Polacy oszczędzają, ale robią to źle. Pieniądze powinny pracować inaczej

Marek Knitter
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Polacy chętnie oszczędzają, ale środki leżą na kontach w bankach. Tymczasem w sektorze jest nadpłynność wynosząca ponad 300 miliardów złotych. Środki te powinny inaczej pracować, z korzyścią dla całej gospodarki. To wymaga większego otwarcia się banków i innych instytucji finansowych na to, aby zachęcać Polaków do przesuwania swoich oszczędności bardziej w kierunku rynku kapitałowego - powiedział Strefie Biznesu Paweł Borys, prezes MCI Capital.

Spis treści

- Mamy taką sytuację, że tych oszczędności już trochę jest, bo rzeczywiście poziom zgromadzonych lokat w sektorze finansowym przez Polaków osiąga w tej chwili rekordowy poziom. Kiedyś więcej było kredytów niż oszczędności. Niestety jest tak, że one niezbyt dobrze pracują, bo głównie Polacy trzymają pieniądze w bankach i to w dodatku na takich rachunkach bieżących, co powoduje, że mamy dużą nadpłynność obecnie w sektorze bankowym, ponad 300 miliardów złotych - zwrócił uwagę prezes MCI Capital Paweł Borys.

Tymczasem jeżeli chodzi o poziom inwestycji w Polsce, to w ubiegłym roku zanotowano duży spadek.

- Rzeczywiście w małym stopniu te oszczędności pracują chociażby na rynku kapitałowym. Mało inwestujemy poprzez fundusze inwestycyjne, na samej giełdzie. Dużo pieniędzy poszło na rynek nieruchomości w ostatnich latach. Nie ma w tym nic z tym złego. Jednak idealna sytuacja w takich rozwiniętych krajach jest, gdzie mamy silny sektor bankowy i mamy silny rynek kapitałowy - dodał prezes.

Banki powinny bardziej zachęcać klientów do aktywniejszego inwestowania

Jak dodał, na tym rynku kapitałowym finansuje się właśnie firmy z branż nowych technologii, a to u w Polsce wydaje się, że jest jeszcze na bardzo wczesnym etapie rozwoju.

- To wymaga trochę większego otwarcia się banków i innych instytucji finansowych na to, aby zachęcać Polaków do przesuwania swoich oszczędności bardziej w kierunku rynku kapitałowego - dodał Paweł Borys.

Jego zdaniem, jeżeli ktoś dysponuje rzeczywiście większymi oszczędnościami, stałymi nadwyżkami finansowymi, to warto, żeby te pieniądze nie pracowały na 2-3% czy nawet na 5% na depozycie, tylko pracowały w inwestycjach, na których można zarobić kilkanaście procent.

- W tej chwili rząd zapowiedział, że wprowadzi taki program, który ma się nazywać Innovate.pl. To ma być też taka forma zachęt do tego, aby w Polsce więcej pieniędzy płynęło właśnie na rynek kapitałowy. Zwłaszcza, żeby w większym stopniu uruchamiane były inwestycje w polskie firmy, żeby to zaplecze kapitałowe było silniejsze, w tym branż nowych technologii – dodał.

Minister finansów Andrzej Domański zapowiedział w lutym, że powstanie platforma Innovate.pl, która ma stworzyć profesjonalną przestrzeń dla inwestorów instytucjonalnych i spółek, aby otworzyć nowe możliwości finansowania długoterminowych projektów innowacyjnych i bardziej ryzykownych przedsięwzięć.

Według niego pewnym rozwiązaniem może być np. to, że poprzez private banking danego banku dopuszcza nowe formy inwestowania, dla klientów indywidualnych.

MCI jako fundusz chętnie inwestuje w Polsce

- MCI jest w tej chwili takim największym funduszem w Europie Środkowo-Wschodniej od 25 lat inwestującym w branże nowych technologii. Inwestujemy regionalnie, chociaż większość inwestycji tak naprawdę jest w Polsce, bo Polska jest największym rynkiem. Niestety tych transakcji, możliwości inwestycyjnych, jest znacznie mniej niż w Szwecji, która jest znacznie mniejszą gospodarką od nas - zauważa Borys.

Według niego w Polsce wykształcone osoby z talentem technologicznym tworzą własne produkty, rozwijają je na rynkach międzynarodowych, tylko cały czas mamy taki model, że u nas dużo zasobów, które są fantastyczne, pracują w takim modelu usługowym.

- Świadczymy usługi programistyczne, pracujemy dla dużych międzynarodowych firm, a w mniejszym stopniu tworzone są firmy, które mają własne produkty. Początkowo jest możliwość rozwoju tutaj w regionie, ale później jakieś ekspansje międzynarodowe. I to jest trochę rola też takich funduszy jak MCI, aby znajdować takie firmy, dzielić się z nimi wiedzą i doświadczeniem, wspierać je kapitałowo, żeby w pewnym momencie osiągnąć potężny sukces stając się dużą międzynarodową marką właśnie w obszarze tych nowych technologii – dodał.

Prezes Borys ujawnił, że MCI zainwestował w cztery nowe firmy, głównie w obszarze oprogramowania.

- W ostatnich latach, też poprzez moją poprzednią rolę jako prezesa Polskiego Funduszu Rozwoju, dość mocno rozwinęliśmy rynek, ten tak zwany venture capital. Czyli są to inwestycje często w start-upy, w mniejsze spółki, czasami nawet ktoś startuje po prostu z pomysłem, czasami trochę już jest to bardziej dojrzały projekt na etapie już ekspansji i tam te finansowanie otrzymało ponad 600-700 takich firm. Oczywiście nie wszystkie się udadzą, ale to jest właśnie taki dobry zalążek do tego, aby powstawały właśnie nowoczesne firmy polskie, które później potrzebują finansowania na kolejnych etapach. Na kolejnych etapach pojawia się nasz fundusz - podkreślił prezes Borys.

Prezes MCI zwrócił także uwagę, że w takich rozwiniętych rynkach, tak jak Szwecja, ale też Francja w ostatnich latach bardzo unowocześniła swój lokalny rynek kapitałowy, który właśnie ma finansować nowoczesne sektory gospodarki.

- Nie mówiąc oczywiście o Wielkiej Brytanii czy Stanach Zjednoczonych. Wszyscy niemal w USA aktywnie inwestują poprzez rynek kapitałowy. I jak pokazuje historia kilkudziesięciu lat, pomimo tych wszystkich wahań, często zarabiają po te 10% plus rocznie. Tymczasem w Polsce większość osób trzyma swoje aktywa finansowe na nisko oprocentowanych depozytach bankowych - podsumował Paweł Borys.

Patronem medialnym XVII Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EEC) w Katowicach są „Strefa Biznesu” oraz „Dziennik Zachodni”, należące do Polska Press Grupy – jedynej firmy medialnej w Polsce, która posiada w swoim portfolio 22 serwisy regionalne, ponad 500 serwisów miejskich, ogólnopolski portal informacyjny i.pl, a także liczne serwisy tematyczne (m.in. StrefaObrony.pl, StrefaEdukacji.pl, StronaKobiet.pl czy RegioDom.pl), branżowe oraz e-commerce. Jest również wydawcą 20 dzienników regionalnych.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu