KNF wdraża sztuczną inteligencję. Będzie kontrolować kryptowaluty

Oliwia Marciszewska
Komisja Nadzoru Finansowego wykorzysta technologię AI do kontroli rynku kryptowalut.
Komisja Nadzoru Finansowego wykorzysta technologię AI do kontroli rynku kryptowalut. BARTEK SYTA
Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała priorytety na przyszły rok, obejmujące działania w sektorach bankowym, kapitałowym i ubezpieczeniowym. Wśród najważniejszych założeń znalazło się wykorzystanie sztucznej inteligencji do analizowania i przetwarzania danych. AI ma pomóc w identyfikacji ryzyk i zwiększyć efektywność kontroli.

Kryptowaluty pod nadzorem

KNF zamierza objąć nadzorem również rynek kryptoaktywów, monitorując otoczenie regulacyjne, w celu dostosowania prawa krajowego do międzynarodowych standardów. Planowane jest wdrożenie procesów przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Działania te będą opierać się na podejściu zorientowanym na ryzyko.

Nowe narzędzia inwestycyjne i rozbudowa rynku prywatnego

W obszarze rynku kapitałowego Komisja chce rozwijać ofertę produktową, wspierając nowe instrumenty inwestycyjne, takie jak ETF (fundusz indeksowy notowany na giełdzie, łączący cechy akcji i funduszy inwestycyjnych), czy REIT (podmiot, który generuje dochód poprzez tworzenie i posiadanie nieruchomości). Priorytetem ma być także rozwój rynku prywatnego, w tym zwiększenie inwestycji w innowacyjne przedsięwzięcia na wczesnym etapie.

Zmiany podejścia KNF do poszczególnych sektorów rynkowych

W sektorze bankowym nacisk zostanie położony na poprawność wyliczania wymogów kapitałowych z tytułu ryzyka kredytowego i operacyjnego, zarządzanie ryzykiem stopy procentowej oraz przygotowanie do kryzysowego zarządzania ryzykiem płynności. Komisja będzie też analizować zagrożenia związane z produktami bankowymi i ich dystrybucją.

W sektorze kapitałowym kluczowe będą obowiązki informacyjne wobec klientów, w tym raportowanie kosztów oraz rzetelność informacji publikowanych przez nadzorowane podmioty. Komisja dopilnuje również zgodności z nowymi regulacjami dotyczącymi alternatywnych spółek inwestycyjnych.

Dla sektora ubezpieczeniowego priorytetami pozostają wypłacalność zakładów ubezpieczeń i reasekuracji, jakość produktów oraz ich dystrybucji. Komisja zamierza wzmocnić nadzór nad działalnością lokacyjną zakładów ubezpieczeń.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Świat żegna Franciszka. Tłumy wiernych na Placu św. Piotra

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu