Spis treści
Biedronka pisze liściki do klientów. Źle pakujesz, zapłacisz dodatkowo
- Podchodzę z zakupami do kasy samoobsługowej w Biedronce, a tam przy półkach z produktami jakieś liściki, karteczki z komunikatem, który mnie zaskoczył - relacjonuje Czytelnik z województwa śląskiego. Na kartce widnieje komunikat:
Drodzy klienci,
informujemy, że „bardzo lekkie torby z tworzywa sztucznego” (o grubości materiału poniżej 15 mikrometrów) są oferowane bezpłatnie do pakowania żywności sprzedawanej luzem, która nie ma własnego opakowania (tj. owoce, warzywa, pieczywo, cukierki, bakalie, mięso i ryby sprzedawane na luz na ladzie tradycyjnej).
w przypadku użycia toreb do innych celów, a w szczególności do produktów, które posiadają już opakowanie podstawowe przy kasach należy uiścić opłatę recyklingową (zgodnie z obowiązkiem ustawowym) w wysokości 25 gr/szt. (0,20 zł VAT)

Kiedy sklep może doliczyć opłatę za cieniutki foliowy woreczek?
Cieniutkie woreczki są bezpłatne dla klientów w sytuacji, gdy kupują produkty oferowane luzem, jak bułki, jabłka, orzechy na wagę czy ogórki, a także te wydawane z lad tradycyjnych: wędliny, sery na wagę czy ryby i mięso. Chodzi o komfort higieniczny.
W tzw. zrywkach zdarza się jednak klientom robić zakupy masła, małych produktów, które łatwiej zapakować, gdy nie ma się własnej torby. W takiej sytuacji jednak sklep może doliczyć wspomnianą opłatę recyklingową 25 groszy za każdy woreczek.
Nie tylko w Biedronce pobiera się opłatę recyklingową. Już w 2023 roku wprowadziły ją Auchan, Carrefour czy Netto. Opłata ma na celu ograniczenie zużycia lekkich toreb plastikowych i promowanie bardziej ekologicznych rozwiązań.
Pobieranie opłaty recyklingowej jest obowiązkiem ustawowym nałożonym na sklepy.
Sklepy są kontrolowane przez Inspekcję Handlową, która sprawdza, czy opłata jest prawidłowo pobierana. Jeśli sprzedawca nie dostosuje się do przepisów, grozi kara do 20 tys. zł.
