Ogrzewanie gazowe – jakie korzyści płyną z jego użytkowania?
W Krakowie już od 2019 roku nie wolno palić węglem i drewnem. Z tego powodu wielu mieszkańców stolicy Małopolski zdecydowało się na ogrzewanie swoich domów i mieszkań gazem. Teraz okazuje się, ogrzewanie gazem również będzie zakazane. Na razie zniesione zostaną jedynie dofinansowania kupna kotła gazowego. Będzie to dopiero początek. Z czasem restrykcje obejmujące gaz mają być większe.
Według pomysłów prosto z Brukseli już w 2040 r. budynki na terenie Unii mają być ogrzewane bez użycia paliw kopalnych. Pierwszą zmianę zauważymy już od 2025 r. Od 1 stycznia państwa należące do europejskiej wspólnoty nie będą mogły przeznaczać środków finansowych na dotowanie i wspieranie wymiany kotłów na gaz lub węgiel. A to oznacza, że te elementy znikną z funkcjonującego w Polsce programu „Czyste powietrze”.
Decyzja ta nie została jeszcze formalnie przyjęta przez Radę i Parlament Europejski. Ma to dopiero nastąpić. Tym samym data 1 stycznia 2025 r. nie jest jeszcze przesądzona.
Kocioł gazowy. Czy ogrzewanie domu gazem jest ekologiczne?
Według danych Forum Energii przez dziesięć lat, od 2011 r. do 2021 – w Polsce zwiększyła się ilość domów ogrzewanych przy pomocy gazu. W 2011 r. było to 1,7 miliona, a dziesięć lat później - 3,2 miliona. To dlatego, że ogrzewanie gazowe uznaje się u nas za ekologiczne w porównaniu do palenia węglem. W samym tylko Krakowie taka zmiana pomogła częściowo rozwiązać problem smogu.