Po raz pierwszy eksperci z firmy Exmetrix, zajmujący się na co dzień analizą i prognozami gospodarczymi i społecznymi przedstawili w marcu. Wtedy obliczyli, że w szczycie epidemii w Polsce będzie 9 tys. zarażonych koronawirusem osób, a szczyt ten przypadnie ok. 20 kwietnia. Na początku kwietnia ponownie przeanalizowali dane, dodali nowe dane - np. informacje o epidemii z innych krajów, kondycję naszej służby zdrowia.
AKTUALIZACJA
ExMetrix wydał zaktualizowaną prognozę zachorowań na koronawirusa wraz z wyznaczeniem szczytu zachorowań. Zobaczcie koniecznie
Kiedy skończy się epidemia koronawirusa w Polsce
Ważne było też to, że w Polsce wprowadzono nowe restrykcje, m.in. dystans społeczny, co spowalnia rozprzestrzenianie się wirusa. Nadal mowa była o szczycie z 9 tys. zachorowań, ale nieco później - 25 kwietnia. Najnowsza analiza Exmetrix z 16 kwietnia 2020 mówi juz jednak o 10 a nawet 12 tysiącach zachorowań w szczycie, który nastąpi 25 kwietnia 2020. Na dodatek skorelowano liczbę chorych z liczbą osób starszych w społeczeństwie oraz osób otyłych. Oto najnowsza analiza Exmetrix:
"Nowe dane spływające do ExMetrix na temat rozwoju epidemii w poszczególnych krajach, pozwoliły na doprecyzowanie modelu z którego wynika, że maksymalna ilość wykrytych zakażeń wzrośnie z ok 10 tys. do 12 tys. Bez zmian pozostaje 25 kwietnia jako data kiedy powinniśmy obserwować wyraźne zahamowanie przyrostu krzywej. Jednocześnie pozytywna informacja jest taka, że liczba testów potrzebnych do wykrycia jednego zakażenia wzrosła z 19 do 21 (liczba wszystkich dotychczas przeprowadzonych testów odniesiona do liczby wykrytych zakażeń). Jeżeli ta tendencja się utrzyma, to oznaczać będzie stopniowe rozrzedzanie osób zakażonych w całej populacji. Taka tendencja od kilku dni utrzymuje się w Czechach.
- Z naszych analiz od początku jasno wynika, że kluczowych czynnikiem wpływających na liczbę zarażeń jest ścisłe przestrzeganie przyjętych ograniczeń – twierdzi Ryszard Łukoś główny analityk ExMetrix.
Jednocześnie spółka ExMetrix prowadzi analizy dla innych krajów, z których wynika, że rozwój epidemii oraz liczba zgonów wywołanych wirusem jest najbardziej skorelowana liczbą ludzi w poszczególnych grupach wiekowych oraz ze wskaźnikami otyłości.
- Włochy i Hiszpania są krajami z dużym odsetkiem osób starszych. Wielka Brytania i USA są bardziej otyłe – mówi Ryszard Łukoś.
Wg danych Banku Światowego prawie 37 proc. kobiet i 35 proc. mężczyzn w USA cierpi z powodu nadwagi. W Chinach to odpowiednio 6,5 proc. i 5,9 proc. Pomimo tego, że społeczeństwo amerykańskie wydaje się stosunkowo młode (jedynie 3,9 proc. populacji powyżej 80 roku życia, to i tak jest to 2 razy więcej niż w Chinach gdzie udział ludzi powyżej 80 lat to zaledwie 2 proc. W Hiszpanii to aż 6,1 proc.a we Włoszech 7 proc.
Jak te dane wyglądają w Polsce?
Otyłość kobiety - 22.2%
Otyłość mężczyźni - 23.7%
Nadwaga (bez rozróżniania płci) - 58.3%
Osoby 80 plus - 4.4%
Średnia wieku w latach - 42.2
Musisz to znać
Oto prognozy rozprzestrzeniania się koronawirusa w Polsce
- 18 kwietnia - 8800 chorych/zarażonych
- 19 kwietnia - 9097
- 20 kwietnia - 9374
- 21 kwietnia - 9631
Co ma wpływ na rozwój epidemii w poszczególnych krajach wg analityków Exmetrix?
- Dotychczasowy przebieg pandemii w wielu krajach
- Czynniki meteorologiczne
- Stan opieki zdrowotnej w danym kraju
- Stan kondycji zdrowotnej społeczeństwa, ze szczególnym uwzględnieniem czynników ryzyka takich jak, choroby onkologiczne, kardiologiczne, cukrzyca i otyłość
- Strukturę demograficzną społeczeństwa. Szczególnie zwracaliśmy uwagę na odsetek ludzi w podeszłym wieku
- Poziom restrykcji stosowanych przez władze i przestrzeganie ich przez obywateli
Model został zbudowany przy wykorzystaniu technologii z zakresu sztucznej inteligencji (sieci neuronowe i symulowane wyżarzanie).
ExMetrix to spółka zajmująca się prognozowaniem ekonomicznym i społecznym, która tworzy oprogramowanie wykorzystujące najnowsze modele statystyczne i numeryczne oparte o Machine Learning, Sztuczną Inteligencję i Sieci Neuronowe. ExMetrix daje dostęp do gotowych modeli statystycznych i predykcyjnych oraz umożliwia tworzenie własnych modeli, bazując na 80 milionach strumieni danych dostępnych w systemie lub na dowolnych zbiorach własnych danych. Z ExMetrix korzysta kilkadziesiąt organizacji różnej wielkości, m.in. Grupa Azoty. Oprogramowanie wykorzystywane jest również do edukacji studentów na UEK i UMCS. Współzałożycielami i inwestorami ExMetrix są Grzegorz Błażewicz i Konrad Pawlus, założyciele spółki SALESmanago, wiodącej na świecie firmy zajmującej się Big Data, Customer Experience i Marketing Automation.
Obejrzyj dokładnie
Zobacz koniecznie
Bądź na bieżąco i obserwuj
