Komisja Finansów Publicznych zdecydowała. Nie będzie procedować prezydenckiego projektu ustawy okołobudżetowej na rok 2024

OPRAC.:
Adam Kielar
Adam Kielar
Wideo
od 12 lat
Komisja Finansów Publicznych zdecydowała, że nie będzie procedować prezydenckiego projektu ustawy okołobudżetowej na rok 2024. Znajdują się w nim między innymi podwyżki dla nauczycieli. Przedstawicielka Kancelarii Prezydenta Małgorzata Paprocka uznała tę decyzję za „zaskakującą”.
Komisja Finansów Publicznych zdecydowała ws. prezydenckiego projektu ustawy okołobudżetowej.
Komisja Finansów Publicznych zdecydowała ws. prezydenckiego projektu ustawy okołobudżetowej. Adam Jankowski / Polska Press

Komisja finansów nie zajmie się prezydenckim projektem ustawy okołobudżetowej

W środę Komisja Finansów Publicznych miała zajmować się dwoma projektami ustawy okołobudżetowej na rok 2024. Jeden projekt został wniesiony przez prezydenta Andrzeja Dudę po tym, jak zawetował on poprzednią ustawę okołobudżetową. Powodem weta było zapisanie w ustawie 3 mld zł na media publiczne.

Drugi projekt jest autorstwa rządu, który przygotował własne przedłożenie. Na początku posiedzenia komisji poseł Tomasz Trela (Lewica) złożył wniosek o zmianę porządku obrad i wykreślenie z niego projektu prezydenckiego.

– Mamy do czynienia z dwoma projektami ustawy okołobudżetowej. Jeden jest autorstwa Ministerstwa Finansów, czyli instytucji, która jest jak najbardziej uprawniona do przedkładania takich projektów. Drugi projekt jest autorstwa pana prezydenta Andrzeja Dudy, który samoistnie wyeliminował się z procesu legislacyjnego 23 grudnia, wetując dobrą ustawę, która przeszła przez parlament. Nie znajduję żadnej argumentacji, aby zajmować się karykaturą ustawy okołobudżetowej – powiedział Trela.

Dyskusja na Komisji Finansów Publicznych

Przeciwko wnioskowi posła Treli opowiedział się Henryk Kowalczyk (PiS).

– Z wielkim zdumieniem słucham wypowiedzi pana posła, który pozbawia pana prezydenta inicjatywy legislacyjnej i twierdzi, że uprawniony do zgłaszania projektów jest tylko rząd – oświadczył Kowalczyk.

Prezydenckiego projektu broniła sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Małgorzata Paprocka.

– Zgadzam się, mamy pierwszy raz do czynienia z sytuacją, kiedy prezydent RP jest inicjatorem ustawy okołobudżetowej, ale jest ona składana w konkretnych okolicznościach. Ustawa została złożona wraz z wetem do ustawy okołobudżetowej na rok 2024, chodziło o dwa artykuły tej ustawy, dotyczące emisji papierów na rzecz mediów publicznych. Prezydent nie mógł podpisać ustawy w okolicznościach zamachu na media i działań ministra Sienkiewicza – dodała.

Co dalej z ustawą okołobudżetową?

Zapewniała, że prezydent miał prawo zgłosić projekt ustawy okołobudżetowej, bo „przepisy konstytucji tworzą zamknięty katalog dziedzin, w których prezydent nie ma inicjatywy ustawodawczej, i nie ma tam ustawy okołobudżetowej”. Przywołała przy tym wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2012 r. Dodała także, że projekt prezydencki jest tożsamy z projektem uchwalonym przez Sejm za wyjątkiem dwóch przepisów, dotyczących emisji papierów skarbowych dla mediów publicznych.

– Gdy przyjdzie do uzdrowienia sytuacji w mediach publicznych, do przywrócenia ładu prawnego w telewizji publicznej, to pan prezydent nie ma nic przeciwko temu, aby wrócić do prac nad kwestią wsparcia również ze środków publicznych dla mediów – stwierdziła Paprocka.

W głosowaniu wniosek posła Tomasza Treli został poparty przez 23 członków Komisji Finansów Publicznych, przeciw było 14 posłów.

– Wniosek uzyskał akceptację, ograniczamy porządek obrad do rozpatrzenia rządowego projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach, służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2024 – powiedział przewodniczący komisji Janusz Cichoń (KO).

Komentarz po głosowaniu

Wynik głosowania Paprocka uznała za „zaskakujący”.

– W kontekście deklaracji pana marszałka z wystąpienia podczas posiedzenia, kiedy było powiedziane, że „zamrażarka wyjeżdża z gabinetu” – wydaje mi się, że takiego sformułowania pan marszałek Hołownia użył – to jest to zaskakująca decyzja. Faktycznie domena finansów publicznych jest domeną rządową, natomiast projekt ustawy okołobudżetowej na rok 2024 został złożony w bardzo konkretnych okolicznościach, wraz z wetem pana prezydenta, związanego z nielegalnymi działaniami w mediach publicznych” – powiedziała w środę w Sejmie po obradach Komisji Finansów Publicznych.

– Prezydent nie mógł się zgodzić na finansowanie mediów publicznych w takim stanie, w jakim one są. Jest oczywiście otwartość na rozmowę po wprowadzeniu ładu prawnego z powrotem do mediów publicznych, natomiast w pozostałym zakresie ustawa okołobudżetowa była identyczna z projektem uchwalonym przez Sejm i Senat dwa dni przed świętami. Można było nad nią procedować – dodała Paprocka.

Podkreśliła, że jest za wcześnie, by mówić, jaką decyzję podejmie prezydent ws. rządowego projektu.

Prezydencki projekt ustawy okołobudżetowej

W ubiegłym tygodniu do Sejmu wpłynął prezydencki projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2024. Jest on prawie tożsamy z zapisami ustawy przyjętej przez Sejm, którą prezydent zawetował, za wyjątkiem przepisów, dotyczących przekazywania obligacji skarbowych mediom publicznym. Znalazły się w nim m.in. podwyżki dla nauczycieli.

Premier Tusk zapowiedział przygotowanie kolejnego projektu ustawy okołobudżetowej, w której gwarantowane są podwyżki m.in. dla nauczycieli od 1 stycznia 2024 r. W rządowym projekcie zapisano także, że 3 mld zł w obligacjach zostanie przeznaczone dla NFZ z przeznaczeniem na onkologię dziecięcą, na psychiatrię dziecięcą oraz na choroby rzadkie genetyczne.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Komisja Finansów Publicznych zdecydowała. Nie będzie procedować prezydenckiego projektu ustawy okołobudżetowej na rok 2024 - Portal i.pl

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu