Koniec dofinansowania na piec gazowy od 2025 r.? UE wprowadza zmiany. Chce zakazać palenia nie tylko gazem

Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Według pomysłów prosto z Brukseli już w 2040 r. budynki na terenie Unii mają być ogrzewane bez użycia paliw kopalnych.
Według pomysłów prosto z Brukseli już w 2040 r. budynki na terenie Unii mają być ogrzewane bez użycia paliw kopalnych. pexels
Dofinansowanie wymiany pieca gazowego będzie możliwe tylko do końca 2024 r. Od 2025 r. nie będzie dopłat do montażu takich kotłów. To następstwo decyzji, które podjęła Unia Europejska. Jest to dopiero pierwszy etap. Docelowo montaż kotłów gazowych ma być całkowicie zakazany. Kiedy to nastąpi i czy to koniec programu „Czyste powietrze”?

Ogrzewanie gazowe – jakie korzyści płyną z jego użytkowania?

W Krakowie już od 2019 roku nie wolno palić węglem i drewnem. Z tego powodu wielu mieszkańców stolicy Małopolski zdecydowało się na ogrzewanie swoich domów i mieszkań gazem. Teraz okazuje się, ogrzewanie gazem również będzie zakazane. Na razie zniesione zostaną jedynie dofinansowania kupna kotła gazowego. Będzie to dopiero początek. Z czasem restrykcje obejmujące gaz mają być większe.

Według pomysłów prosto z Brukseli już w 2040 r. budynki na terenie Unii mają być ogrzewane bez użycia paliw kopalnych. Pierwszą zmianę zauważymy już od 2025 r. Od 1 stycznia państwa należące do europejskiej wspólnoty nie będą mogły przeznaczać środków finansowych na dotowanie i wspieranie wymiany kotłów na gaz lub węgiel. A to oznacza, że te elementy znikną z funkcjonującego w Polsce programu „Czyste powietrze”.

Decyzja ta nie została jeszcze formalnie przyjęta przez Radę i Parlament Europejski. Ma to dopiero nastąpić. Tym samym data 1 stycznia 2025 r. nie jest jeszcze przesądzona.

Kocioł gazowy. Czy ogrzewanie domu gazem jest ekologiczne?

Według danych Forum Energii przez dziesięć lat, od 2011 r. do 2021 – w Polsce zwiększyła się ilość domów ogrzewanych przy pomocy gazu. W 2011 r. było to 1,7 miliona, a dziesięć lat później - 3,2 miliona. To dlatego, że ogrzewanie gazowe uznaje się u nas za ekologiczne w porównaniu do palenia węglem. W samym tylko Krakowie taka zmiana pomogła częściowo rozwiązać problem smogu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu