Kolejny krok w stronę urzędu przez całą dobę

Kacper Rogacin AIP
Profil Zaufany to rodzaj cyfrowego podpisu
Profil Zaufany to rodzaj cyfrowego podpisu Piotr Smoliński
Profil Zaufany to rodzaj cyfrowego podpisu, czyli narzędzia do potwierdzania tożsamości osoby, która np. wysyła pismo do urzędu przez Internet. Oficjalna konferencja, potwierdzająca uruchomienie programu, odbędzie się w poniedziałek w warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.

Jako pierwszy możliwość taką da swoim klientom bank PKO BP. Kolejne kilkanaście instytucji prywatnych podpisało już z Ministerstwem Cyfryzacji porozumienia o testach. Są to nie tylko banki, ale również firmy telekomunikacyjne. Można się więc spodziewać, że w ciągu kilku tygodni również one umożliwią swoim klientom zakładanie Profili Zaufanych.

- Ci obywatele, którzy chcą skorzystać z usług online, które oferuje im administracja, w którymś momencie przy wypełnianiu takiego wniosku, muszą złożyć podpis. Normalnie kiedy jesteśmy w urzędzie, składamy ten podpis analogowo. Profil Zaufany jest narzędziem składania do cyfrowego podpisu - powiedział w rozmowie z AIP Karol Manys, rzecznik prasowy Ministerstwa Cyfryzacji.

Profil Zaufany jest narzędziem umożliwiającym obywatelom uwierzytelnianie się przy załatwianiu spraw urzędowych. To pewnego rodzaju bezpłatny podpis elektroniczny, którym można potwierdzić wnioski wysyłane do urzędów czy też korespondencję urzędową. Przy pomocy Profilu Zaufanego można m.in. złożyć elektronicznie wniosek o nowy dowód osobisty, zgłosić utratę starego, wyrejestrować samochód, założyć firmę, a po zalogowaniu się do systemu ZUS sprawdzić np. czy pracodawca regularnie odprowadza składki. Można go też użyć do podpisania dowolnego pisma wysyłanego do urzędu.

- Aktualnie jesteśmy w fazie testów Profilu Zaufanego. Wybrano wąską grupę klientów i pracowników PKO Banku Polskiego, którzy już mogą korzystać z tej funkcjonalności - dodał Adam Marciniak, dyrektor pionu rozwoju i utrzymania aplikacji IT PKO Banku Polskiego.

Możliwość zakładania Profilu Zaufanego bez konieczności wychodzenia z domu to ogromny krok na drodze do upowszechniania elektronicznych usług, jakie oferuje administracja. Wystarczy porównać liczbę dotychczasowych użytkowników Profilu Zaufanego z użytkownikami bankowości elektronicznej. Tych pierwszych jest niewiele ponad 500 tysięcy, drugich – ok. 16 milionów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu