Obniżka stóp procentowych coraz bliżej? NBP zmienia kurs

Maciej Badowski
Opracowanie:
Na kwietniowym posiedzeniu RPP nie zmieniła stóp procentowych. Główna stopa NBP, referencyjna, nadal wynosi 5,75 proc.
Na kwietniowym posiedzeniu RPP nie zmieniła stóp procentowych. Główna stopa NBP, referencyjna, nadal wynosi 5,75 proc. Adam Jankowski
We wtorek Rada Polityki Pieniężnej rozpocznie dwudniowe posiedzenie, które może przynieść istotne zmiany dla kredytobiorców i gospodarki. Po „gołębich" wypowiedziach prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego, ekonomiści przewidują, że stopy procentowe mogą zostać obniżone. Obecnie główna stopa procentowa NBP wynosi 5,75 proc. i jest utrzymywana na tym poziomie od października 2023 roku.

Prognozy ekonomistów

Ekonomiści są zgodni co do tego, że majowe posiedzenie RPP może przynieść obniżkę stóp procentowych.

Po RPP spodziewamy się obniżki stóp od razu o 50 pb i komunikacji, że nie jest przesądzone, że to ruch otwierający dłuższą serię działań. Z wypowiedzi po kwietniowej decyzji można było wyczytać, że obniżka w maju jest niemal przesądzona a o jej skali miały zadecydować dane. Te (m.in. dalsze hamowanie płac) okazały się, w naszej ocenie, sprzyjać większemu ruchowi –napisali przedstawiciele Santandera.

Podobne przewidywania mają ekonomiści z ING oraz PKO BP. – Spodziewamy się cięcia stóp o 50 bp w maju i 125 pb w całym roku – zaznaczyli ekonomiści ING.

– Postępująca dezinflacja, korzystne perspektywy inflacyjne oraz słabe wyniki gospodarki w I kw. 2025 r. przesądzają naszym zdaniem o obniżce stóp procentowych na posiedzeniu w maju, przy wysokim prawdopodobieństwie, że będzie to redukcja w skali 50 pb – napisali analitycy PKO BP.

Wpływ na gospodarkę i kredytobiorców

Obniżka stóp procentowych może mieć znaczący wpływ na gospodarkę oraz sytuację kredytobiorców. Minister finansów Andrzej Domański wyraził swoje zadowolenie z "gołębiego zwrotu" prezesa NBP.

"Wiemy jakie są konsekwencje niższych stóp procentowych, łatwiej inwestować. Niższe stopy procentowe są dobre dla gospodarki, są dobre dla gospodarstw domowych, które spłacają kredyty lub planują zaciągać nowe kredyty (...)" - powiedział Andrzej Domański.

Również Andrzej Łukaszewski z Credipass podkreślił korzyści dla kredytobiorców:

"To dobra informacja przede wszystkim dla kredytobiorców. Osoby mające kredyty hipoteczne o zmiennej stopie procentowej już przy najbliższych aktualizacjach harmonogramów spłat odczują realne obniżenie rat. To nie tylko ulga dla domowych budżetów – to także impuls, który może pozytywnie wpłynąć na popyt i decyzje zakupowe w kolejnych miesiącach" - ocenił Andrzej Łukaszewski.

Rynek nieruchomości i inwestycje

Obniżki stóp procentowych mogą również wpłynąć na rynek nieruchomości i inwestycje. Tomasz Tondera, partner EY-Parthenon, zauważył, że taka decyzja może poprawić dostępność finansowania.

– Oczekiwane obniżki stóp procentowych przez rodzimą Radę Polityki Pieniężnej mogą być prawdziwym punktem zwrotnym dla rynku mieszkaniowego. Bez wątpienia wpłyną na wzrost zdolności kredytowej gospodarstw domowych, co powinno pobudzić popyt na rynku mieszkaniowym, który nieco zmalał po zakończeniu rządowych programów wspierających – wyjaśnił Tondera.

– Analitycy Zespołu Analiz Ekonomicznych EY oceniają, że w wyniku spowolnienia gospodarczego, będącego konsekwencją wprowadzenia ceł, średnioroczna inflacja w Polsce może być niższa o około 0,4 proc. w bieżącym roku i nawet 1,5 proc. w roku przyszłym – dodał.

Obniżenie kosztów obsługi długu może poprawić rentowność projektów inwestycyjnych i zniwelować różnicę oczekiwań między kupującymi a sprzedającymi.

Oczekiwania rynku

Rynek finansowy już teraz uwzględnia możliwość obniżki stóp procentowych, co znajduje odzwierciedlenie w spadających stawkach WIBOR.

– Można by powiedzieć żartobliwie, że przychodzę jako gołąb na czele innych gołębi. Rada zmienia stanowisko na takie bardziej gołębie, czyli oczekuje, że sytuacja będzie zmieniać się w kierunku obniżania stóp procentowych – powiedział prezes NBP Adam Glapiński.

Ile wynoszą stopy procentowe w Polsce?

Podstawowe stopy procentowe NBP po kwietniowym posiedzeniu RPP:

  • Stopa referencyjna – 5,75

  • Stopa lombardowa – 6,25

  • Stopa depozytowa – 5,25

  • Stopa redyskontowa weksli – 5,80

  • Stopa dyskontowa weksli – 5,85

Harmonogram posiedzeń RPP na 2025 rok

Oto plan posiedzeń Rady Polityki Pieniężnej na 2025 rok:

  • 6-7 maja

  • 3-4 czerwca

  • 1-2 lipca

  • 26 sierpnia – posiedzenie jednodniowe niedecyzyjne

  • 2-3 września

  • 7-8 października

  • 4-5 listopada

  • 2-3 grudnia

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu