Kochamy remonty, a do malowania rzadko wynajmujemy fachowców

Zbigniew Biskupski AIP
Piotr Krzyżanowski
Aż dwie trzecie Polaków wykonuje prace malarskie samodzielnie, a jedynie 9 proc. deklaruje, że w całości zleca malowanie firmom wykonawczym. Jeszcze większą samodzielność wykazujemy w przypadku drobnych prac naprawczych - aż 78 proc. z nas wykonuje je bez udziału firm zewnętrznych.

Większe prace – jak remont łazienki czy kuchni – realizowane są częściowo (39 proc.) lub wyłącznie (23 proc.) przez specjalistyczne firmy, wynika ponadto z badania zrealizowanego przez instytut badawczy BCMM Badania Marketingowe.
Niemniej jednak znaczący odsetek (37 proc.) chwali się, że samodzielnie wykonuje również te bardziej zaawansowane prace remontowe.

Tak duża samodzielność Polaków w realizacji prac remontowych podyktowana jest w dużym stopniu chęcią zminimalizowania kosztów.

Jeśli więc planujemy wykonać wszystkie prace bez wsparcia zewnętrznych fachowców, kluczem do oszczędności jest sporządzenie szczegółowego planu działania, korzystanie z okazji i promocji oraz wybór odpowiedniego źródła sfinansowania remontu.

Tani remont jeszcze taniej

Wszystkie zmiany, jakie chcemy wprowadzić podczas remontu, powinniśmy spisać i przeanalizować pod względem kosztów. Dobrze przygotowany kosztorys podpowie nam, jaki będzie finalny koszt remontu i jakimi środkami musimy dysponować w celu jego przeprowadzenia. Koniecznie określmy też w naszym spisie, jakich materiałów budowlanych chcemy użyć. Bardzo ważne jest dobre wymierzenie powierzchni odnawianych pomieszczeń, aby nie kupować zbyt dużej liczby produktów remontowych, które później zalegają na strychach czy w piwnicach. Profesjonalny sprzęt pomiarowy pomoże nam wyliczyć, ile dokładnie materiałów (glazury czy terakoty) potrzebujemy do odnowienia lokum.

Czytaj też:
Płatność podzielona czyli tzw. split payment już niedługo spowoduje prawdziwą rewolucję w księgowości firm

Planując remont, zwróćmy także uwagę na wszelkie dostępne promocje i wyprzedaże. Wbrew stereotypom, w centrach handlowych możemy znaleźć sprzęty dobrej jakości, które będą nam służyć przez długie lata i nie wydrenują naszych portfeli. Weźmy także pod uwagę olbrzymie zasoby Internetu, który może nam posłużyć nie tylko jako źródło opinii o zakupach, ale również jako galeria handlowa.

Pamiętajmy, że sklepy internetowe nie ponoszą kosztów związanych z utrzymaniem magazynów, dlatego też mogą zaoferować nam o wiele bardziej korzystne ceny sprzętów, mebli oraz produktów niezbędnych do przeprowadzenia remontu.
Dużą pomocą w planowaniu oszczędności mogą okazać się również dedykowane kalkulatory budowlane, które pozwolą nam dokładnie obliczyć koszt wyremontowania każdego z domowych pomieszczeń – dostępne m.in. na stronie www.kb.pl.

Za gotówkę czy na kredyt?

Posiadanie własnych oszczędności stawia nas w bardzo komfortowej sytuacji – jesteśmy bowiem w stanie sfinansować remont jedynie z własnych środków i nie musimy myśleć o zewnętrznym źródle finansowania. Co jednak w przypadku, gdy nie posiadamy wystarczającej sumy pieniędzy?

Warto wtedy zastanowić się nad pożyczką lub kredytem, natomiast również w tej kwestii decyzję o wyborze konkretnego produktu powinniśmy poprzedzić dokładną analizą.
– Przed rozpoczęciem remontu powinniśmy porównać oferty z kilku banków, a następnie wybrać taką, która przyniesie nam najwięcej korzyści. Należy dokładnie przyjrzeć się wszystkim parametrom pożyczki lub kredytu, w tym RRSO (rzeczywistej rocznej stopie oprocentowania). Jeśli nie lubimy niespodzianek i preferujemy pożyczki oparte na prostych zasadach, warto zastanowić się nad ofertą, która wiąże się z poniesieniem tylko jednej, z góry określonej opłaty za pożyczenie pieniędzy. Wybór takiego rozwiązania gwarantuje nam, że w trakcie remontu nie zostaniemy zaskoczeni dodatkowymi kosztami – mówi Robert Makowski, ekspert eurobanku ds. kredytów gotówkowych.

Stworzenie planu prac remontowych oraz dokładnego kosztorysu to podstawa przy każdym remoncie, szczególnie jeśli zależy nam na oszczędności czasu i kosztów.

Obejrzyj wideo:

60 sekund biznesu: Bycie eko w biznesie opłaca się nie tylko konsumentom

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu