe rozrzedzanie osób zakażonych w całej populacji. Taka tendencja od kilku dni utrzymuje się w Czechach.

- Z naszych analiz od początku jasno wynika, że kluczowych czynnikiem wpływających na liczbę zarażeń jest ścisłe przestrzeganie przyjętych ograniczeń – twierdzi Ryszard Łukoś główny analityk ExMetrix.

Po raz pierwszy w historii na giełdzie surowcowej w USA cena za baryłkę ropy była na minusie. Czy to znaczy, że inwestorzy będą dopłacać do ropy, a w stacjach paliw będziemy tankowali za darmo? A może chociaż będziemy znów płacić grosze? Po prostu kliknij w ten tekst a dowiesz się więcej.

Jednocześnie spółka ExMetrix prowadzi analizy dla innych krajów, z których wynika, że rozwój epidemii oraz liczba zgonów wywołanych wirusem jest najbardziej skorelowana liczbą ludzi w poszczególnych grupach wiekowych oraz ze wskaźnikami otyłości.

- Włochy i Hiszpania są krajami z dużym odsetkiem osób starszych. Wielka Brytania i USA są bardziej otyłe – mówi Ryszard Łukoś.

Wg danych Banku Światowego prawie 37 proc. kobiet i 35 proc. mężczyzn w USA cierpi z powodu nadwagi. W Chinach to odpowiednio 6,5 proc. i 5,9 proc. Pomimo tego, że społeczeństwo amerykańskie wydaje się stosunkowo młode (jedynie 3,9 proc. populacji powyżej 80 roku życia, to i tak jest to 2 razy więcej niż w Chinach gdzie udział ludzi powyżej 80 lat to zaledwie 2 proc. W Hiszpanii to aż 6,1 proc.a we Włoszech 7 proc.

Jak te dane wyglądają w Polsce?
Otyłość kobiety - 22.2%
Otyłość mężczyźni - 23.7%
Nadwaga (bez rozróżniania płci) - 58.3%
Osoby 80 plus - 4.4%
Średnia wieku w latach - 42.2

Musisz to znać

Oto prognozy rozprzestrzeniania się koronawirusa w Polsce

  • 18 kwietnia - 8800 chorych/zarażonych
  • 19 kwietnia - 9097
  • 20 kwietnia - 9374
  • 21 kwietnia - 9631

Co ma wpływ na rozwój epidemii w poszczególnych krajach wg analityków Exmetrix?

  • Dotychczasowy przebieg pandemii w wielu krajach
  • Czynniki meteorologiczne
  • Stan opieki zdrowotnej w danym kraju
  • Stan kondycji zdrowotnej społeczeństwa, ze szczególnym uwzględnieniem czynników ryzyka takich jak, choroby onkologiczne, kardiologiczne, cukrzyca i otyłość
  • Strukturę demograficzną społeczeństwa. Szczególnie zwracaliśmy uwagę na odsetek ludzi w podeszłym wieku
  • Poziom restrykcji stosowanych przez władze i przestrzeganie ich przez obywateli

ExMetrix to spółka zajmująca się prognozowaniem ekonomicznym i społecznym, która tworzy oprogramowanie wykorzystujące najnowsze modele statystyczne i numeryczne oparte o Machine Learning, Sztuczną Inteligencję i Sieci Neuronowe. ExMetrix daje dostęp do gotowych modeli statystycznych i predykcyjnych oraz umożliwia tworzenie własnych modeli, bazując na 80 milionach strumieni danych dostępnych w systemie lub na dowolnych zbiorach własnych danych. Z ExMetrix korzysta kilkadziesiąt organizacji różnej wielkości, m.in. Grupa Azoty. Oprogramowanie wykorzystywane jest również do edukacji studentów na UEK i UMCS. Współzałożycielami i inwestorami ExMetrix są Grzegorz Błażewicz i Konrad Pawlus, założyciele spółki SALESmanago, wiodącej na świecie firmy zajmującej się Big Data, Customer Experience i Marketing Automation.

Obejrzyj dokładnie

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu